Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebevraždou ukončili život nejčastěji lidé z Olomouckého kraje

  9:25aktualizováno  9:25
Olomoucký kraj získal smutné prvenství. Podle údajů Českého statistického úřadu tu za posledních necelých deset let dobrovolně ze světa odešlo více než tisíc lidí. To je v přepočtu na sto tisíc obyvatel nejvyšší číslo v celém Česku. Osm z deseti lidí, kteří si tu sáhnou na život, jsou muži.
Podle čísel statistiků bylo v posledních deseti letech nejvíc sebevražd v přepočtu na počet obyvatel v Olomouckém kraji. Ilustrační snímek

Podle čísel statistiků bylo v posledních deseti letech nejvíc sebevražd v přepočtu na počet obyvatel v Olomouckém kraji. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Přerov

V Olomouckém kraji v letech 2004 až 2013 spáchalo sebevraždu 1 050 lidí. Podle odborníků za tím může být mimo jiné neutěšená hospodářská situace regionu. Kraj se totiž dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností - aktuálně třetí nejvyšší - a nízkými platy. Řada lidí se s dlouhotrvající špatnou situací neumí vyrovnat.

Na druhou stranu ovšem tak velký počet sebevražd však není ani v krajích, kde je nezaměstnanost ještě vyšší. Proč se nejvíce lidí rozhodne ukončit svůj život právě v Olomouckém kraji proto vrtá místním psychologům hlavou.

„Je to zvláštní, všechno jsou to vlastně jen spekulace, protože nikdo přesně neví, proč se ti lidé rozhodli ukončit svůj život. Pokud bych v uvažování zašel ještě dál, možná by se dalo říci, že na to může mít vliv i prostředí Hané,“ uvažuje olomoucký psycholog Lubomír Smékal a dodává, že Hanáci mají speciální náturu.

Počet sebevražd v kraji 2004-2013

Celkem v kraji 1 050
Olomoucko 343
Šumpersko 224
Přerovsko 210
Prostějovsko 180
Jesenicko 93

„Hanáci mají pomalý rozjezd, pomaleji hledají vlastní aktivitu. Spokojenost a nespokojenost souvisí především s tím, jak se sami lidé cítí mocní, zda dokážou začít něco vlastního. Daleko častěji se budou deprese objevovat u lidí, kteří čekají na pomoc zvenčí,“ dodává.

„Obecně se dá říci, že lidé, kteří si sáhnou na život, nejsou schopni v daný moment vyřešit nějakou situaci. Míra zátěže je pro ně nezvladatelná,“ doplňuje pak olomoucká psycholožka Dana Štěrbová.

Za částí sebevražd stojí zřejmě ekonomické problémy

Důvody, proč se lidé rozhodnou odejít dobrovolně ze světa, jsou podle odborníků různé, vždy se ale týkají životních hodnot a priorit. Patří mezi ně například problémy ve vztahu, zaměstnání nebo nedostatek financí. Může však jít také o zdravotní komplikace či psychické problémy. Svou roli také hraje pohlaví a věk.

„Je potřeba rozlišit sebevraždy bilanční - tedy ty, kdy člověk odejít ze světa chce a vše si promyslí tak, aby se opravdu zabil. Druhá kategorie jsou sebevraždy demonstrativní, při nichž lidé chtějí na něco upozornit, jde o jakési volání o pomoc, které se ovšem někdy náhodou vymkne a sebevražda se bohužel povede,“ vysvětluje Smékal.

Většinu sebevrahů v kraji tvoří muži. Z celkového počtu jich bylo 862, zatímco žen jen 188. I to může podle psychologů souviset s hospodářskými důvody.

„Jedním z důvodů může být neschopnost fungovat jako muž. Podle tradičního modelu je muž ten, kdo zabezpečuje rodinu. Pokud ale nedokáže sehnat práci nebo má tak nízký plat, že ji neuživí, velmi lehce se může stát, že ztrácí pevnou půdu pod nohama,“ říká Smékal s tím, že této úvaze odpovídá i další údaj statistiků - největší podíl sebevražd v přepočtu na obyvatele má totiž Jesenicko.

„Právě Jesenicko je region, který se s chudobou a nezaměstnaností potýká nejvíce. A to i v rámci celé republiky,“ upozorňuje Smékal. Přesto si absolutní prvenství Olomouckého kraje dokáže vysvětlit jen těžko.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Při výbuchu v Mostkovicích zřejmě zemřel hasič, vyšetřování potrvá týdny

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Stále nejasné zůstávají příčiny sobotní exploze, která v Mostkovicích na Prostějovsku zničila rodinný dům. Uvnitř po...

Zeman vyznamená učitelku, která zachránila čtyři děti před sražením autem

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce děti před sražením autem a...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Najdete na iDNES.cz