Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sankce ohrozí v Olomouckém kraji nejvíc strojírenství, na Rusko cílí

  9:13aktualizováno  9:13
Nynější bitva ekonomických sankcí mezi Západem a Ruskem vyvolává u firem v olomouckém regionu nejistotu. Současně s červencovým poklesem nezaměstnanosti tak na druhé straně rostou obavy, jak moc odvetné zásahy Ruska ovlivní budoucí zakázky. Ve výsledku totiž mohou vést k propouštění.
Obchodní sankce především ze strany Ruska mohou připravit firmy z kraje o zakázky. V ohrožení je mimo jiné například strojírenský podnik Unex.

Obchodní sankce především ze strany Ruska mohou připravit firmy z kraje o zakázky. V ohrožení je mimo jiné například strojírenský podnik Unex. | foto: MF DNES

V Olomouckém kraji se podle expertů problém týká především strojírenských podniků, pro které je odbyt v Rusku často velmi důležitou částí byznysu.

„Udělali jsme si první průzkum. U míry nezaměstnanosti nepůjde o propad o procenta, ale dopad na ekonomiku firem, které obchodují s Ruskem, a na jejich zaměstnanost se dá očekávat,“ uvedl šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář.

Potvrdil také, že pro firmy nepředstavují potíže sankce uvalené Západem na Rusko.

„Spíš očekávám problém u sankcí, kterými budou reagovat Rusové. Obávám se, že s tím bude problém, protože Rusko může říct, že si naše výrobky sežene v zemi, která žádné sankce vůči němu nepodporuje,“ poznamenal Minář.

Podle něj se to týká v regionu především řady strojírenských firem. „Budeme jednat s ruskými partnery, abychom si vše vyjasnili a dopady těchto sankcí namířených proti sankcím Evropské unie byly co nejmenší,“ doplnil šéf krajské hospodářské komory.

Papcel: Dopad se nedá odhadnout, určitě ale nebudeme nabírat

Státy bývalého Sovětského svazu jsou důležitými partnery například pro litovelskou firmu Papcel, která vyrábí stroje a technologická zařízení pro papírenský průmysl a staví i papírny na klíč. Rusko mezi východními partnery hraje významnou roli.

„Dá se očekávat, že v souvislosti se sankcemi Evropské unie se v Rusku naše obchody ztíží a bude se tam hůře investovat, i když na vývoz našich výrobků do Ruska embargo neplatí,“ řekl předseda představenstva Papcelu David Dostál.

Čeká, že v Rusku tak ubude zakázek. „Bude těžké říct, do jaké míry to bude odveta za evropské sankce a do jaké míry skutečnost, že pokud v zemi není klid, investuje se obecně méně,“ vysvětlil Dostál.

Negativní dopad na zaměstnanost si netroufá odhadnout. „To je nyní předčasné. Jisté je, že lidi nabírat nebudeme,“ doplnil.

Unex nedávno otevřel obchodní zastoupení přímo v Moskvě

Zprostředkované dopady očekává také Unex Uničov vyrábějící důležité součásti strojů pro řadu světových firem, které obchodují s Ruskem.

„Dřív nebo později se nás to dotkne právě proto, že někteří z našich velkých zákazníků budou na ruském trhu odmítnuti,“ popsal mluvčí Unexu Boris Keka.

Firma si nedávno otevřela obchodní zastoupení v Moskvě, aby se víc prosadila přímo jako dodavatel ruských firem.

„Napjatá situace nám může výrazně zkomplikovat prosadit se víc na těchto trzích,“ doplnil Keka. Stejně jako Papcel a další firmy, ani Unex zatím neví, jak citelně problémy kolem Ruska firmu postihnou.

Nejvyšší nezaměstnanost po 13 letech jinde než na Jesenicku

Negativní dopady se podle odborníků v krajské ekonomice projeví až se zpožděním, a to i na pracovním trhu. Nezaměstnanost na konci července naopak ve srovnání s červencem loňského roku poklesla.

„Eviduje celkem 38 166 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je nynější počet nezaměstnaných nižší o 667 osob,“ uvedl analytik Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných lidí ve věku od 15 do 64 let činí 8,6 %, což je třetí nejvyšší hodnota mezi kraji. Změnilo se pořadí mezi okresy regionu. Poprvé po 13 letech opustilo nejhorší pozici mezi pěti okresy Jesenicko a vystřídalo ho Přerovsko, kde nezaměstnanost na rozdíl od Jesenicka meziročně vzrostla. Na Přerovsku je nyní bez práce 9,8 procent lidí, na Jesenicku je to o 0,4 % méně.

Roste ale současně i počet volných pracovních míst. Ke konci července evidoval Úřad práce v Olomouckém kraji celkem 2 607 volných pracovních míst, což je o šest procent víc než v předchozím měsíci a dokonce o 82 procent víc než ve stejném období loni.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 15 uchazečů. Nejvíc volných míst je pro dělnické strojírenské profese, kde najde uplatnění 439 lidí. Roste poptávka po řemeslnících pro stavebnictví, dopravci hledají především řidiče kamionů. Velký zájem je také o prodavače, číšníky, servírky a kuchaře.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Zažil ovace i střelbu, místo důchodu exprincipál s cirkusem putuje dál

Jiří Berousek starší byl do roku 2011 principálem Národního cirkusu Original...

Jméno Berousek je ve světě cirkusu značka s bohatou historií. Sedm generací artistů, kejklířů a krotitelů jí dává lesk...

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Obce na Zábřežsku bojují proti prohloubení lomu, bojí se o pitnou vodu

Krystalický vápenec z vitošovského lomu u Zábřehu na Šumpersku, který drží Jan...

Vápenka ve Vitošově na Zábřežsku usiluje o povolení začít těžit vápenec i pod úrovní hladiny podzemní vody. Obce z...

Najdete na iDNES.cz