Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vtipy i poleptané ruce. Musím upoutat, říká nejoblíbenější chemikářka

  19:58aktualizováno  19:58
Dělá chemické pokusy sama na sobě, k výkladu přidá vtip či rýmovačku. Chemikářka Ivanka Hájková z prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera se stala nejoblíbenější učitelkou. Zvítězila totiž v soutěži Zlatý Ámos, do které ji navrhli její studenti. "Asi si holt rozumíme," říká se učitelka.

Prostějovská chemikářka Ivanka Hájková se stala nejoblíbenější učitelkou. Zvítězila v soutěži Zlatý Ámos. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Chemie a matematika, to nejsou zrovna předměty, které by bodovaly u středoškolských studentů. Jak se vám povedlo je zaujmout?
Asi se mi to daří. Dřív byla matematika povinný předmět u maturity, takže z ní maturovali všichni, ať chtěli, nebo ne. Dnes už povinná není a stejně si z mých tříd víc než polovina studentů matematiku k maturitě volí. A chemie? To je volitelný předmět a hlásí se mi na ni zhruba třetina, někdy možná i polovina studentů. Takže si holt asi rozumíme.

Ivanka Hájková

Učí na prostějovském gymnáziu Jiřího Wolkera matematiku a chemii od roku 1971, tedy už čtyřiačtyřicet let. Letos ji její studenti nominovali do soutěže o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, ve které minulý týden zvítězila. Po návratu z udílení cen ji vítala nejen celá škola, gratulace oblíbená učitelka přijímá i na ulicích.

Přesto, jde o složitější předměty a říká se, že na ně musí mít člověk takzvaně buňky. Přece matematika nemůže jít všem studentům?
Všem pochopitelně nejde, jsou žáci, kterým se předmět nelíbí nebo k němu nemají takový vztah. Ale s těmi se vždy domluvím tak, aby známky měli slušné a nenosili domů čtyřky nebo pětky. Vlezeme se maximálně do trojky, čtyřek je v mých třídách opravdu málo.

Dosud se tedy nenašel žádný student, se kterým byste měla nějaké výraznější potíže?
Ne, já jsem nikdy se studenty nějaké velké problémy neměla. Možná kázeňské, když jsem byla třídní a žák šel třeba za školu, tak takové drobné přestupky jsme měli. Ale když jsem viděla, jaké má to dítě třeba doma podmínky, tak jsem se snažila všechno vyřešit.

A jaké je tedy vaše kantorské tajemství, kterým dokážete z neoblíbených předmětů udělat oblíbené?
Zpřístupnit studentům vyučování a látku. Nejdříve to samozřejmě musím pochopit já, abych jim ve třídě něco mohla vysvětlovat. Pak svůj výklad proložím nějakou básničkou, rýmovačkou, nějakým vtipem a zasmějeme se u toho. Také to vše několikrát opakujeme, a když píšeme písemku, tak dopředu hlásím, kdy bude a z čeho bude. Navíc podobné věci, které v ní budou, s nimi předcházející hodinu zopakuji a výsledky jsou pak slušné.

Co oceňují vaši studenti nejvíce? Máte na to nějaký fígl?
Nejlepší je to při pokusech. Třeba když dělám důkazy bílkovin, tak ač bych neměla, ukazuji to na sobě. Jak vypadá poleptání kyselinou dusičnou. Udělám si na ruce žlutou skvrnu a ta mi tam drží týden. A když se pak zeptám děcek, jak se bílkoviny dokazují a ukážu ruku, tak hned ví - žlutá sraženina xantoproteinová reakce, kyselina dusičná.

Učíte už čtyřiačtyřicet let. Jak jsou na tom podle vás žáci se znalostmi dnes a dřív?
Dřív studenti nebyli chytřejší, ale určitě měli daleko méně možností než v současnosti. Nebyl internet a nebyly tak rozšířené všechny sdělovací prostředky, takže učení asi z donucení věnovali více času. Teď mají studenti jiné zájmy a koníčky a tomu učení tolik času nevěnují. To znamená, že člověk se musí snažit jim vše co nejlépe přizpůsobit tak, aby to snadno pochopili.

To vypadá, že změnit se museli především učitelé a jejich přístup ke studentům.
Práce učitele je opravdu trošičku jiná. Je důležité je upoutat a pokud se to učitel s těmi dětmi nenaučí, nesžije se s nimi, tak potom k nim přístup ztratí a o jeho předmět zkrátka žádný zájem nebude.

Vy sama jste svou výuku za ty roky změnila, nebo se držíte osvědčeného postupu?
Určitě učím jinak, než když jsem sem přišla. Za tu dobu už jsem zestárla, zmoudřela a přehodnotila, co je důležité a co méně. Ono je potřeba vždycky z předmětu vybrat to důležité, to dětem dostat do hlaviček a na tom teprve stavět všechny ty ostatní, méně podstatné věci.

Vaši studenti vás nominovali do soutěže o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos. Dali vám tím najevo, že vás berou. Vnímáte, že vás mají rádi?
Koho v Prostějově potkám, tak buď jsem ho učila, nebo učím jeho děti nebo dokonce vnoučata. Takže mě každý druhý pozdraví a usměje se, povídáme si, jak se třeba díky chemii uplatnil nebo jen tak o tom, jak se dnes máme. Dokonce mi teď po vítězství gratuloval řidič autobusu hned při nástupu. Myslím si, že je to vyvrcholení dlouhodobé přízně, že děti napadlo mě vůbec přihlásit.

Potěšila vás výhra v soutěži? Byla nečekaná?
Byla jsem hrozně překvapená, do poslední chvíle jsem nevěřila, že to vyhraji. Bylo nás šest a já jsem byla suverénně nejstarší. Jak ráda říkám, už bych měla ležet pod maceškami a ne vyhrávat ceny. Ale strašně mě to potěšilo. Koho potkávám, ten mi blahopřeje. Je to hrozně milé.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz