Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebevraždou ukončili život nejčastěji lidé z Olomouckého kraje

  9:25aktualizováno  9:25
Olomoucký kraj získal smutné prvenství. Podle údajů Českého statistického úřadu tu za posledních necelých deset let dobrovolně ze světa odešlo více než tisíc lidí. To je v přepočtu na sto tisíc obyvatel nejvyšší číslo v celém Česku. Osm z deseti lidí, kteří si tu sáhnou na život, jsou muži.
Podle čísel statistiků bylo v posledních deseti letech nejvíc sebevražd v přepočtu na počet obyvatel v Olomouckém kraji. Ilustrační snímek

Podle čísel statistiků bylo v posledních deseti letech nejvíc sebevražd v přepočtu na počet obyvatel v Olomouckém kraji. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Přerov

V Olomouckém kraji v letech 2004 až 2013 spáchalo sebevraždu 1 050 lidí. Podle odborníků za tím může být mimo jiné neutěšená hospodářská situace regionu. Kraj se totiž dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností - aktuálně třetí nejvyšší - a nízkými platy. Řada lidí se s dlouhotrvající špatnou situací neumí vyrovnat.

Na druhou stranu ovšem tak velký počet sebevražd však není ani v krajích, kde je nezaměstnanost ještě vyšší. Proč se nejvíce lidí rozhodne ukončit svůj život právě v Olomouckém kraji proto vrtá místním psychologům hlavou.

„Je to zvláštní, všechno jsou to vlastně jen spekulace, protože nikdo přesně neví, proč se ti lidé rozhodli ukončit svůj život. Pokud bych v uvažování zašel ještě dál, možná by se dalo říci, že na to může mít vliv i prostředí Hané,“ uvažuje olomoucký psycholog Lubomír Smékal a dodává, že Hanáci mají speciální náturu.

Počet sebevražd v kraji 2004-2013

Celkem v kraji 1 050
Olomoucko 343
Šumpersko 224
Přerovsko 210
Prostějovsko 180
Jesenicko 93

„Hanáci mají pomalý rozjezd, pomaleji hledají vlastní aktivitu. Spokojenost a nespokojenost souvisí především s tím, jak se sami lidé cítí mocní, zda dokážou začít něco vlastního. Daleko častěji se budou deprese objevovat u lidí, kteří čekají na pomoc zvenčí,“ dodává.

„Obecně se dá říci, že lidé, kteří si sáhnou na život, nejsou schopni v daný moment vyřešit nějakou situaci. Míra zátěže je pro ně nezvladatelná,“ doplňuje pak olomoucká psycholožka Dana Štěrbová.

Za částí sebevražd stojí zřejmě ekonomické problémy

Důvody, proč se lidé rozhodnou odejít dobrovolně ze světa, jsou podle odborníků různé, vždy se ale týkají životních hodnot a priorit. Patří mezi ně například problémy ve vztahu, zaměstnání nebo nedostatek financí. Může však jít také o zdravotní komplikace či psychické problémy. Svou roli také hraje pohlaví a věk.

„Je potřeba rozlišit sebevraždy bilanční - tedy ty, kdy člověk odejít ze světa chce a vše si promyslí tak, aby se opravdu zabil. Druhá kategorie jsou sebevraždy demonstrativní, při nichž lidé chtějí na něco upozornit, jde o jakési volání o pomoc, které se ovšem někdy náhodou vymkne a sebevražda se bohužel povede,“ vysvětluje Smékal.

Většinu sebevrahů v kraji tvoří muži. Z celkového počtu jich bylo 862, zatímco žen jen 188. I to může podle psychologů souviset s hospodářskými důvody.

„Jedním z důvodů může být neschopnost fungovat jako muž. Podle tradičního modelu je muž ten, kdo zabezpečuje rodinu. Pokud ale nedokáže sehnat práci nebo má tak nízký plat, že ji neuživí, velmi lehce se může stát, že ztrácí pevnou půdu pod nohama,“ říká Smékal s tím, že této úvaze odpovídá i další údaj statistiků - největší podíl sebevražd v přepočtu na obyvatele má totiž Jesenicko.

„Právě Jesenicko je region, který se s chudobou a nezaměstnaností potýká nejvíce. A to i v rámci celé republiky,“ upozorňuje Smékal. Přesto si absolutní prvenství Olomouckého kraje dokáže vysvětlit jen těžko.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Policie kvůli vyšetřování obsadila Povodí Vltavy a Moravy, radnici i firmu

Na několika místech Česka zasahovali ve středu 11. dubna policisté Národní...

Na několika místech Česka zasahovali ve středu policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zajímali se o...

Další z rubriky

Nejrizikovější úsek českých silnic stvořily v Hranicích srážky chodců auty

Část Olomoucké ulice v Hranicích byla vyhlášena v nejnovější aktualizaci...

Přerovsko se opět dostalo do seznamu nejrizikovějších míst silnic, kde by se řidiči měli mít na pozoru. Tentokrát mu...

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ MONTÁŽE

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz