Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Šumperská nemocnice pro nová lůžka koupí a přestaví zchátralé budovy města

  • 0
Šumperská nemocnice odkoupí od města několik dlouhodobě zchátralých budov a využije je k vytvoření desítek chybějících sociálních lůžek a lůžek následné péče. Peníze, které radnice utrží, přitom obratem skončí opět v areálu nemocnice, město je chce totiž použít na další opravy.

Zdravotnické zařízení hodlá využít objekty staré chirurgie, oddělení ušního, nosního a krčního a také původní nemocniční kaple, které v současnosti patří městu. Všechny budovy jsou už 20 let nevyužité a chátrají.

I proto se zastupitelé rozhodli kývnout na nabídku majitele Martina Polacha a budovy mu odprodat. Polachovi patří Nemocnice Šumperk od loňského jara, kdy si ji „odnesl“ jako součást vyrovnání při svém odchodu z holdingu Agel bývalého obchodního partnera, miliardáře Tomáše Chrenka.

„Máme možnost zřídit tolik potřebná lůžka, kterých se ve městě nedostává. Řešením je, že odkoupíme nevyužívané budovy a ty přestavíme,“ uvedl člen představenstva nemocnice Martin Pelnář.

Špitál už před časem po dohodě s městem zřídil patnáct sociálních lůžek. To však stále ani zdaleka nestačí.

„Na lůžka je dlouhý pořadník, poptávka výrazně převyšuje naše možnosti,“ potvrdila mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

„Když nabídku nevyužijeme, před veřejností to neobhájíme“

Starosta Zdeněk Brož se za převod nevyužitých budov postavil. „Snaha o využití těchto objektů byla už několikrát. Buď byly investiční peníze, ale nebyl zájem o provoz, nebo byl zájem o provoz a nebyly investiční peníze. Teď se všechno schází. Nemocnice může být jak investorem, tak provozovatelem. Proto je potřeba budovy převést. Pokud bychom této nabídky nevyužili, tak to před veřejností neobhájíme,“ prohlásil starosta.

Pelnář uvedl, že společnost Nemocnice Šumperk chce zchátralé městské budovy koupit za cenu stanovenou znalcem, kterého si vybere město.

„Jsme připraveni vybudovat sociální lůžka a lůžka následné péče podle platné legislativy. Budovy bude potřeba kompletně přestavět. Věřím, že nejpozději v roce 2019 nabídneme tolik potřebnou službu,“ uvedl Pelnář.

Zástupci nemocnice a města už se také dohodli, že peníze, které Šumperk za budovy dostane, obratem investuje zpět do svého majetku v nemocničním areálu. Miliony korun tak půjdou do rekonstrukce sítě komunikací, opravy kanalizace nebo zateplení „nového“ chirurgického pavilonu.

Pelnář připomněl, že do městského majetku sám nový majitel nemocnice investoval od svého vstupu v roce 2015 téměř dvacet milionů korun. Městu přitom patří v nemocničním areálu všechny hlavní budovy, které pronajímá soukromé společnosti.

Z vybraného nájmu ve výši přes třináct milionů korun ročně se převážná většina rovněž vrací do oprav a údržby městského majetku. Ani to však zdaleka nestačí.

Nový majitel mezitím investuje především do moderních technologií. V současnosti dokončuje práce na novém pavilonu magnetické rezonance za 160 milionů korun, který posune diagnostiku v šumperské nemocnici na nejvyšší úroveň.