Mykolog Jiří Polčák vede v Přerově houbařskou poradnu. Díky tomu se setkal s...

Mykolog Jiří Polčák vede v Přerově houbařskou poradnu. Díky tomu se setkal s řadou unikátů a sám jich také několik našel. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Největší houbařský unikát skrývá olomoucký park, říká zkušený mykolog

  • 2
Bedly, nejrůznější hřiby a žampiony, klouzci nebo lišky. To jsou houby, na které můžete v těchto dnech ve velkém narazit v lesích Olomouckého kraje. Vrchol houbařské sezony však podle mykologa Jiřího Polčáka teprve přijde, a to od začátku září. A narazit se při něm dá i na velmi unikátní kousky.

"My houbaři bereme červenec jako pauzu mezi letními a podzimními druhy. Letos si ale počasí trošku zahrálo, takže dost hub roste už nyní a na podzim to bude ještě lepší,“ popisuje Polčák, který vede v Přerově houbařskou poradnu.

To, že hlavně na začátku prázdnin na Moravě na rozdíl od Čech moc hub nebylo, bylo podle něj způsobeno hlavně počasím.

"Důvodem byly teplotní skoky. Chvíli bylo kolem třicítky a najednou rtuť teploměru spadla pod dvacet, to houby nemají rády. Teď se situace trošičku stabilizovala a začínají se objevovat ty, které rostou spíše na podzim. Jako třeba různé druhy čirůvek, ryzců, dokonce jsme našli i václavky," shrnul mykolog.

Houbařská mapa Olomouckého kraje.

Houbařská mapa Olomouckého kraje. Pro zvětšení klikněte.

Svou vinu ale podle něj nesli i lidé. "Každý si myslí, že za dva dny po dešti vyrazí s košíkem na houby a bude jich mít plno. To však není pravda. Je zapotřebí počkat i čtrnáct dnů, než plodnice vyroste. Napřed se totiž musí vytvořit podhoubí, pak teprve rostou rychleji," popisuje.

"A právě když se toto minulý měsíc dělo, začali houbaři chodit po lesích. Nejenže nic nenašli, ale sešlapávali podhoubí v době, kdy houby ještě nebyly. V lesích pak byly vidět rozšlapané malé plodničky nebo malé hříbky," dodal.

V kraji roste řada vzácných hub, největší unikát ale skrývá park

V lese ale podle Polčákových zkušeností lidé nemusí narazit jen na obyčejné druhy, i v Olomouckém kraji jsou totiž vzácné houby, které se nikde jinde nevyskytují.

"Na Olomoucku či Přerovsku najdeme ohrožené hřiby quéletův, skvrnitý a rubínový. Lokality, kde byl poslední z nich u nás objeven, by se možná daly spočítat na prstech jedné ruky," vyjmenovává unikáty.

"Na Tovačovsku zase roste vzácná houba hvězdovka klenbová, na Jesenicku jsme pak našli hřib satan, což je houba všeobecně známá, ale málokdo ji viděl a dokáže ji spolehlivě určit. Na jesenických rašeliništích navíc roste vzácný ryzec honosný," doplňuje.

Největší raritu ale paradoxně skrývá olomoucký park. "Najdete tu nejedlou a zákonem chráněnou muchomůrku vittadiniho. Donesli mi ji loni do poradny nějací nadšenci v domnění, že jde o muchomůrku šiškovitou. Ale vyklubala se z toho tato supervzácnost. Na Moravě je to stoprocentně jediná lokalita, kde tato houba roste. Jinak v Čechách jsou snad jen dvě lokality," líčí Polčák.

Zřejmě největší houbařský unikát Olomouckého kraje, kriticky ohrožená muchomůrka vittadiniho. Roste v jednom z olomouckých parků.

Trhat tyto chráněné houby ale lidem rozhodně nedoporučuje. "Za jednu plodničku hrozí pokuta pět tisíc korun. Na rozdíl od rostlin a živočichů u nás málokdo ví, že také některé houby jsou chráněné zákonem," upozorňuje mykolog.

"V Česku je přitom zhruba 40 druhů chráněných hub a v současné době se zpracovává rozšířený seznam, který bude obsahovat asi osmdesát druhů," dodává.