Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo rušné dopravní tepny pěší zóna. Zábřeh chystá proměnu centra

  6:52aktualizováno  6:52
Zábřežské náměstí Osvobození se dočká za několik let zásadní proměny. O nové podobě rozhodne urbanisto-architektonická soutěž, kterou město vypsalo. Účastníci v ní musí zohlednit i výsledky ankety mezi obyvateli, kteří většinou hlasovali pro pěší zónu, část z nich by ovšem zároveň chtěla obchodní centrum.

Současný pohled na zábřežské náměstí Osvobození. | foto: zabreh.cz

Náměstí Osvobození, kterému místní říkají dolní, patří k vůbec nejrušnějším místům ve městě. Lokalitou, ve které sídlí řada obchodů, přímo prochází jedna z dopravních tepen a část plochy je vyhrazena k parkování aut. Současný stav dopravy se však městu nelíbí.

„Náměstí bychom chtěli zklidnit. Naše představa je zhruba taková, že na něm budou stromy, v jejichž stínu lidé budou odpočívat a relaxovat na lavičkách. Z mého pohledu by byla pro tento záměr ideální pěší zóna, nicméně tak striktně architektonická soutěž není koncipovaná. Její účastníci mohou preferovat třeba jednosměrku nebo obytnou zónu,“ řekl starosta František John.

Technicky vzato by podle něj vytěsnění dopravy z náměstí neměl být zásadní problém. Řidiči ho totiž mohou objíždět z jižní strany Havlíčkovou ulicí, ze severní po obchvatu směrem na Rovensko.

„Tu situaci jsme si už vyzkoušeli, když bylo dolní náměstí zavřené kvůli budování kanalizace, a k žádným kolizním situacím nedošlo,“ podotkl John.

Návrhy město vystaví a poté zahájí veřejné diskuse

Zásadní problém nevidí ani ve skutečnosti, že část obyvatel chce z náměstí vytvořit živé obchodní centrum.

Jak se náměstí měnilo

„Jejich požadavek se podle mě s požadavkem na pěší zónu vylučuje jen zdánlivě. Chápu to tak, že lidé chtějí dopravu zklidnit, zároveň ale nechtějí umrtvit provoz obchodů. Vše se dá vyřešit, třeba výjimkami povolujícími vjezd. Nicméně od návrhů, jak skloubit jednotlivé požadavky lidí, je tu architektonické soutěž,“ uvedl.

Do klání se odborníci mohou hlásit do konce března, veškeré podrobnosti k soutěži najdou na internetových stránkách radnice a na webu České komory architektů. Návrhy účastníků zhodnotí porota složená z nezávislých odborníků a zástupců města. Výsledky soutěže by měly být známy v dubnu.

„Počítáme s tím, že všechny návrhy vystavíme a jejich prezentace povede k dalším veřejným diskusím. Autor vítězného návrhu ho pak podle nich dopracuje,“ popsal starosta.

Na samotnou stavbu dojde až po příštích volbách

O termínu zahájení úprav náměstí je zatím podle něj předčasné mluvit. Za úspěch by John považoval, kdyby se stávající politické reprezentaci města podařilo do konce svého volebního období, do podzimu 2018, zajistit všechna potřebná povolení, případně vybrat firmu, které radnice akci svěří.

Z historie náměstí

Dnešní zábřežské náměstí Osvobození, které se v minulosti jmenovalo Kalihovo či Stalinovo, se začalo měnit v centrum každodenního setkávání lidí ve 20. a 30. letech minulého století. Středem prostranství tehdy protékal Krumpašský potok lemovaný stromy. Byla zde také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1734, která stála před dnešní budovou gymnázia, či pískovcový kříž z roku 1763. Proměny se v mezidobí dočkala i většina budov, které byly ve 20. století přestavěny či zbourány.

„Jen soutěž na zhotovitele může trvat rok. Samotnou stavbu tedy pravděpodobně rozjede až nové vedení města,“ míní starosta. Náklady revitalizace odhaduje na desítky milionů korun.

„Možná se přiblíží i ke stovce milionů. K této otázce se ale těžko vyjadřuje, protože nevíme, s čím architekti přijdou. Zvažovali jsme sice, že do zadání soutěže dáme nějaký limit, ale upustili jsme od toho. Účastníci soutěže tak budou muset ohodnotit nejen potřeby města, ale i jeho finanční kondici,“ podotkl John s tím, že například projekt, který by navrhoval podzemní garáže, by neměl šanci na úspěch.

Radnice zvažuje proměnu náměstí už dlouho. „Ve srovnání s jinými městy je Zábřeh v revitalizaci svého centra pozadu. Nutná podmínka pro úpravu prostranství, kterou byla rekonstrukce kanalizace, ale byla splněna teprve v loňském roce,“ vysvětlil.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Baziliku na Svatém Kopečku už brzy zapíší na elitní seznam památek

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Rok 2018 se významně zapíše do historie barokního areálu na Svatém Kopečku u Olomouce. Už brzy totiž tento skvost...

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Z náklaďáku v Prostějově spadly ocelové tyče, zasypaly místo u přechodu

Na prostějovské křižovatce se z nákladního auta vysypaly převážené ocelové...

Z nákladního vozu, který projížděl Prostějovem, spadly v pondělí ráno ocelové tyče, které se sesunuly hned vedle...

Najdete na iDNES.cz