Za pobyt v nemocnici už se od začátku roku neplatí. Nemocnice tím ale přišly o miliony korun. (Ilustrační snímek)

Za pobyt v nemocnici už se od začátku roku neplatí. Nemocnice tím ale přišly o miliony korun. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Poplatky skončily, nemocnice teď musí hledat miliony korun jinde

  • 2
Zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici, které platí od Nového roku, znamená pro mnohá zdravotnická zařízení velký výpadek v rozpočtu. Často se jedná o desítky milionů korun.

"Je to nepříjemné, zvlášť pro nás, protože tu počítáme každou korunu. Vypadlo nám z rozpočtu několik set tisíc korun," uvedl například za Nemocnici Jeseník její ředitel Jan Jedlička. "Poradit si ale musíme, naše nemocnice je pro obyvatelstvo v horách stěžejní," dodal.

Problém však mají i ostatní nemocnice v kraji. "Úplné zrušení poplatků za hospitalizaci bude pro nemocnice skupiny AGEL v Olomouckém kraji znamenat výpadek příjmu okolo 30 milionů korun," řekl za nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Šumperku jejich mluvčí Hana Szotkowská.

Fakultní nemocnice dostávala na poplatcích 26 milionů ročně

Podle ní nemocnice peníze z poplatků používaly zejména na nákup nového vybavení a přístrojů a nyní je nemají jak nahradit. Spoléhají se tak na to, že pojišťovny navýší své platby, které dříve právě kvůli zavedení těchto poplatků snížily.

Do milionových červených čísel by se po Novém roce dostala i Fakultní nemocnice Olomouc, na výpadek příjmů se ale připravila.

"Regulační poplatky za pobyt v nemocnici u nás představují přibližně 26 milionů korun ročně. Tyto chybějící finance nenahradíme, o zrušení poplatků jsme věděli a počítali jsme s ním už při plánování rozpočtu na letošní rok," uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Miliony chybí nemocnicím i na dlužných poplatcích

Kromě těchto peněz však nemocnicím citelně chybí i peníze za poplatky, které pacienti v minulosti neuhradili. I tady jdou částky do milionů. Třeba v Olomouci ještě nesplatili lidé za poplatky z minulých let 2,7 milionu korun, nemocnicím holdingu Agel dohromady okolo tří milionů korun.

"Největší část vytvořili pacienti, kteří odmítají poplatky vědomě uhradit. Mezi dlužníky jsou také pacienti, kteří u sebe neměli dostatečnou hotovost a dluh poté jednoduše zapomněli zaplatit nebo pacienti, kteří byli přeložení do jiného zdravotnického zařízení a předchozí hospitalizaci zcela opomenuli," vysvětlila Szotkowská.

Na upomínky zasílané nemocnicemi podle ní pacienti málokdy zareagovali, proto se stejně jako v Olomouci rozhodli začít spolupracovat s advokátní kanceláří.

"Úspěšnost při vymáhání neuhrazených regulačních poplatků je zejména v posledním roce poměrně vysoká," doplnil mluvčí fakultní nemocnice Havrlant.