K nejnákladnějším chorobám patří hemofilie, metabolické poruchy, leukemie či plicní arteriální hypertenze. (ilustrační snímek)

K nejnákladnějším chorobám patří hemofilie, metabolické poruchy, leukemie či plicní arteriální hypertenze. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nejdražší pacient v kraji stojí 8,5 milionu korun. Jsou mu dva roky

  • 1
Nejnákladnější léčba jediného pacienta v Olomouckém kraji stojí bezmála osm a půl milionu korun. Je jím teprve dvouleté dítě se závažným plicním onemocněním. Také druhý nejdražší pacient v regionu, jehož léčbu hradí zdravotní pojišťovny, je shodou okolností dvouleté dítě. Jeho účet za rok léčení se šplhá k sedmi milionům korun.

Pacientů, jejichž léčba je náročná, a tedy také extrémně drahá, a počítá se v milionech korun, evidují zdravotní pojišťovny v Olomouckém kraji několik desítek.

Tabulky svých nejnákladnějších pacientů pravidelně zveřejňuje například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Z posledních údajů tak vyplývá, že loni v regionu nejvíc zaplatila za muže z Olomouce, jehož roční léčba stojí jen něco málo pod pět milionů korun.

„Na deset nejdražších pacientů v rámci tohoto kraje pak VZP vynakládá přes 38 milionů korun ročně,“ vypočítává mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Kolem čtyř milionů ročně se pohybují také částky dalších tří pacientů pojištěných u VZP - dvou žen z Přerova a jednoho muže ze Šumperka. V žebříčku dvaceti nejnákladnějších pacientů z celého Česka, který si pojišťovna pravidelně zpracovává, se však nikdo z regionu neobjevil.

Léčba toho vůbec nejdražšího pacienta dosahuje šestačtyřiceti milionů, peníze muž ze středních Čech potřebuje z velké části na úhradu léků na hemofilii, kterou trpí.

Obě nejnákladnější léčby pacientů v kraji platí Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). U obou dvouletých pacientů stojí podle tabulek ročně v součtu více než 15 milionů.

„Jsou tak dvěma nejnákladnějšími pojištěnci v Olomouckém kraji v minulém roce. Léčba prvního dítěte, které trpí plicním onemocněním, stála přibližně 8,4 milionu, na péči o druhé dítě s hemofilií bylo vynaloženo téměř 6,8 milionu,“ říká mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Výši částky ovlivňuje cena léků či pobyt v nemocnici

Také další pojišťovny se však u nejdražších pacientů pohybují v milionových částkách.

„Jejich výše je hodně individuální a nemusí to nutně souviset s jednou konkrétní diagnózou. Náklady na takové pacienty se mohou pohybovat v mnoha desítkách milionů ročně,“ podotýká Richard Medek z Vojenské zdravotní pojišťovny ČR.

Na celkové výši plateb se pak podílí různé faktory, může mezi ně patřit kromě drahých léků třeba také dlouhodobý pobyt v nemocnici, jako je tomu u pacienta pojištěného u Revírní bratrské pokladny.

„Za poslední tři uplynulé kalendářní roky se jedná o stále stejného pojištěnce, ročník 2005, trpícího chronickým respiračním selháním s nutností nepřetržitého pobytu v nemocnici. Náklady činily za minulý rok 2,3 milionu,“ uvádí Jan Vomlela, asistent ředitele Revírní bratrské pokladny.

Podle dříve zveřejněných údajů pojišťoven patří k vůbec nejnákladnějším chorobám již zmiňovaná hemofilie, tedy genetická porucha srážlivosti krve. Vedle tohoto onemocnění jsou jako další v pořadí metabolické poruchy, leukemie či plicní arteriální hypertenze. Vůbec nejdražším zákrokem je transplantace kostní dřeně.