Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh územního plánu Olomouce má stovky námitek, nejvíc od Hnutí Duha

  11:45aktualizováno  11:45
Návrh nového územního plánu Olomouce zasypaly hromady připomínek. Na radnici se jich sešlo více než šest stovek, byť některé se často opakovaly. Nejvíce jich podalo Hnutí Duha. Radnice se teď bude námitkami zabývat.
Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek.

Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Přestavba křižovatky ulic Pražské a Erenburgovy, zařazení území Kovošrotu Chválkovice do smíšených výrobních ploch, propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská, zařazení zahrádek v Novosadském dvoře do plochy smíšené obytné či prodloužení ulice Bystrovanská přes zahrádky u Bystřice.

To je seznam pět nejčastěji kritizovaných záměrů, kvůli kterým se obyvatelé Olomouce na radnici ozvali.

"Vím o tom, že si lidé stěžují na nadměrný hluk. Na jednání komise hovořili také o zvýšené prašnosti, praskání fasád domů a o ohrožení vodních zdrojů, které souvisí s podnikatelskou činností Kovošrotu TSR Czech," přiblížil například předseda komise městské části Vladimír Kauer.

Proti omezování zeleně na Nových Sadech už vznikla i petice

Dokonce peticí je pak podpořena další z připomínek, která odmítá omezení zelené plochy na Nových Sadech.

"Jejich stanovisko chápu, ale jsem přesvědčena, že jde o problematiku, která vyžaduje koncepční řešení odborníků, a předpokládám, že v souvislosti s tvorbou územního plánu k odborné diskusi došlo," sdělila k tomu Alena Adamíková, předsedkyně komise Nových Sadů.

"Obecně se komise městské části staví za zájmy občanů, samozřejmě v odůvodněných případech, a pokud to není nezbytné a nezasahuje to do koncepčních řešení, je proti omezovaní zelených ploch v naší lokalitě," dodala.

Lidem se nelíbí ani propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská koridorem podél dráhy či nápad prodloužit Bystrovanskou ulici.

"Lidé tam mají pozemky, přes které je v novém územním plánu nakreslena cesta tak, že by je rozdělila napůl. To se jim samozřejmě nelíbí a nechtějí to. Otázka ale je, co to znamená a zda se tam cesta opravdu plánuje, to nevím," vysvětluje předseda komise městské části Staré Hodolany a Bělidla Svatopluk Losert.

Nejvíc námitek má Hnutí Duha. Zabránili jsme nejhoršímu, říká

Nejvíce připomínek poslalo Hnutí Duha, patří mezi ně například zrušení záměru výstavby parkovacího domu u zoo na Svatém Kopečku, zachování klidové zóny zeleně podél řeky Moravy jižně od ulice Velkomoravská, zrušení návrhu komunikace mezi ulicemi U Dětského domova a Rybářská či zrušení záborů zemědělské půdy východně od Hněvotína.

"Nejhorším nekoncepčním změnám územního plánu se už podařilo zabránit díky našim předchozím připomínkám," uvedla Radka Spurná z Hnutí Duha Olomouc.

"Zachránilo se například hřiště v Hodolanech, parčík na Lazcích či les ve Zlatém dole u Lošova. Stále ale zbývá dost ploch, které politici v územním plánu musí změnit, aby zajistili, že se Olomouc bude smysluplně rozvíjet. Že bude městem, ve kterém se bude lidem dobře žít a pracovat," shrnula Spurná.

Všemi podněty od obyvatel města se nyní musí radnice zabývat.

"Odbor koncepce a rozvoje prostuduje každou jednotlivou námitku a připomínku a ve spolupráci s určeným zastupitelem, kterým je primátor města, navrhne způsob jejího vypořádání. Pokud to bude nutné, odbor vyzve k jednání subjekty, které námitku uplatnily," nastínil vedoucí odboru Radek Dosoudil. Konečný návrh rozhodnutí o námitkách pak schválí zastupitelstvo města.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Najdete na iDNES.cz