Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sankce ohrozí v Olomouckém kraji nejvíc strojírenství, na Rusko cílí

  9:13aktualizováno  9:13
Nynější bitva ekonomických sankcí mezi Západem a Ruskem vyvolává u firem v olomouckém regionu nejistotu. Současně s červencovým poklesem nezaměstnanosti tak na druhé straně rostou obavy, jak moc odvetné zásahy Ruska ovlivní budoucí zakázky. Ve výsledku totiž mohou vést k propouštění.
Obchodní sankce především ze strany Ruska mohou připravit firmy z kraje o zakázky. V ohrožení je mimo jiné například strojírenský podnik Unex.

Obchodní sankce především ze strany Ruska mohou připravit firmy z kraje o zakázky. V ohrožení je mimo jiné například strojírenský podnik Unex. | foto: MF DNES

V Olomouckém kraji se podle expertů problém týká především strojírenských podniků, pro které je odbyt v Rusku často velmi důležitou částí byznysu.

„Udělali jsme si první průzkum. U míry nezaměstnanosti nepůjde o propad o procenta, ale dopad na ekonomiku firem, které obchodují s Ruskem, a na jejich zaměstnanost se dá očekávat,“ uvedl šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Potvrdil také, že pro firmy nepředstavují potíže sankce uvalené Západem na Rusko.

„Spíš očekávám problém u sankcí, kterými budou reagovat Rusové. Obávám se, že s tím bude problém, protože Rusko může říct, že si naše výrobky sežene v zemi, která žádné sankce vůči němu nepodporuje,“ poznamenal Minář.

Podle něj se to týká v regionu především řady strojírenských firem. „Budeme jednat s ruskými partnery, abychom si vše vyjasnili a dopady těchto sankcí namířených proti sankcím Evropské unie byly co nejmenší,“ doplnil šéf krajské hospodářské komory.

Papcel: Dopad se nedá odhadnout, určitě ale nebudeme nabírat

Státy bývalého Sovětského svazu jsou důležitými partnery například pro litovelskou firmu Papcel, která vyrábí stroje a technologická zařízení pro papírenský průmysl a staví i papírny na klíč. Rusko mezi východními partnery hraje významnou roli.

„Dá se očekávat, že v souvislosti se sankcemi Evropské unie se v Rusku naše obchody ztíží a bude se tam hůře investovat, i když na vývoz našich výrobků do Ruska embargo neplatí,“ řekl předseda představenstva Papcelu David Dostál.

Čeká, že v Rusku tak ubude zakázek. „Bude těžké říct, do jaké míry to bude odveta za evropské sankce a do jaké míry skutečnost, že pokud v zemi není klid, investuje se obecně méně,“ vysvětlil Dostál.

Negativní dopad na zaměstnanost si netroufá odhadnout. „To je nyní předčasné. Jisté je, že lidi nabírat nebudeme,“ doplnil.

Unex nedávno otevřel obchodní zastoupení přímo v Moskvě

Zprostředkované dopady očekává také Unex Uničov vyrábějící důležité součásti strojů pro řadu světových firem, které obchodují s Ruskem.

„Dřív nebo později se nás to dotkne právě proto, že někteří z našich velkých zákazníků budou na ruském trhu odmítnuti,“ popsal mluvčí Unexu Boris Keka.

Firma si nedávno otevřela obchodní zastoupení v Moskvě, aby se víc prosadila přímo jako dodavatel ruských firem.

„Napjatá situace nám může výrazně zkomplikovat prosadit se víc na těchto trzích,“ doplnil Keka. Stejně jako Papcel a další firmy, ani Unex zatím neví, jak citelně problémy kolem Ruska firmu postihnou.

Nejvyšší nezaměstnanost po 13 letech jinde než na Jesenicku

Negativní dopady se podle odborníků v krajské ekonomice projeví až se zpožděním, a to i na pracovním trhu. Nezaměstnanost na konci července naopak ve srovnání s červencem loňského roku poklesla.

„Eviduje celkem 38 166 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je nynější počet nezaměstnaných nižší o 667 osob,“ uvedl analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných lidí ve věku od 15 do 64 let činí 8,6 %, což je třetí nejvyšší hodnota mezi kraji. Změnilo se pořadí mezi okresy regionu. Poprvé po 13 letech opustilo nejhorší pozici mezi pěti okresy Jesenicko a vystřídalo ho Přerovsko, kde nezaměstnanost na rozdíl od Jesenicka meziročně vzrostla. Na Přerovsku je nyní bez práce 9,8 procent lidí, na Jesenicku je to o 0,4 % méně.

Roste ale současně i počet volných pracovních míst. Ke konci července evidoval Úřad práce v Olomouckém kraji celkem 2 607 volných pracovních míst, což je o šest procent víc než v předchozím měsíci a dokonce o 82 procent víc než ve stejném období loni.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 15 uchazečů. Nejvíc volných míst je pro dělnické strojírenské profese, kde najde uplatnění 439 lidí. Roste poptávka po řemeslnících pro stavebnictví, dopravci hledají především řidiče kamionů. Velký zájem je také o prodavače, číšníky, servírky a kuchaře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Najdete na iDNES.cz