Část nejznámější olomoucké památky, Sloupu Nejsvětější Trojice, je nyní na Horním náměstí v podobě obří pískové sochy.

Část nejznámější olomoucké památky, Sloupu Nejsvětější Trojice, je nyní na Horním náměstí v podobě obří pískové sochy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Najděte si na interaktivní mapě, které památky můžete o víkendu vidět zdarma

  • 0
Tři desítky památek si mohou návštěvníci prohlédnout tento víkend v Olomouci během Dnů evropského dědictví. V některých případech je to jediná příležitost, protože po zbytek roku jsou uzavřené. Kdy a kam se bude možné zdarma podívat, lze vyhledat i na interaktivní mapě.

Mapu připravil magistrát pro snadnější orientaci návštěvníků. Najdou na ní všechny památky, které jsou letos do programu zapojené. Po rozkliknutí se na ní ukáže i otevírací doba památky a případně i odkaz na webové stránky s informacemi o její historii či fotografiemi.

Letos jsou pro zájemce připravené například komentované prohlídky v Korunní pevnůstce, výstup na věž kostela svatého Mořice, návštěva fortu v Radíkově nebo kanceláře primátora při prohlídce radnice. Celkem bude o víkendu otevřeno téměř třicet památek.

"Některé jsou známé, jiné méně. Vůbec poprvé se v rámci Dnů evropského dědictví lidé mohou podívat například do kostela svatého Filipa a Jakuba na Nových Sadech," řekl vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Filharmonie zahraje unikátní skladbu s kostelními zvony

Díky Dnům evropského dědictví se lidé o víkendu mohou podívat na střípky historie, které jsou přes rok pro veřejnost uzavřené, ale samozřejmě i na ty, které jsou přístupné kdykoliv.

Letošní téma dostalo název Duše památek. Zdaleka se však nejedná jen o památky, oslava historie je spojena také s kulturou, organizátoři připravují pro návštěvníky bohatý doprovodný program.

"Olomouc letos celonárodní téma pojala tak trochu po svém. Z Duše památek se stal Duch barokní Olomouce. Celý program jsme naplánovali v barokním ladění. Souvisí to i s tím, že nejznámější olomoucká barokní památka, Sloup Nejsvětější Trojice, slaví letos 10. výročí zápisu na seznam památek UNESCO," poznamenal Schubert.

Téma barokní Olomouce se odrazí i v cyklu populárně-vědeckých přednášek, a také v předvečer Dnů evropského dědictví, kdy se na Horním náměstí uskuteční slavnostní koncert právě k desátému výročí olomoucké Trojice.

"Divákům se představí Moravská filharmonie spolu se sólisty a sborem Moravského divadla, v poslední skladbě se pak do hudby zapojí i zvony ze dvou olomouckých kostelů, svatého Mořice a Michala. Chybět nebude ani malý ohňostroj," dodává Schubert.

Sobotní program doplní jarmark na náměstí

V sobotu se Horní náměstí zaplní řemeslníky, na řemeslném jarmarku si lidé mohou dopřát místní speciality, mezi kterými nebudou chybět tvarůžky ani pivo. Hudební kulisu na náměstí obstarají národopisné a folklorní soubory. Místnímu folkloru bude také věnovaná výstava dětských prací z výtvarné školy, umístěná v prostorách radnice už od pátečního odpoledne.

Z památek si lidé mohou prohlédnout Katedrálu sv. Václava, kostel sv. Kateřiny nebo část Univerzity Palackého. Ta zpřístupní návštěvníkům rektorát, slavnostní sál nebo Tereziánskou zbrojnici.

Arcidiecézní muzeum nabízí lidem kromě stálých expozic také možnost vytvořit si umělecké dílo, na neděli připravilo výtvarný happening s názvem Antispray.

"Malí i velcí zájemci si u nás mohou na připravených plochách vyzkoušet streetartovou techniku graffiti. Jak už název napovídá, chceme upozornit na to, že se nám nelíbí postříkané fasády historických budov. Umění ano, ale tam, kde má své místo," řekl lektor muzea Marek Šobáň.

Divadlo otevře zákulisí i zkoušku

Také Vědecká knihovna si letos pro návštěvníky připravila výjimečný zážitek. "Pro zájemce jsme v tomto roce přichystali výstavu s názvem Duše knih - stopy času a lidí v rukopisech a starých tiscích. Zajímavostí je, že některé z vystavovaných exemplářů nebudou kopie, lidé se tak mohou těšit i na skutečné originály starých tisků a rukopisů," řekl Vladimír Klásek z PR oddělení Vědecké knihovny.

Pro zájemce má knihovna ale také špatnou zprávu, na rozdíl od loňského roku letos nezpřístupní Červený kostel.

Lidé se mohou vydat i do okolí Olomouce. Na zámku v Náměšti na Hané nabízejí za snížené vstupné padesáti korun prohlídku přízemí, kde se nacházejí reprezentační sály, prvního patra s obytnými místnostmi a expozice arcibiskupských kočárů. Pro návštěvníky si organizátoři připravili i překvapení ve sklepení zámku.

To v Moravském divadle odhalí návštěvníkům zákulisí, lidé se tak mohou podívat do šaten, baletního sálu i zkušeben.

"Lidé kromě zázemí uvidí také zkoušku činoherního souboru. Prohlídka zahrnuje i zrekonstruované prostory správní budovy včetně atria," řekla mluvčí divadla Simona Součková.