Vladimír Jakl píše fotbalovou kroniku už třicet devět let. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Vesnický fotbalový klub v Bohdíkově má největší kroniku v zemi

  • 0
Vladimír Jakl jako vášnivý fotbalový fanoušek strávil sepisováním historie kopané v Bohdíkově na Šumpersku 39 let, přesněji víc než 7 000 hodin. Vytvořil tak nejrozsáhlejší kroniku, která kdy byla v zemi o fotbalovém oddílu napsána. Díky tomu byl tak nyní v Pelhřimově zapsán do České knihy rekordů.

Fotbalových klubů, jako je TJ FK Bohdíkov, jsou po republice stovky, dost možná tisíce. Pouze Bohdíkovu ovšem patří jeden celorepublikový primát, kterým se nemohou pyšnit ani velkokluby jako Sparta či Slavia. Má totiž nejrozsáhlejší kroniku, která kdy byla o fotbalovém oddílu u nás napsána.

Vděčí za ni svému někdejšímu hráči a dlouholetému kronikáři, jednaosmdesátiletému Vladimíru Jaklovi. Ten popsal ručně na 1 239 stranách rozdělených ve třech objemných vázaných svazcích historii klubu od vzniku v roce 1933 až téměř do současnosti.

Zabralo mu to neuvěřitelných víc než 7 000 hodin práce. Kromě textu obsahuje kronika také na 2 800 fotografií, kreseb, výstřižků, členských průkazů a další dobové archiválie.

Materiály začal Jakl sbírat už v roce 1956. "Když jsem pak v roce 1973 slíbil na jedné klubové akci, že sepíšu kroniku, tak někteří nechápali, proč to chci dělat. Řekl jsem tehdy, že zkrátka nechci, aby zaniklo žádné jméno těch, co v Bohdíkově fotbal dělali, a že se tam každý, když bude chtít, vždycky najde," vysvětluje prvotní impulz Jakl.

Není to jen o fotbale

Slib dodržel. Jeho životní dílo vznikalo hlavně po večerech, materiály sháněl z archivů nebo po sousedech a pamětnících, které obcházel.

Kronika zachycuje nejen historii klubu, ale i obce Bohdíkov - například pohnutou dobu války nebo ničivé povodně, které spláchly nejen hřiště, ale i celou obec.

V kronikách lze však najít i různé významné osobnosti nejen fotbalu, například zmínky o mistrech světa v kolové, bratrech Pospíšilových, se kterými měl klub přátelské vztahy, o významných českých hráčích, klubech, trenérech a dalších sportovních událostech.

Jako výraz uznání za svou nejen kronikářskou, ale i v podstatě celoživotní práci pro klub obdržel Vladimír Jakl v roce 2011 z rukou tehdejšího šéfa českého fotbalu Ivana Haška nejvýznamnější fotbalové vyznamenání - Cenu doktora Václava Jíry.

Vyučený vazač knih tak své řemeslo využil dokonale a zapsal se i do České knihy rekordů. "Zapsání do knihy rekordů se stane výrazem uznání práce pana Jakla, který celý svůj život zasvětil místnímu fotbalu. Od roku 1956 do roku 1965 pracoval ve výboru jako jednatel a dalších 30 let jako předseda," upozornil Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která spravuje databanku českých rekordů.