Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového...

Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, které má za zhruba sto milionů korun vzniknout u prostějovského zimního stadionu. | foto: Atelier-r

V první bitvě války bossů o olympijské centrum Benýšek Černoška porazil

  • 2
Ministerstvo dopravy vyhovělo vlivnému podnikateli Richardu Benýškovi, který kritizuje místní úřady za podporu olympijského centra v Prostějově. Kříží tím plány jinému mocnému muži Miroslavu Černoškovi.

Národní olympijské centrum v Prostějově je dítětem jednoho z nejvlivnějších mužů českého sportu a místního bosse Miroslava Černoška. Stavbu za 100 milionů korun, která by měla sloužit především mládeži, prosadil a sehnal na ni dotace. U jeho tenisových kurtů v Prostějově tak nyní kromě haly vzniká také parkoviště.

Do jeho dopravního řešení chtěl ovšem promluvit Benýšek, který má poblíž nemovitost. Místní úřady ovšem zamítly, aby se stal účastníkem stavebního řízení. Benýšek se proto odvolal ke kraji a podal námitku podjatosti. A uspěl. Ministerstvo dopravy nyní rozhodlo, že ve věci Národního olympijského centra není olomoucký krajský úřad nezávislý.

„S ohledem na usnesení Nejvyššího správního soudu a na nespornou existenci dohody, ve které Olomoucký kraj jasně deklaroval svou podporu záměru výstavby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, jehož součástí je i předmětná stavba, dospělo ministerstvo k závěru, že úřední osoby Krajského úřadu Olomouckého kraje není možné považovat za nezávislé, neboť podpora Olomouckého kraje je z dohody naprosto zřejmá,“ uvedl zástupce ředitele Odboru pozemních komunikací Václav Krumphanzl.

Ministerstvo proto mimo jiné nařídilo, že o dalším postupu rozhodne některý ze sousedních krajských úřadů.

Podjatý není jen kraj, ale i město Prostějov, říká Benýšek

Úřad se odvolává na stanovy spolku Prostějov olympijský, který založil kraj, Černoškův Tenisový klub a město Prostějov. Spolek je stavebníkem Národního olympijského centra. Investici pokryje státní dotace, kraj přispěje na projekt a město Prostějov dalo k dispozici pozemky. Klíčové je, že stanovy spolku členy zavazují k použití všech prostředků, aby centrum stálo.

Podoba olympijského centra

„Od samého začátku bylo jasné, že ovládajícími osobami spolku jsou kraj a město Prostějov. A v rámci přenesené působnosti stejné subjekty zajišťovaly příslušná povolení a správní rozhodnutí pro stavbu. Vrcholem je, že se k tomu zavázaly i v zakladatelské listině spolku,“ prohlásil Benýšek.

„Musím říct, že jsem všemi hlasy pro rozvoj mládežnického sportu, ale ne tímto způsobem, kdy se k nám veřejnoprávní sféra chová tak vrchnostensky, a přitom utrácí naše peníze z našich daní,“ dodal.

Podle Benýška je ovšem naprosto zřejmé, že podjaté je kromě kraje i město Prostějov, neboť je vázáno stejným právním názorem ministerstva dopravy.

„Vydaná stavební povolení proto nemohou používat právní ochrany. Věc se logicky musí vrátit do takového stavu, aby se spolek vypořádal s našimi námitkami, což je především zajištění dokonalé dopravní obslužnosti celé lokality a vybudování příslušného počtu parkovacích míst nejen pro olympijské centrum, ale i pro zimní stadion nebo velodrom,“ tvrdí Benýšek.

Černošek: Spolek postupuje v souladu se zákony

Tenisový boss Černošek to rázně odmítá. „Spolek Prostějov olympijský postupuje při výstavbě Národního olympijského centra v souladu s platnou legislativou ČR. Všechna získaná stavební povolení jsou v současné době platná, protože postupujeme v souladu se zákony naší země,“ prohlásil.

Situace okolo parkoviště je navíc poněkud zamotaná. Projekt totiž od spolku Prostějov olympijský převzalo město.

„O takovém rozhodnutí ministerstva jsem zatím neslyšel,“ přiznal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer, který je odpovědný za městské investice.

Jak se rozhodnutí projeví ve válce o olympijské centrum, není v tuto chvíli jasné. Stavba haly už dávno začala a parkoviště má být dokončené v červnu. I kdyby se Benýškovi nakonec stavební povolení podařilo zrušit, druhá strana si to určitě nenechá líbit a může následovat vleklá právní bitva.

Bohatý olomoucký podnikatel Benýšek je ovšem známý svou zarputilostí. V minulosti například upozornil na podezření okolo rozdělování evropských dotací v případu jezdeckého areálu na Lazcích v Olomouci. Tato kauza se později shodou okolností stala jednou z větví operace Vidkun, při které detektivové obvinili dva vysoce postavené policisty z Olomouce, vlivného podnikatele Ivana Kyselého a tehdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila.

Benýšek je spolupracovníkem miliardáře Petra Kellnera a také někdejší majitel hokejové Slavie. Jádrem jeho skupiny je zejména lesnictví a zemědělská půda, které na Moravě vlastní přes 1 500 hektarů. U Prostějova má třeba Bělecký mlýn a koupil i zámek v Přemyslovicích (více čtěte zde).