Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chudé Jesenicko se mění, lidi ze zkrachovalé firmy si hned rozebraly další

  16:56aktualizováno  16:56
Zatímco ještě před pár lety by byla ztráta osmi desítek pracovních míst na Jesenicku těžká rána, teď je tomu jinak. Tamní pracovní trh dokázal bleskově „vstřebat“ lidí propuštěné ze závodu Replastic v Lipové-lázních. Pád firmy paradoxně ukázal, že i jeden z nejchudších regionů prožívá ekonomický boom.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Replastic byl v krizi od léta a postupně propustil všechny pracovníky. „Podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru a byli od léta propouštěni postupně, takže se na zaměstnavatele nevztahovala povinnost podat zprávu o hromadném propouštění,“ uvedl analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

„Vzhledem k tomu, že na část zaměstnanců pobírala firma dotace z úřadu práce a zaměstnavatel nedodržel podmínky smlouvy, když neoznámil ukončení pracovních poměrů, předali jsme podnět Generálnímu finančnímu ředitelství. Záleží tedy na finančním úřadu, jak bude záležitost posuzovat a zda bude vrácení dotace nebo její části požadovat,“ dodal.

Replastic vyráběl z plastového odpadu recyklované pytle na odpadky. Nyní už závod stojí, je v něm pouze ostraha. Před časem také zasahovala v areálu policie, která však s odkazem na probíhající vyšetřování neposkytla žádné bližší informace, takže není zcela jasné, čím se v souvislosti s Replasticem zabývá a jakou v tom firma případně hraje roli.

Stejně jako zástupci Replasticu komunikovali, či spíš nekomunikovali, s úřadem práce, zprávy od nich neměla ani místní radnice.

„Přístup vedení firmy nebyl dobrý. Že v Lipové končí, jsme se nedozvěděli od jejího vedení, ale od propouštěných zaměstnanců,“ řekl místostarosta Lipové Jaroslav Blaník.

Vyjádření vedení se nepodařilo získat ani MF DNES. Telefonní linka do závodu je již mimo provoz, stejně tak nefunguje ani e-mail šéfa závodu Tomáše Hudce.

Z osmdesáti lidí nemá práci už jen jedenáct

Většina propuštěných zaměstnanců se v evidenci úřadu práce dlouho nezdržela. Teď je jich tam z celkových osmdesáti pouze jedenáct.

„Je to důkaz, že i na Jesenicku, které dlouhodobě trpělo vysokou nezaměstnaností, nastalo loni výrazné ekonomické oživení a většina bývalých zaměstnanců si postupně našla jinou práci,“ uvedl Mikšaník.

Loni z velkých firem na Jesenicku nabírala například Česko-slezská výrobní, která ve druhém pololetí přibrala dalších sto lidí. Desítky přijal i Plastkon v Mikulovicích.

„Sehnat dobré zaměstnance je stále větší problém. Radši vezmeme lidi, kteří několik let pracovali ve fabrice, než ty, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce,“ uvedl majitel Plastkonu Daniel Hama.

Nezaměstnanost vzrostla, i tak byla v prosinci nejnižší za 7 let

Poptávka po lidech trvá, i když se v prosinci nezaměstnanost v Olomouckém kraji zvýšila ve srovnání s listopadem o více jak 2 200 lidí na 31 tisíc nezaměstnaných.

„Nutno ale dodat, že v zimních měsících vždy evidujeme výrazný nárůst nezaměstnanosti, protože skončily sezonní práce. Přesto je prosincová nezaměstnanost meziročně nejnižší od roku 2008 a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 je nynější počet nezaměstnaných nižší o 7 932 lidí, což je pokles o 20 procent,“ upozornil Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných vzrostl ve srovnání s listopadem o 0,6 procenta na 7 procent, meziročně jde však o pokles o téměř dvě procenta.

O neutuchajícím zájmu regionálních firem o další zaměstnance svědčí téměř šest tisíc volných míst. Je to více než dvojnásobek nabídky před rokem. Největší zájem je stále o kvalifikované dělnické strojírenské profese, práci bez problémů najdou také jeřábníci, skladníci nebo řidiči nákladních automobilů.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

(Ilustrační snímek)

Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...Najdete na iDNES.cz