Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuře či vepřové už nudí, lidé stále více jedí perličky či husokachny

  10:24aktualizováno  10:24
Obyvatelé Olomouckého kraje se stále více zajímají i o jiné druhy masa, než je běžné vepřové, hovězí či kuřecí. Na jídelníčku lidí se proto častěji objevuje třeba králičí, skopové, kozí či husokachní maso.

Stále více lidí lákají méně tradiční druhý masa, a proto zkouší například husokachny. (ilustrační snímek) | foto: Martin Faltus

Stejně jako v jiných krajích, i na Hané sice stále vládnou v živočišných chovech v regionu prasata, kuřata a skot, i když se jejich produkce kvůli levným dovozům ze zahraničí propadla. Stále více se však prodávají na maso také jiná, pro mnohé na jídelníčku stále neobvyklá zvířata.

Například podle Pavlíny Dostálové z Rapotína na Šumpersku, která spolu s manželem patří k významným chovatelům králíků v regionu, zájem o koupi pořád roste.

"Loni jsme měli výborný rok. Prodali jsme už přes 1 200 králíků. Máme klienty, kteří si králíky odeberou a hned si objednají další," nastínila Dostálová. Pro králíky si podle ní jezdí lidé z celého šumperského okresu ale třeba i z Olomouce.

"S odbytem rozhodně není problém, naopak. Chodí si i dřívější drobní chovatelé, kteří třeba kvůli nedostatku času přestali králíky chovat," sdělila chovatelka.

Velkým hitem se začínají stávat husokachny

Boom hlásí také chovatelé speciálně vyšlechtěných kachen, kterým se nesprávně říká husokachny. Přitom nejde o křížence husy a kachny. Jsou výrazně větší než běžné kachny a mají minimum tuku.

Neobvyklá zvířata míří na talíře

Perlička
Byla zdomácněna již kolem 5. století před n. l. Od Féničanů ji dováželi Řekové. V Evropě je od 16. století.

Husokachna
Lidový název pro kachnu pižmovou. Mezi drobnými chovateli a kuchaři je oblíbená pro chutné maso s jen minimálním podílem tuku. Je poměrně nenáročná na chov.

"Poslední dva až tři roky jde zájem pořád nahoru. Husokachna chutná tak trochu jako divočina, je to sušší a tím dietnější maso. Je vidět, že stále víc lidí jde po kvalitě," uvedl Daniel Malík z rodinné farmy v Uničově - Nové Dědině.

Velký zájem o husokachny potvrdila i Farma Klokočí na Přerovsku. "Husokachny jsou opravdu trendem posledních let," uvedl zaměstnanec farmy. Podle něj ale roste také zájem o perličky.

"Nejsou to žádná horentní čísla, ale počet prodaných perliček se v poslední době výrazně zvyšuje," doplnil.

Lidé ale mají větší zájem také třeba o koupi kůzlat. "Loni se opravdu velmi dobře prodávala. Prodala bych i víc, ale rozšiřovat farmu by bylo velmi náročné," uvedla majitelka farmy v Hvozdu u Prostějova Blanka Hrbková.

Ovce mají lidé jako sekačku na trávu, kterou pak mohou sníst

Ovce pak zažívají trvalý vzestup zájmu už několik let. "Prodej jehňat je velmi slušný, je vidět, že jehněčí maso se jí stále víc," řekl šéf farmy v Bělé pod Pradědem - Domašově Libor Zavacký.

"Když jsme s ovcemi před 24 lety začínali, dívali se na to lidé s opovržením, protože skopové tady bylo považováno za nekvalitní a neplnohodnotné maso, teď je situace úplně jiná. Loni jsme prodali přes dvě stovky jehňat, což bylo výborné," dodal. Řada lidí si podle něj pořizuje ovce na zahradu jako "živé sekačky" a po vykrmení je má na maso.

Výrazný nárůst zájmu o skopové a kozí maso potvrdili statistici. "Výroba skopového a kozího masa loni vzrostla oproti roku 2012 více jak dvojnásobně," sdělil statistik Jiří Frelich.

I přes zvyšující se zájem ale maso z chovů králíků, ovcí, koz nebo jiné než běžné drůbeže  představuje jen zlomek masa vepřového, hovězího a kuřecího. V Olomouckém kraji prodaly v roce 2013 podle statistik zemědělské podniky a farmy 22 524 kusů jatečného skotu, což představuje jednoprocentní nárůst.

Počet vepřů určených na porážku pak klesl meziročně o dva tisíce na 35 600. Drůbeže celkem vyprodukovali zdejší zemědělci 3 303 tun, o osm procent méně než loni.

"Produkci masa u nás roky ovlivňovaly levné dotované dovozy a kvůli tomu skončila řada chovatelů. Ti, kteří přečkali nejhorší dobu, už vydrží," doplnil šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Další z rubriky

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz