Podobný pohled na vypuštěnou Plumlovskou přehradu se lidem naskytne nejméně do podzimu příštího roku. Povodí Moravy totiž bude kromě těžení bahna opravovat hráz.

Podobný pohled na vypuštěnou Plumlovskou přehradu se lidem naskytne nejméně do podzimu příštího roku. Povodí Moravy totiž bude kromě těžení bahna opravovat hráz. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Napouštění Plumlovské přehrady se zase odsouvá, koupání bude v roce 2013

  • 1
Napouštění Plumlovské přehrady se posouvá nejdříve na podzim roku 2012. Poprvé se v ní tak lidé nevykoupou dřív než v létě 2013. Povodí Moravy totiž opraví hráz, což bude stát zhruba 150 milionů korun a obnovu přehrady protáhne. V plánu to měl údajně podnik od začátku, dosud o tom ale nikdo nemluvil.

Bagry dosud na přehradě vytěžily dvě třetiny bahna. To musí pryč, neboť je živnou půdou pro sinice, které v posledních několika letech vodu v nádrži otrávily tak, že se Plumlov stal mrtvou zónou. Dřív ho přitom každoročně vyhledávaly tisíce turistů.

Zbývá tak odtěžit třetinu sedimentů, což je zhruba 70 tisíc metrů krychlových. To sice Povodí Moravy plánuje stihnout do léta, kromě toho ale začne opravovat hráz, která je ve špatném stavu. To oddálí termín napuštění na podzim 2012.

"Oprava hráze by byla nutná nejpozději za několik let. Tímto krokem tedy chceme předejít tomu, aby se nádrž musela v blízké budoucnosti znovu vypouštět," řekl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Oprava bude zahrnovat jednak technologické opravy, která po napuštění skryje hladina. Z těch viditelných se návštěvníci přehrady dočkají opravené silnice na hrázi, nového osvětlení, zídky, zábradlí a mostku.

"Přehrada nám pak vydrží minimálně dalších padesát let, kdy sem budeme moci chodit s úsměvem a radostí," slíbil Radim Světlík, šéf Povodí Moravy.

Oprava hráze byla v plánu od začátku, nikdo o ní ale nemluvil

Sto padesát milionů, na které obnova hráze přijde, získalo Povodí Moravy od ministerstva zemědělství. V ruce už má stavební povolení a rychle chce vypsat výběrové řízení. Práce by mohly začít ještě letos v létě a potrvají minimálně do jara příštího roku.

"Již od začátku jsme chtěli spojit bagrování dna s opravami hráze. Po celou dobu jsme jednali s ministerstvem zemědělství o možnosti získání peněz. Až v březnu jednání dopadla úspěšně, a my tak můžeme obě akce spojit," řekl Světlík. Doposud přitom o opravě hráze nikdo z Povodí Moravy veřejně nemluvil.

Na dně přehrady v současnosti pracuje třicet těžkých strojů, nákladních aut a bagrů, které sbírají až pět set let staré sedimenty zejména za Zlechovskou hrází. Těžba se komplikuje v laguně, kde byl před staletími lom. Povodí sem proto bude muset nasadit obojživelné kráčející sací bagry.

Kromě toho ještě letos začne bagrování také Podhradského rybníka těsně nad přehradou. Za posledních dvacet let se na dně podle odhadů usadilo téměř šedesát tisíc kubíků sedimentů. Bahno z nejvyššího plumlovského rybníka Bidelce již Povodí Moravy odtěžilo.

Obce u přehrady chystají opatření proti novému znečištění

V Podhradském rybníku a na Plumlovské přehradě chtějí také vodohospodáři postavit přírodní čistící zóny, které podle nich zásadně zlepší kvalitu vody v nádrži.

"Ani pak však nemůžeme složit ruce do klína. Proto připravujeme projekty na kanalizace obcí nad přehradou, a společně s Krumsínem či Vícovem chystáme pozemkové úpravy a protierozní opatření, aby se do přehrady opět nedostávala hlína z polí. Chceme, aby se sem turistický ruch vrátil," řekl starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Petr Loyka, který na Plumlově provádí biologický dozor, je přesvědčen, že obnova Plumlova je jeden z nejlépe připravených projektů v zemi. "Je dobré, že se neřeší jen důsledky, ale i příčiny, jako je budování kanalizací či pozemkové úpravy. Máme tak šanci, že zde čisté voda vydrží. Odtěžením sedimentů se dostaneme do bodu nula, pak bude záležet na přísunu fosforu," vysvětlil.

Vypouštění přehrady začalo v roce 2009 a veškeré práce měly být hotové do podzimu 2010. To mělo začít napouštění, aby se už od léta 2011 v přehradě dalo koupat. Místní podnikatelé tak měli obětovat jednu turistickou sezonu. Pak se však objevily problémy při vypouštění, kdy se ukázalo, že by rychlý odtok vody mohl narušit stabilitu hráze.

Tím pádem se nestihl výlov ryb a odchyt vzácných obojživelníků a vše se přesunulo až na rok 2010. Bagry pak vyjely na přehradu až loni na podzim. Toto zdržení způsobily problémy při výběrovém řízení, které několik měsíců zkoumal antimonopolní úřad. Rozpočet samotného vypouštění a bagrování přehrady, které nemá v Česku svým rozsahem obdoby, přesahuje 90 milionů korun.

,