Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Chudé Jesenicko se mění, lidi ze zkrachovalé firmy si hned rozebraly další

  • 0
Zatímco ještě před pár lety by byla ztráta osmi desítek pracovních míst na Jesenicku těžká rána, teď je tomu jinak. Tamní pracovní trh dokázal bleskově „vstřebat“ lidí propuštěné ze závodu Replastic v Lipové-lázních. Pád firmy paradoxně ukázal, že i jeden z nejchudších regionů prožívá ekonomický boom.

Replastic byl v krizi od léta a postupně propustil všechny pracovníky. „Podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru a byli od léta propouštěni postupně, takže se na zaměstnavatele nevztahovala povinnost podat zprávu o hromadném propouštění,“ uvedl analytik krajské pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

„Vzhledem k tomu, že na část zaměstnanců pobírala firma dotace z úřadu práce a zaměstnavatel nedodržel podmínky smlouvy, když neoznámil ukončení pracovních poměrů, předali jsme podnět Generálnímu finančnímu ředitelství. Záleží tedy na finančním úřadu, jak bude záležitost posuzovat a zda bude vrácení dotace nebo její části požadovat,“ dodal.

Replastic vyráběl z plastového odpadu recyklované pytle na odpadky. Nyní už závod stojí, je v něm pouze ostraha. Před časem také zasahovala v areálu policie, která však s odkazem na probíhající vyšetřování neposkytla žádné bližší informace, takže není zcela jasné, čím se v souvislosti s Replasticem zabývá a jakou v tom firma případně hraje roli.

Stejně jako zástupci Replasticu komunikovali, či spíš nekomunikovali, s úřadem práce, zprávy od nich neměla ani místní radnice.

„Přístup vedení firmy nebyl dobrý. Že v Lipové končí, jsme se nedozvěděli od jejího vedení, ale od propouštěných zaměstnanců,“ řekl místostarosta Lipové Jaroslav Blaník.

Vyjádření vedení se nepodařilo získat ani MF DNES. Telefonní linka do závodu je již mimo provoz, stejně tak nefunguje ani e-mail šéfa závodu Tomáše Hudce.

Z osmdesáti lidí nemá práci už jen jedenáct

Většina propuštěných zaměstnanců se v evidenci úřadu práce dlouho nezdržela. Teď je jich tam z celkových osmdesáti pouze jedenáct.

„Je to důkaz, že i na Jesenicku, které dlouhodobě trpělo vysokou nezaměstnaností, nastalo loni výrazné ekonomické oživení a většina bývalých zaměstnanců si postupně našla jinou práci,“ uvedl Mikšaník.

Loni z velkých firem na Jesenicku nabírala například Česko-slezská výrobní, která ve druhém pololetí přibrala dalších sto lidí. Desítky přijal i Plastkon v Mikulovicích.

„Sehnat dobré zaměstnance je stále větší problém. Radši vezmeme lidi, kteří několik let pracovali ve fabrice, než ty, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce,“ uvedl majitel Plastkonu Daniel Hama.

Nezaměstnanost vzrostla, i tak byla v prosinci nejnižší za 7 let

Poptávka po lidech trvá, i když se v prosinci nezaměstnanost v Olomouckém kraji zvýšila ve srovnání s listopadem o více jak 2 200 lidí na 31 tisíc nezaměstnaných.

„Nutno ale dodat, že v zimních měsících vždy evidujeme výrazný nárůst nezaměstnanosti, protože skončily sezonní práce. Přesto je prosincová nezaměstnanost meziročně nejnižší od roku 2008 a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 je nynější počet nezaměstnaných nižší o 7 932 lidí, což je pokles o 20 procent,“ upozornil Mikšaník.

Podíl nezaměstnaných vzrostl ve srovnání s listopadem o 0,6 procenta na 7 procent, meziročně jde však o pokles o téměř dvě procenta.

O neutuchajícím zájmu regionálních firem o další zaměstnance svědčí téměř šest tisíc volných míst. Je to více než dvojnásobek nabídky před rokem. Největší zájem je stále o kvalifikované dělnické strojírenské profese, práci bez problémů najdou také jeřábníci, skladníci nebo řidiči nákladních automobilů.