Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejstarší budova fakultní nemocnice se promění. Podívejte se

  11:28
Svou stěžejní a nejstarší budovu, takzvaného Františka Josefa, hodlá olomoucká fakultní nemocnice přestavět na supermoderní "srdce" areálu. Pacienti by pak měli absolvovat vyšetření i operace v jednom místě.

Pokud by šlo vše dobře, měla by za tři roky vypadat budova Františka Josefa takto. Bude k tomu však potřeba 1,7 miliardy, které zatím chybí. | foto: Atelier-R

Vedle dominantní modré "kostky" chirurgického monobloku se tak má v areálu olomoucké fakultní nemocnice během několika let objevit další velká moderní stavba. Paradoxně se jejím jádrem stane nejstarší objekt v areálu, který stavaři dokončili už v roce 1896.

Díky propojení se sousedním chirurgickým komplexem by měli pacienti nově získat možnost absolvovat nejrůznější odběry, rentgeny či další vyšetření i operace, aniž by museli opustit budovu. Soustředění mnoha pracovišť pod jednu střechu má také usnadnit práci zdravotníkům.

"Ten projekt je dobrý a má svou logiku i návaznost," uvedl ředitel nemocnice Radomír Maráček. K tomu, aby "František Josef" změnil svou tvář a spolu s chirurgickým monoblokem vytvořil "srdce" nemocnice, bude potřeba 1,7 miliardy korun a proměna má trvat přibližně 3 roky.

Nynější vzhled takzvané budovy Františka Josefa, která je ikonou olomoucké fakultní nemocnice.Plánovanou rekonstrukcí a dostavbou nejstaršího objektu v areálu olomoucké fakultní nemocnice mají vzniknout moderní prostory pro sedm klinik a několik dalších pracovišť.

Budova Františka Josefa nyní a v nové podobě. Původní vzhled doplní moderní prvky a napojení na chirurgii, do budovy se navíc sestěhují některé kliniky a oddělení odjinud.

Do hotové budovy, v níž se má architektonicky prolnout stará část s moderní dostavbou napojenou na její zadní průčelí, se má přestěhovat sedm samostatných klinik i další provozy. V objektu mají mít nemocní k dispozici přes tři stovky lůžek a o příchozí by pečovalo na šest stovek zdravotníků i nezdravotnického personálu.

"V centralizované části by pacienti měli u sebe dostupné technologie, operační sály, intenzivní péči. Kvalita i komfort zdravotnických služeb by se posunuly velmi nahoru," dodal Maráček.

Do objektu se přesune nejméně osm klinik a oddělení

Z nejrůznějších objektů se mají do znovuzrozeného "Františka Josefa" mimo jiné přesunout klinika ústní a obličejové chirurgie, novorozenecké oddělení, porodnickogynekologická, neurologická, neurochirurgická i ortopedická klinika, dialyzační středisko či krevní banka.

"Nemocniční areál je rozlehlý a jednotlivé kliniky v něm byly během více než stoleté historie budovány jako samostatné pavilony," popsal Maráček. Velký prostor tak sice nabízí volné parkové plochy, ale provoz klinik sídlících v zastarávajících samostatných budovách se prodražuje. "Z provozněekonomického pohledu je tak efektivnější soustředit je takzvaně pod jednu střechu."

Začlenění více než sto deset let starého objektu do moderně pojatého celku nebylo podle olomouckého architekta Miroslava Pospíšila snadné. "Franz Josef je vzhledem ke svému stáří jakousi ikonou areálu," míní Pospíšil.

Nynější vzhled takzvané budovy Františka Josefa, která je ikonou olomoucké fakultní nemocnice.Plánovanou rekonstrukcí a dostavbou nejstaršího objektu v areálu olomoucké fakultní nemocnice mají vzniknout moderní prostory pro sedm klinik a několik dalších pracovišť.

Budova Františka Josefa se promění v supermoderní srdce fakultní nemocnice.

Jenže stavby ve zdravotnictví jsou specifické. Při úpravách je třeba přemýšlet nad tím, jak do nich dostat spoustu přístrojů či technologií a současně umožnit plynulou práci zdravotníkům i příjemný pobyt pacientům. Právě s ohledem na technické a technologické podmínky podle Pospíšila v oblasti zdravotnictví vzniká kvalitní architektura spíš výjimečně.

"Ale lze to skloubit a při zachování všech podmínek vytvořit architektonicky zajímavé dílo. Byť jde o velmi těžký úkol," míní Pospíšil. Právě možnosti, jak do prostor včlenit na supermoderní techniku náročná oddělení, budou hrát hlavní roli při rozmisťování jednotlivých pracovišť.

Jednotky intenzivní péče, operační sály, laboratoře nebo porodní boxy by fungovaly v nově přistavěném komplexu. Méně náročné provozy, jako jsou ambulance nebo lůžková oddělení, by pak lidé našli ve zrekonstruovaných původních prostorách. Celý objekt zůstane třípatrový a v jeden celek jej spojí také plochá "přetékající" střecha.

Vše je připraveno, chybí však peníze

Na projekt již kromě architektonické studie existuje i stavební povolení. Co zatím chybí jsou peníze. Minimálně příští rok totiž ministerstvo zdravotnictví se zahájením stavby nepočítá.

"Stojíme totiž před velmi zredukovaným státním rozpočtem," uvedl při své návštěvě v Olomouci ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle Maráčka by ale stačilo, kdyby přestavba začala v roce 2012, popřípadě 2013. Vzhledem k tomu, že by stavba měla vyrůstat zhruba dva a půl roku, stála by ročně asi 660 milionů.

Nynější vzhled takzvané budovy Františka Josefa, která je ikonou olomoucké fakultní nemocnice.Plánovanou rekonstrukcí a dostavbou nejstaršího objektu v areálu olomoucké fakultní nemocnice mají vzniknout moderní prostory pro sedm klinik a několik dalších pracovišť.

"Což jsou samozřejmě obrovské peníze, ale z pohledu státního rozpočtu už to tak velká částka není. Navíc, když si vezmete, za kolik peněz se u nás postaví jeden kilometr dálnic," poznamenal Maráček.

I Heger věří, že přijdou lepší časy: "Jsem přesvědčený, že na konci příštího roku se už zase rozpočet vzpamatuje, stoupne i zaměstnanost a zvýší se tak výběr pojistného. Do zdravotnictví tím pádem zase budou přibývat peníze, které tam tekly v minulých letech."

Plánovanou rekonstrukcí a dostavbou nejstaršího objektu v areálu olomoucké fakultní nemocnice mají vzniknout moderní prostory pro sedm klinik a několik dalších pracovišť.

Plánovanou rekonstrukcí a dostavbou nejstaršího objektu v areálu olomoucké fakultní nemocnice mají vzniknout moderní prostory pro sedm klinik a několik dalších pracovišť.

  • Nejčtenější

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Siláci přestěhovali vzácné sousoší neznámého autora, Olomoucí jen procházel

25. dubna 2024  11:46

Prohlídková trasa Arcidiecézního muzea Olomouc nabízí návštěvníkům ve Zdíkově paláci, který je její...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  11:18

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Kabinu jsem neztratil, ale poučím se. Trenér Jílek poprvé o konci v Olomouci

25. dubna 2024  9:57

Vyvenčí Flipu, fenku maďarského ohaře, ale do kavárny kousek od svého bydliště loveckého psa raději...

Desetkrát vyšší riziko než v lese. Olomoucké parky jsou plné nakažených klíšťat

25. dubna 2024  4:54

Při procházce některým z olomouckých městských parků mají lidé jistotu, že každé druhé klíště tam...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...