Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh územního plánu Olomouce má stovky námitek, nejvíc od Hnutí Duha

  11:45aktualizováno  11:45
Návrh nového územního plánu Olomouce zasypaly hromady připomínek. Na radnici se jich sešlo více než šest stovek, byť některé se často opakovaly. Nejvíce jich podalo Hnutí Duha. Radnice se teď bude námitkami zabývat.
Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek.

Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Přestavba křižovatky ulic Pražské a Erenburgovy, zařazení území Kovošrotu Chválkovice do smíšených výrobních ploch, propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská, zařazení zahrádek v Novosadském dvoře do plochy smíšené obytné či prodloužení ulice Bystrovanská přes zahrádky u Bystřice.

To je seznam pět nejčastěji kritizovaných záměrů, kvůli kterým se obyvatelé Olomouce na radnici ozvali.

"Vím o tom, že si lidé stěžují na nadměrný hluk. Na jednání komise hovořili také o zvýšené prašnosti, praskání fasád domů a o ohrožení vodních zdrojů, které souvisí s podnikatelskou činností Kovošrotu TSR Czech," přiblížil například předseda komise městské části Vladimír Kauer.

Proti omezování zeleně na Nových Sadech už vznikla i petice

Dokonce peticí je pak podpořena další z připomínek, která odmítá omezení zelené plochy na Nových Sadech.

"Jejich stanovisko chápu, ale jsem přesvědčena, že jde o problematiku, která vyžaduje koncepční řešení odborníků, a předpokládám, že v souvislosti s tvorbou územního plánu k odborné diskusi došlo," sdělila k tomu Alena Adamíková, předsedkyně komise Nových Sadů.

"Obecně se komise městské části staví za zájmy občanů, samozřejmě v odůvodněných případech, a pokud to není nezbytné a nezasahuje to do koncepčních řešení, je proti omezovaní zelených ploch v naší lokalitě," dodala.

Lidem se nelíbí ani propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská koridorem podél dráhy či nápad prodloužit Bystrovanskou ulici.

"Lidé tam mají pozemky, přes které je v novém územním plánu nakreslena cesta tak, že by je rozdělila napůl. To se jim samozřejmě nelíbí a nechtějí to. Otázka ale je, co to znamená a zda se tam cesta opravdu plánuje, to nevím," vysvětluje předseda komise městské části Staré Hodolany a Bělidla Svatopluk Losert.

Nejvíc námitek má Hnutí Duha. Zabránili jsme nejhoršímu, říká

Nejvíce připomínek poslalo Hnutí Duha, patří mezi ně například zrušení záměru výstavby parkovacího domu u zoo na Svatém Kopečku, zachování klidové zóny zeleně podél řeky Moravy jižně od ulice Velkomoravská, zrušení návrhu komunikace mezi ulicemi U Dětského domova a Rybářská či zrušení záborů zemědělské půdy východně od Hněvotína.

"Nejhorším nekoncepčním změnám územního plánu se už podařilo zabránit díky našim předchozím připomínkám," uvedla Radka Spurná z Hnutí Duha Olomouc.

"Zachránilo se například hřiště v Hodolanech, parčík na Lazcích či les ve Zlatém dole u Lošova. Stále ale zbývá dost ploch, které politici v územním plánu musí změnit, aby zajistili, že se Olomouc bude smysluplně rozvíjet. Že bude městem, ve kterém se bude lidem dobře žít a pracovat," shrnula Spurná.

Všemi podněty od obyvatel města se nyní musí radnice zabývat.

"Odbor koncepce a rozvoje prostuduje každou jednotlivou námitku a připomínku a ve spolupráci s určeným zastupitelem, kterým je primátor města, navrhne způsob jejího vypořádání. Pokud to bude nutné, odbor vyzve k jednání subjekty, které námitku uplatnily," nastínil vedoucí odboru Radek Dosoudil. Konečný návrh rozhodnutí o námitkách pak schválí zastupitelstvo města.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Olomoucká Veteran Arena letos neotevře, dočká se zvětšení a nových skvostů

Vizualizace podoby olomoucké Veteran Areny po velké rekonstrukci a rozšíření....

Na celý rok zavřel jeden z atraktivních turistických cílů Olomouckého kraje – olomoucká Veteran Arena. Lidé se do...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz