Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Navždy zatočit s automaty? Můžeme, ale nechceme, tolerují hazard města

  • 4
Jako první v Olomouckém kraji dali jasné sbohem hernám s automaty a loterijním videoterminálům v Hranicích. A například Šternberk je tomu už také blízko. Jinde se však politici k hazardu zdaleka tak odmítavě nestaví. Herny omezíme, ale nezakážeme, zní nejčastěji z radnic.

Nejradikálnější jsou v boji proti hazardu radnice v Hranicích, kde už hazard na území města zcela zakázali. Ve Šternberku budou zastupitelé o úplném zákazu provozování sázkových her, loterií a jiných podobných aktivit ve městě jednat zkraje prosince.

"Radní města schválili návrh obecně závazné vyhlášky o zákazu provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her na celém území města. Doporučili zároveň zastupitelstvu, aby tuto vyhlášku vydalo," potvrdila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

S hazardem (ne)bojují

Olomouc
Platí vyhláška z roku 2010 o vzniku nových heren, která vyhlásila "stop stav"

Hranice
Město už automaty zcela zakázalo

Šumperk
15. 12. zastupitelé zaktualizují vyhlášku z roku 2007, další úpravy pak až podle finální verze zákona o loteriích

Jeseník
Změnu zatím nechystá

Přerov
Opozice chce totální zákaz automatů

Lipník nad Bečvou
Od 1. 12. vyhláška omezí provozní dobu u nonstop heren, zavřené budou od 24:00 do 6:00

Kojetín
O rušení heren neuvažuje

Šternberk
V prosinci chce schválit totální zákaz automatů

Prostějov
Chystá změnu, chce "stop stav"

Ostatní města v regionu v jejich stopách nepůjdou. Starostové zatím žádné změny nechystají, čekají na finální verzi loterijního zákona.

Důvodem mohou být i miliony korun ročně, které z automatů plynou do rozpočtů a o které nechtějí přijít.

Olomouc chce herny dostat z centra

Olomoucká radnice vyhlášku, kterou u hazardu dosáhla určitého stop stavu, vydala už loni. Každou novou hernu tak nyní musí schválit městské zastupitelstvo.

"Naším dlouhodobým cílem je dostat blikající reklamy a neony z centra, aby nehyzdily historickou zástavbu. Například Masarykova třída, kde je jedna herna vedle druhé, je jedním z příkladů. Ministerstvo financí zatím v Olomouci nepovolilo žádný nový videoterminál na adrese, kterou naše vyhláška zakazuje," sdělila mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

I přesto je dnes kvůli dřívějším rozhodnutím ministerstva zhruba třetina heren v místech, která nejsou s vyhláškou v souladu.

V Olomouci funguje 240 výherních hracích přístrojů a přes 1 100 videoterminálů, které povoluje ministerstvo. Ročně jde z hazardu městu zhruba 30 milionů.

Změnu připravuje i Prostějov. Zatím zde platí, že herny nesmí být v městských objektech, které si někdo pronajímá.

"Začínáme uvažovat o změně, diskuse je však na začátku. Přinejmenším půjde o to, zakázat vznik dalších heren," řekl starosta Miroslav Pišťák.

Výherních hracích přístrojů je nyní na území Prostějova přes 240, z nich má radnice ročně téměř 2,3 milionu korun. V prostějovských hernách, barech a restauracích však každý den bliká dalších více než 800 videoterminálů.

Přerovská opozice usiluje o nekompromisní zákaz heren

Novou vyhlášku připravuje také Šumperk. "Předpis z roku 2007, který stanovil 29 míst ve městě, ministerstvo nerespektovalo a povolilo další herny," řekl mluvčí Kamil Navrátil.

Sousední Jeseník, kde hazard tolerují ve 14 lokalitách a město z něj má 4 miliony ročně, chce s případnou novelou vyhlášky vyčkat, až se legislativa ustálí.

Stejnou vyhlášku jako v "nejradikálnějších" Hranicích naopak chce prosadit opozice v Přerově. "Na prosincovém zastupitelstvu bychom chtěli schválit hranickou vyhlášku, tedy totální zákaz automatů," nastínil plány přerovský opoziční politik Richard Šlechta.

Jeho volební strana Společně pro Přerov se již snažila prosadit dokument, který by kasina a automaty soustředil na jedno místo, kde by byly pod kontrolou, ale zastupitelstvo jej smetlo ze stolu.

,