Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loňský růst střídá pád. Firmy z Olomouckého kraje jsou jako na houpačce

  9:01aktualizováno  9:01
Rostoucí nezaměstnanost a snižující se tržby velkých firemních tahounů. To vše svědčí v Olomouckém kraji o jednom - místní ekonomika není v nejlepší kondici. To, že podniky v kraji vykazují útlum, se navíc promítá i do situace na trhu práce - během září ohlásili hromadné propouštění čtyři velcí zaměstnavatelé v regionu.

Velkým firmám z Olomouckého kraje se v prvním pololetí snížily tržby. Jednou z mála, která stále hledá nové lidi, je šumperský Pars nova (snímek z dílen podniku). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Podle údajů Českého statistického úřadu, který letos v regionu sleduje 150 podniků s více než 100 zaměstnanci, se firmám za první pololetí letošního roku snížily tržby o 5,1 procenta na 50,5 miliardy korun. Loni přitom tržby vzrostly o 6,1 procenta.

Ve sledovaných firmách se v porovnání s prvním pololetím 2012 snížil počet zaměstnanců o tři procenta. Lidé, kterých se propouštění dotklo, se ukážou v evidenci úřadu práce na přelomu roku. Nejvíc jich odejde z organizačních důvodů z Lázní Dolní Lipová.

"Restriktivní změny v lázeňství na nás měly zvlášť negativní dopad. V letošním roce se naše tržby propadly o 70 procent. Vyčerpali jsme rezervy a končíme," sdělil ředitel a spolumajitel lázní Radim Hatlapatka.

Lidé podle něj dostanou ještě dvě měsíční mzdy a tříměsíční odstupné. Zatím není jasné, zda se podaří provoz lázní v příštím roce obnovit. Vedení teď jedná s investory, kteří mají o lázně zájem.

"Pro trh práce na Jesenicku je to těžká rána. Na rozdíl od sezonních prací, které na zimu končí, může být ztráta těchto míst definitivní," uvedl šéf jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Za doby existence krajů nebylo v září nikdy víc lidí bez práce

Z údajů úřadu práce a Českého statistického úřadu vyplývá, že meziročně přibylo v evidenci nezaměstnaných v kraji 4 277 lidí a celkový počet lidí bez práce je nyní 39 313.

"Je to vůbec nejvyšší hodnota v září od vzniku krajů," uvedl krajský analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Počet nezaměstnaných tak meziročně vzrostl o více než 12 procent.

Dramatický je také nárůst nezaměstnanosti oproti srpnu letošního roku. Zatímco v druhém prázdninovém měsíci se zaregistrovalo na pobočkách úřadu práce v regionu 2 616 lidí, v září jich bylo 4 507.

"Z evidence sice bylo ve stejném měsíci vyřazeno 4 017 lidí, ale jen 2 186 jich našlo práci," dodal Mikšaník.

Někde stále práci nabízí, zaměstnance nabírá Pars nova i Hopax

Na konci září bylo v databázi nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři, pomocné a nekvalifikované pracovníky, řidiče nákladních automobilů, prodavače a dále pro obchodní zástupce a referenty, stavební dělníky a zedníky, vrátné a strážné, číšníky a kuchaře.

Nejvíce volných míst inzeruje šumperská společnost Pars nova. "Potřebujeme svářeče, mechaniky a opraváře kolejových vozidel, dále lakýrníky a elektromechaniky," shrnula mluvčí Parsu Jana Kaněvová.

Práci dává více lidem také třeba Hopax Červenka. "Za prvních šest měsíců jsme meziročně zvedli tržby o zhruba osm procent a dosud jsme letos nabrali asi třicet dalších zaměstnanců. Jsme prací doslova zavaleni," sdělil majitel firmy Jozef Pavlík.

Největší zaměstnavatel v regionu, přerovská Meopta Optika, pak drží tržby na úrovni loňského roku a drží také počet zaměstnanců na necelých 2 500.

"Ukazuje se jako výhoda, že máme výrobu rozprostřenou do více komodit. Pokud někde dojde k propadu, jsme schopni to vyrovnat jinde," sdělil ředitel firmy Vítězslav Moťka.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz