Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se do olomoucké Galerie Šantovka pár hodin před otevřením

  18:10aktualizováno  18:10
Rozlehlé chodby, u nichž se na první pohled zdá, že nemají konce, a také velký úklid a poslední přípravy. Právě to jsou dojmy z nové olomoucké nákupní Galerie Šantovka. Podívejte se, jak vypadala pár hodin před oficiálním otevřením.

Olomoucká nákupní Galerie Šantovka se pro veřejnost otevře v pátek 18. října. (17. října 2013) | foto: Petr Janeček, MAFRA

První zákazníci se do nákupního centra, které vyrostlo nedaleko středu Olomouce, nahrnou v pátek v devět hodin ráno. Ve čtvrtek se na jejich příchod připravovaly stovky prodavačů a uklizeček.

Fotogalerie

Manažeři jednotlivých prodejen udíleli poslední pokyny, v mnoha obchodech však bylo ještě potřeba vyskládat spousty zboží.

"To nemůžeme stihnout," prohodila ve čtvrtek po poledni ke svým kolegyním jedna z prodavaček. Patřila ke skupince žen, které právě přicházely ke svému obchodu. V záplavě dvou set dalších prodejen ho však málem minuly.

Galerie Šantovka je skutečně rozlehlá. Člověk při první návštěvě čeká, že chodba, po níž jde, už bude za nejbližším rohem končit, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Jen samotné obchody tady zabírají čtyřicet šest tisíc metrů čtverečních. Některé již byly ve čtvrtek po poledni kompletně nastěhované, v celé řadě dalších měl personál skutečně napilno.

I přes svou velikost působí galerie vzdušně

Kromě obchodů lidé v útrobách galerie najdou například i největší bowlingové centrum v České republice s osmnácti drahami či multikino se šesti sály.

Galerie Šantovka

Délka kanalizace: 18 kilometrů

Rozvody vody: 12 kilometrů

Délka elektro kabelů: 10 150 km

Hmotnost použité oceli: 10 820 tun

Zastavěná plocha: 31 000 m²

Délka lávky z Kateřinské ul.: 144 m

Plocha obchodů: 46 000 m²

Počet obchodů: 200

Počet eskalátorů: 22

Počet výtahů: 18

Počet laviček uvnitř: 91

Zdroj: Galerie Šantovka

Celý prostor Galerie Šantovka ovšem působí i vzhledem ke své velikosti poměrně vzdušně. Kromě celé řady světel, rozzářených výloh a skleněnému stropu v nejvyšším patře tomu napomáhají také velké průhledy do všech podlaží. Člověk tak z jednotlivých pater dohlédne až do toho podzemního, v němž je velká prodejna potravin.

Uspořádání nákupní galerie má svoji centrální část, k níž v rámci jednotlivých podlaží vedou mosty z dalšího okruhu chodeb. Ty pak na řadě míst lemují na pohled pohodlné různobarevné sedačky.

"Od doby, kdy jsme na tomto projektu začali pracovat, uplynulo více než sedm let. Věřím, že se Galerie Šantovka stane opravdu dominantním centrem, které bude lákat zákazníky nejenom z Olomouce, ale i z širokého okolí. I přes ekonomickou krizi jsme se dostali do cíle, kterému teď ani nemůžeme uvěřit," uvedl ve čtvrtek při prohlídce Šantovky jeden z jejích jednatelů Luděk Schmidt.

Stavba stála víc než tři miliardy korun, účty nejsou konečné

Mezi jednotlivými patry Šantovky pak budou lidé kromě osmnácti výtahů jezdit i na více než dvou desítkách eskalátorů. Ve čtvrtek dopoledne ovšem ani jeden z nich ještě nefungoval, zaměstnanci úklidové firmy tady měli plné ruce práce s leštěním skel v jejich zábradlích.

Člověk na chodbách narazil i na poslední dělníky. Ti na stavbě Galerie Šantovka pracovali zhruba dvacet měsíců. Ještě předtím však více než dva roky zabrala demolice areálu někdejšího závodu Milo, který v místech dnešní Galerie Šantovka stál.

"Náklady na výstavbu Galerie Šantovka překročily tři miliardy korun. Ještě to ovšem nemáme přesně vyčíslené, některé účty stále přicházejí," doplnil Schmidt.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Najdete na iDNES.cz