Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden útok na 488 obyvatel. Čísla řadí Přerov k nejrizikovějším městům

  5:54aktualizováno  5:54
Přerov patří k městům, v nichž člověku nejvíce hrozí, že se stane obětí fyzického napadení. Ukazují to policejní statistiky, které loni s údajem jeden útok na každých 488 obyvatel řadí Přerov na nejvyšší příčky celorepublikového žebříčku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Už dvě hodiny po silvestrovské půlnoci vyšetřovali přerovští policisté první letošní napadení. Neznámý útočník na ulici surově zbil pěstmi a kopanci do hlavy devětadvacetiletého muže, který skončil v nemocnici. Podle policejních statistik to není náhoda.

Právě Přerov totiž v tomto směru patří k vůbec nejrizikovějších místům v Česku. Statistika za prvních devět měsíců loňského roku (za celý rok dosud není k dispozici) zveřejněná na webu mapakriminality.cz uvádí, že v obvodních odděleních Přerov 1 a Přerov 2, pod která spadá kromě samotného Přerova i přes čtyřicet menších obcí, policie řešila od ledna do září celkem 114 napadení.

„Celkem v této oblasti žije asi 68 100 obyvatel,“ řekla mluvčí policie Irena Urbánková. Průměrně tak vychází jeden útok na 597 obyvatel, což v žebříčku padesáti nejlidnatějších měst v republice znamená pro Přerov třináctou příčku.

Ještě hůř vychází další statistika. „Na Přerov samotný připadá za zmíněných devět měsíců zhruba 90 útoků,“ upřesnila Urbánková. Při stávajících 43 922 obyvatelích města to znamená průměrně jeden útok na každých 488 lidí, což Přerov posouvá na jednu z čelních příček žebříčku, konkrétně na čtvrtou.

„Když to řeknu s nadsázkou, Přerov takový je. Násilných trestných činů tady bylo vždycky o něco více než ve srovnatelných městech. Když se podíváme do statistiky deset let dozadu, tak se ta čísla příliš nemění,“ komentoval statistiky vedoucí policejního územního odboru Přerov Martin Lebduška.

„Nemyslím si, že by Přerov byl na tom v tomto ohledu hůře než třeba Karviná nebo Kojetín, s čísly se dá žonglovat různě,“ domnívá se naopak přerovský radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout.

Může za trestnou činnost fenomén sociálních ubytoven?

Podle Lebdušky se však na struktuře kriminality podílejí dlouhodobé problémy města.

„Je to například vysoké procento dlouhodobě nezaměstnaných. Doufáme, že se situace změní k lepšímu s dokončením dálnice, které by mělo do města přivést nové podnikatelské aktivity a větší počet pracovních míst,“ míní přerovský policejní šéf.

Mnoho místních obyvatel viní z nepříznivých statistik obyvatele sociálních ubytoven, jichž je ve městě řada, a také početnou romskou komunitu.

„Zda to tak je, nelze potvrdit. Nechávám si nyní od státní a městské policie zpracovat hlubší analýzu, na jejímž základě bychom mohli podniknout preventivní kroky,“ uvádí radní Kohout.

Spojovat vysoký počet fyzických útoků s rozmachem ubytoven v Přerově podle něj nelze už proto, že sociální ubytovny jsou fenoménem několika posledních let, kdežto množství fyzických útoků je za posledních deset let prakticky stejné.

Spojení ubytoven s čísly z policejních statistik odmítá i Martin Lebduška. „Ubytovny jsou spíše sociálním problémem. Je pochopitelné, že lidé vnímají negativně zvýšené množství sociálně slabších osob ve svém okolí, ale nic neukazuje na nárůst trestné činnosti spojený s tímto fenoménem,“ podotkl.

Kritický je letní víkendový večer za úplňku

Jen část trestných činů zařazených do kategorie fyzických útoků ve skutečnosti znamená fyzické napadení.

„Pod tímto pojmem jsou na stránkách mapakriminality.cz zahrnuty údaje ze statistiky trestných činů - násilí proti úřední osobě, úmyslné ublížení na zdraví, rvačky, násilí a vyhrožování proti skupině obyvatel, nebezpečné vyhrožování, vydírání, výtržnictví včetně výtržnictví na sportovních a veřejných akcích, útoky na záchranáře. V této statistice jsou zahrnuty také případy písemného či slovního vyhrožování nebo vydírání, bez fyzického útoku,“ popsala mluvčí Urbánková.

„Někdy k této klasifikaci může patřit i to, že vám někdo na ulici sprostě vynadá a použije přitom výhrůžku,“ podotkl Kohout. Podle policie byla skoro polovina ze zmiňovaných 114 skutků spáchána na veřejnosti.

„Zbývající část zahrnuje útoky mezi známými či příbuznými v jejich bytech a domech,“ uvedla Urbánková.

Fyzické útoky jsou podle Lebdušky často přímo spojeny s požíváním alkoholu. „Častěji se násilná trestná činnost stává o víkendech, o pátečních a sobotních večerech, více v letním období než v zimě a ke zvýšené míře přispívá, jak ukazují naše zkušenosti, také úplněk,“ upřesnil.

Objasňovat tento druh trestných činů se přerovským policistům daří celkem úspěšně.

„Co se týká statistiky násilné trestné činnosti a její objasněnosti, v celé České republice je za prvních devět měsíců objasněnost na úrovni 65,38 procenta. V okrese Přerov pak činí 63,26 procenta, tedy se blíží republikovému průměru,“ uzavřela Urbánková.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Zábřežané mají svůj „chodník slávy“, připomíná důležité momenty historie

Dvanáct kamenů na chodníku v Zábřehu připomíná významné události v dějinách...

Svůj chodník slávy mají od začátku roku obyvatelé Zábřehu na Šumpersku. Vede lipovou alejí v Bezručových sadech, své...

Najdete na iDNES.cz