Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nečekaně rozhýbali trh s byty, na další pokles cen už nečekají

  6:41aktualizováno  6:41
Realitní trh v Olomouckém kraji v posledních týdnech nečekaně oživuje, byty i rodinné domy se prodávají navzdory tradičně takřka hluchému zimnímu období. Nejvíc se prodej realit rozhýbal v Olomouci, ale také například v Prostějově.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

Překvapivý vývoj na trhu potvrzují realitní kanceláře ve městech v Olomouckém kraji.

„V oživení jsme doufali, nicméně tak velké, jaké nastalo, jsme rozhodně nečekali,“ uvedl ředitel Hanácké realitní kanceláře působící v Olomouci Petr Korytar.

Podle něj je i v zimě největší zájem o byty v cenách do 1,5 milionu korun, především větší dvoupokojové nebo třípokojové. „Takový hlad po těchto bytech jako v poslední době nebyl dlouhou dobu,“ řekl.

Totéž platí i o domech. „Nabídka rodinných domů už zdaleka nedostačuje poptávce. O velkém zájmu svědčí například jeden konkrétní prodej rodinného domu v Olomouci Neředíně za 4,5 milionu korun. V nabídce přitom nebyl ani týden,“ poznamenal Korytar.

Na další pokles cen se dle makléře už nedá spolehnout

Tvrdí také, že lidé, kteří chtějí kupovat, už nemohou příliš spoléhat na další pokles cen. Trend se podle něj nyní spíše obrací a ceny velmi mírně rostou.

Oživení trhu potvrzuje také další olomoucká realitka Musil reality. „Prodávali jsme dokonce i mezi svátky, například dům v Olomouci za čtyři miliony. Ale lidé kupovali i byty,“ sdělil majitel realitky Tomáš Musil.

Podle něj velkou roli sehrála i akce bankovních ústavů, kdy výhodnější hypotéky měly být jen do konce roku.

„Banky ji samozřejmě prodlužují, ale přesto někteří lidé ještě koncem roku zareagovali v obavách, že hypotéky podraží,“ míní Musil.

„My jsme prodávali byt dokonce i 23. prosince,“ přidala makléřka další olomoucké realitky Orka Taťána Ehrenbergerová.

Dobré období potvrzuje také prostějovská realitka 1. Reality CZ+. „Zatímco v jiných letech trh s byty v závěru roku stojí, loni se ještě v prosinci prodávalo. Sám jsem takovým zájmem překvapený,“ říká jednatel realitky Aleš Štursa.

Podle něj nečekaně roste nejen zájem o koupi bytů na bydlení, ale také jako investice, kdy si lidé koupí byt a pak jej pronajímají.

„Týdně jednáme se třemi zájemci o koupi, kteří nechtějí byt pro sebe na bydlení, ale chtějí do něj investovat a dál pronajímat. To dřív nebývalo,“ upozornil.

Lidé věří, že bude lépe a nebojí se, říká jednatel realitky

Věří, že trh s byty se už odrazil ode dna a půjde letos ještě nahoru. „Je to několik faktorů, které se na tom podílejí. Je to příznivá cena nemovitostí, možnost výhodných hypoték. Velmi důležitá je ekonomická stabilita. Lidé věří, že bude líp, a proto se také nebojí kupovat nemovitosti, “ shrnul Štursa.

Sám nečeká, že rostoucí poptávka povede k výraznějšímu růstu cen bytů nebo domů. „Pokud půjdou nahoru, tak jen mírně. Ještě před pěti lety byly ceny nesmyslně vysoké. Teď se teprve dostaly do reality,“ poznamenal.

Mnozí majitelé ale podle něj pořád mají zkreslené představy. „Ti, co nesledují vývoj cen na trhu s byty, jsou i teď nemile překvapeni, když jim řekneme, že musí slevit ze svých požadavků, jinak byt či dům neprodají. Rozdíl mezi jejich přáním a realitou je někdy i dvacet procent,“ popsal Štursa.

Podobné zkušenosti má také makléř Radek Snítil ze šumperské realitky Agent Real. „Majitelka, která byt prodávala, za něj nakonec dostala o 150 tisíc korun méně, než za kolik tento byt před pěti lety koupila,“ popsal.

Podle realitek neobstojí ani to, kolik lidé do bytů, které chtějí prodat, před lety investovali. „Lidé, kteří prodávají byty nebo domy, musí počítat s tím, že ve většině případů nedostanou tolik, kolik požadují,“ doplnil Štursa.

Jako velmi hektické měsíce z pohledu obchodování s realitami označuje listopad a prosinec loňského roku také majitelka jesenické realitní kanceláře Eleni Reality Eleni Vaníčková. „Pořád se prodávalo, koncem roku už téměř nebylo co nabízet,“ uvedla Vaníčková.

Přerovský trh se nerozhýbal, lidé tu nemají perspektivu

Stejně jako v největších městech regionu také v Jeseníku začali lidé víc kupovat byty jako investici. Naopak ani levné hypotéky neprobudily trh s byty v Přerově.

„Zájem o koupi bytů je pořád nízký, lidé v Přerově nevidí perspektivu. Lidem vadí nedořešená doprava, nedostatek práce. Například byty 2+1 se dají koupit do 700 tisíc. Tak výhodné ceny nejsou ani v mnohem menších městech. Přesto lidé kupují byty minimálně,“ zhodnotila jednatelka realitní kanceláře Efekt realitní Marie Neuwirtová.

Podobně vidí přerovský realitní trh s byty šéf realitky Nemo Alexandr Beták.

„Je vidět, že ani levnější hypotéky nejsou v Přerově dostatečnou motivací. Je na politicích, aby dokázali město oživit, aby bylo zajímavější pro investory a tím i pro lidi. Teprve potom se může trh s byty pohnout nahoru,“ doplnil Beták.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – MORAVA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz