Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chudé Jesenicko se mění, lidi ze zkrachovalé firmy si hned rozebraly další

  16:56aktualizováno  16:56
Zatímco ještě před pár lety by byla ztráta osmi desítek pracovních míst na Jesenicku těžká rána, teď je tomu jinak. Tamní pracovní trh dokázal bleskově „vstřebat“ lidí propuštěné ze závodu Replastic v Lipové-lázních. Pád firmy paradoxně ukázal, že i jeden z nejchudších regionů prožívá ekonomický boom.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Replastic byl v krizi od léta a postupně propustil všechny pracovníky. „Podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru a byli od léta propouštěni postupně, takže se na zaměstnavatele nevztahovala povinnost podat zprávu o hromadném propouštění,“ uvedl analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

„Vzhledem k tomu, že na část zaměstnanců pobírala firma dotace z úřadu práce a zaměstnavatel nedodržel podmínky smlouvy, když neoznámil ukončení pracovních poměrů, předali jsme podnět Generálnímu finančnímu ředitelství. Záleží tedy na finančním úřadu, jak bude záležitost posuzovat a zda bude vrácení dotace nebo její části požadovat,“ dodal.

Replastic vyráběl z plastového odpadu recyklované pytle na odpadky. Nyní už závod stojí, je v něm pouze ostraha. Před časem také zasahovala v areálu policie, která však s odkazem na probíhající vyšetřování neposkytla žádné bližší informace, takže není zcela jasné, čím se v souvislosti s Replasticem zabývá a jakou v tom firma případně hraje roli.

Stejně jako zástupci Replasticu komunikovali, či spíš nekomunikovali, s úřadem práce, zprávy od nich neměla ani místní radnice.

„Přístup vedení firmy nebyl dobrý. Že v Lipové končí, jsme se nedozvěděli od jejího vedení, ale od propouštěných zaměstnanců,“ řekl místostarosta Lipové Jaroslav Blaník.

Vyjádření vedení se nepodařilo získat ani MF DNES. Telefonní linka do závodu je již mimo provoz, stejně tak nefunguje ani e-mail šéfa závodu Tomáše Hudce.

Z osmdesáti lidí nemá práci už jen jedenáct

Většina propuštěných zaměstnanců se v evidenci úřadu práce dlouho nezdržela. Teď je jich tam z celkových osmdesáti pouze jedenáct.

„Je to důkaz, že i na Jesenicku, které dlouhodobě trpělo vysokou nezaměstnaností, nastalo loni výrazné ekonomické oživení a většina bývalých zaměstnanců si postupně našla jinou práci,“ uvedl Mikšaník.

Loni z velkých firem na Jesenicku nabírala například Česko-slezská výrobní, která ve druhém pololetí přibrala dalších sto lidí. Desítky přijal i Plastkon v Mikulovicích.

„Sehnat dobré zaměstnance je stále větší problém. Radši vezmeme lidi, kteří několik let pracovali ve fabrice, než ty, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce,“ uvedl majitel Plastkonu Daniel Hama.

Nezaměstnanost vzrostla, i tak byla v prosinci nejnižší za 7 let

Poptávka po lidech trvá, i když se v prosinci nezaměstnanost v Olomouckém kraji zvýšila ve srovnání s listopadem o více jak 2 200 lidí na 31 tisíc nezaměstnaných.

„Nutno ale dodat, že v zimních měsících vždy evidujeme výrazný nárůst nezaměstnanosti, protože skončily sezonní práce. Přesto je prosincová nezaměstnanost meziročně nejnižší od roku 2008 a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 je nynější počet nezaměstnaných nižší o 7 932 lidí, což je pokles o 20 procent,“ upozornil Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných vzrostl ve srovnání s listopadem o 0,6 procenta na 7 procent, meziročně jde však o pokles o téměř dvě procenta.

O neutuchajícím zájmu regionálních firem o další zaměstnance svědčí téměř šest tisíc volných míst. Je to více než dvojnásobek nabídky před rokem. Největší zájem je stále o kvalifikované dělnické strojírenské profese, práci bez problémů najdou také jeřábníci, skladníci nebo řidiči nákladních automobilů.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Vojenští lesníci budou na Libavé pomáhat hnízdění orlů

Francouzská armáda cvičí orly pro lov zbloudilých dronů (10. února 2017)

Pracovníci Vojenských lesů a statků (VLS) budou v libavských lesích pomáhat s ochranou a péčí o hnízdiště orla...

Čeští vědci poodkryli, jak porážet bakterie odolné vůči antibiotikům

Olomoučtí vědci zjistili, že bičíkaté bakterie se s pomocí proteinu flagelinu...

Vědci z Olomouce odhalili, jak se některé bakterie brání proti nanočásticím stříbra, které se v posledních letech staly...

Najdete na iDNES.cz