Policejní zásah při sbírání dokumentace k zakázkám.

Policejní zásah při sbírání dokumentace k zakázkám. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stíhání šesti lidí v kauze IT tendrů

  • 2
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo v těchto dnech stíhání šesti lidí v případu údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy v hodnotě několika set milionů korun. U dalšího obviněného NSZ stíhání zrušilo částečně.

Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

„Z 21 obviněných, 19 fyzických a dvou právnických osob, bylo usnesení o zahájení trestního stíhání zcela zrušeno vůči šesti obviněným fyzickým osobám, částečně zrušeno bylo vůči jedné fyzické osobě. Zcela zamítnuty byly stížnosti 12 obviněných fyzických a dvou právnických osob, částečně byla zamítnuta stížnost jedné fyzické osoby,“ uvedl mluvčí NSZ Petr Malý.

Součástí kauzy byl velký zátah policie v září 2014 těsně před komunálními volbami. Některé ze čtyř desítek prohlídek se týkaly i radnic v Olomouci, Přerově a ve Zlíně či krajských úřadů Olomouckého a Zlínského kraje.

Někteří olomoučtí politici kvůli tomu následně zaútočili na policii obviněním, že načasování akce bylo snahou o ovlivnění výsledků voleb.

Nejvyšší statní zastupitelství zasáhlo už podruhé

Policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr bývalého senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Společnost už dříve veškerá pochybení popřela.

Nejvyšší státní zastupitelství zasáhlo do kauzy už podruhé. V případu IT zakázek bylo poprvé obviněno 20 lidí a osm firem. Žalobci loni v březnu zcela zrušili stíhání všech osmi obviněných firem a tří lidí, u zbývajících obviněných bylo tehdy stíhání zrušeno částečně nebo byly jejich stížnosti zcela zamítnuty.

A to s vysvětlením, že usnesení o zahájení trestního stíhání byla tehdy zčásti nezákonná a nedůvodná, neboť nebyly splněny formální a v některých případech ani věcné podmínky opravňující k zahájení stíhání.

Po důkladné analýze usnesení NSZ a novém prověřování loni v říjnu padla nová obvinění a jejich počet i počet samotných skutků se rozšířil. Obviněno bylo 27 lidí a dvě firmy, část z nich byla posuzována jako organizovaná zločinecká skupina.

Někteří z nich již stížnost kvůli předchozímu zamítnutí neměli možnost podat. Napadnout mohli pouze rozšíření trestního stíhání. Tentokrát podle žalobců NSZ zrušená usnesení trpěla věcnými a právními vadami.

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stínání kvůli vadám

„V daných věcech se jedná o komplikovanou hospodářskou trestnou činnost související s veřejnými zakázkami a hospodářskou soutěží, čemuž napadená usnesení neodpovídala po obsahové, formální ani právní stránce,“ doplnil Malý.

Žalobci z NSZ rozhodli o stížnostech v těchto dnech. Státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý, který má případ na starosti, rozhodnutí komentovat nechtěl. Uvedl, že jej dnes dostal na stůl. „Zatím neznám důvody rozhodnutí,“ řekl.

Podle žalobce obvinění různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. V souvislosti s kauzou padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

,