Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuře či vepřové už nudí, lidé stále více jedí perličky či husokachny

  10:24aktualizováno  10:24
Obyvatelé Olomouckého kraje se stále více zajímají i o jiné druhy masa, než je běžné vepřové, hovězí či kuřecí. Na jídelníčku lidí se proto častěji objevuje třeba králičí, skopové, kozí či husokachní maso.

Stále více lidí lákají méně tradiční druhý masa, a proto zkouší například husokachny. (ilustrační snímek) | foto: Martin Faltus

Stejně jako v jiných krajích, i na Hané sice stále vládnou v živočišných chovech v regionu prasata, kuřata a skot, i když se jejich produkce kvůli levným dovozům ze zahraničí propadla. Stále více se však prodávají na maso také jiná, pro mnohé na jídelníčku stále neobvyklá zvířata.

Například podle Pavlíny Dostálové z Rapotína na Šumpersku, která spolu s manželem patří k významným chovatelům králíků v regionu, zájem o koupi pořád roste.

"Loni jsme měli výborný rok. Prodali jsme už přes 1 200 králíků. Máme klienty, kteří si králíky odeberou a hned si objednají další," nastínila Dostálová. Pro králíky si podle ní jezdí lidé z celého šumperského okresu ale třeba i z Olomouce.

"S odbytem rozhodně není problém, naopak. Chodí si i dřívější drobní chovatelé, kteří třeba kvůli nedostatku času přestali králíky chovat," sdělila chovatelka.

Velkým hitem se začínají stávat husokachny

Boom hlásí také chovatelé speciálně vyšlechtěných kachen, kterým se nesprávně říká husokachny. Přitom nejde o křížence husy a kachny. Jsou výrazně větší než běžné kachny a mají minimum tuku.

Neobvyklá zvířata míří na talíře

Perlička
Byla zdomácněna již kolem 5. století před n. l. Od Féničanů ji dováželi Řekové. V Evropě je od 16. století.

Husokachna
Lidový název pro kachnu pižmovou. Mezi drobnými chovateli a kuchaři je oblíbená pro chutné maso s jen minimálním podílem tuku. Je poměrně nenáročná na chov.

"Poslední dva až tři roky jde zájem pořád nahoru. Husokachna chutná tak trochu jako divočina, je to sušší a tím dietnější maso. Je vidět, že stále víc lidí jde po kvalitě," uvedl Daniel Malík z rodinné farmy v Uničově - Nové Dědině.

Velký zájem o husokachny potvrdila i Farma Klokočí na Přerovsku. "Husokachny jsou opravdu trendem posledních let," uvedl zaměstnanec farmy. Podle něj ale roste také zájem o perličky.

"Nejsou to žádná horentní čísla, ale počet prodaných perliček se v poslední době výrazně zvyšuje," doplnil.

Lidé ale mají větší zájem také třeba o koupi kůzlat. "Loni se opravdu velmi dobře prodávala. Prodala bych i víc, ale rozšiřovat farmu by bylo velmi náročné," uvedla majitelka farmy v Hvozdu u Prostějova Blanka Hrbková.

Ovce mají lidé jako sekačku na trávu, kterou pak mohou sníst

Ovce pak zažívají trvalý vzestup zájmu už několik let. "Prodej jehňat je velmi slušný, je vidět, že jehněčí maso se jí stále víc," řekl šéf farmy v Bělé pod Pradědem - Domašově Libor Zavacký.

"Když jsme s ovcemi před 24 lety začínali, dívali se na to lidé s opovržením, protože skopové tady bylo považováno za nekvalitní a neplnohodnotné maso, teď je situace úplně jiná. Loni jsme prodali přes dvě stovky jehňat, což bylo výborné," dodal. Řada lidí si podle něj pořizuje ovce na zahradu jako "živé sekačky" a po vykrmení je má na maso.

Výrazný nárůst zájmu o skopové a kozí maso potvrdili statistici. "Výroba skopového a kozího masa loni vzrostla oproti roku 2012 více jak dvojnásobně," sdělil statistik Jiří Frelich.

I přes zvyšující se zájem ale maso z chovů králíků, ovcí, koz nebo jiné než běžné drůbeže  představuje jen zlomek masa vepřového, hovězího a kuřecího. V Olomouckém kraji prodaly v roce 2013 podle statistik zemědělské podniky a farmy 22 524 kusů jatečného skotu, což představuje jednoprocentní nárůst.

Počet vepřů určených na porážku pak klesl meziročně o dva tisíce na 35 600. Drůbeže celkem vyprodukovali zdejší zemědělci 3 303 tun, o osm procent méně než loni.

"Produkci masa u nás roky ovlivňovaly levné dotované dovozy a kvůli tomu skončila řada chovatelů. Ti, kteří přečkali nejhorší dobu, už vydrží," doplnil šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Najdete na iDNES.cz