Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále nemají smlouvy s VZP

  9:39aktualizováno  9:39
Šéfové nemocnic z Olomouckého kraje začínají být nervózní. Do konce roku zbývá jen něco málo přes tři týdny a řada ředitelů stále nemá v ruce smlouvy od největší tuzemské zdravotní pojišťovny, které mají platit od ledna dalších pět let. Pojišťovna ujišťuje, že dokumenty pošle tento týden.
Vedení nemocnic Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále totiž nemají smlouvy od VZP, které stanovují platby či počty lůžek. (Ilustrační snímek)

Vedení nemocnic Olomouckého kraje jsou v nejistotě, stále totiž nemají smlouvy od VZP, které stanovují platby či počty lůžek. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Smlouvy jsou nutné k bytí zdravotnických zařízení, protože z nich plynou podstatné věci pro jejich chod. Mnohde tak stále nevědí, kolik od ledna ve skutečnosti musí zrušit postelí a kolik péče mohou nemocným poskytnout. Zatím to jen tuší z předběžných dohod.

"Jsme tou situací silně znepokojení. Přestože nám pojišťovna slíbila, že smlouvy pošle do konce listopadu, stále jsme je neobdrželi," potvrdila v úterý Hana Szotkowská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel. Ten v kraji vlastní Šumperskou nemocnici a spravuje i nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku.

Nejde ovšem jen o VZP. Jak upozornil šéf Asociace českých a moravských nemocnic a současně ředitel nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich, u nich zase museli některým pojišťovnám vrátit již zaslané smlouvy.

Chybělo v nich totiž to podstatné. Dodatek, který stanovuje, jakou péči a na jak dlouho jsou ochotné v budoucnu zaplatit.

"Je to nepříjemná nejistota. Některé zdravotní pojišťovny nám sice smlouvy poslaly, ale často bez přílohy, která stanovuje rozsah nasmlouvané péče. Museli jsme se ohradit," vysvětlil Sohlich.

Nemocnice dostanou smlouvy tento týden, slibuje VZP

V zařízeních čekajících na verdikt největší tuzemské zdravotní pojišťovny by nicméně měli nalézt klid už brzy.

"Smlouvy od nás zmíněná zařízení obdrží tento týden, jsou již připravené k odeslání. Zdržení je způsobené pouze vysokou časovou náročností přípravy smluv a všech příloh," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

V dokumentech se podle něj nebude nic měnit oproti dřívějším předběžným dohodám vzešlým z vyjednávání s šéfy nemocnic. Nic na obsahu dokumentů podle Roda nemění ani nejnovější výměna ve vedení VZP.

Počet lůžek se sníží o několik desítek

Lze tedy odhadovat, jak bude od ledna vypadat třeba situace ve Středomoravské nemocniční. Ta má získat podle předběžné dohody dlouhodobou pětiletou smlouvu na péči.

Od roku 2013 by z této společnosti mělo oproti dnešku ubýt 32 lůžek. Z toho osm ve Šternberku a zbytek v Přerově a Prostějově. "V Šumperské nemocnici má jít jen o jednotlivá lůžka," dodala Szotkowská.

Že v kraji asi nepůjde o velký převrat, potvrzují slova mluvčího olomoucké fakultní nemocnice Egona Havrlanta: "Jsme s pojišťovnami dohodnutí na pětileté smlouvě. Pacienti tedy nemusí mít obavy."

Jediným větším zásahem do počtu postelí bude zrušení lůžkové části Kliniky pracovního lékařství, tedy deseti lůžek. "Do roku 2013 půjdeme zhruba s 1 150 lůžky," nastínil Havrlant.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Najdete na iDNES.cz