Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel vyřazeného vítěze Velké pardubické žaluje výrobce krmiva o miliony

  16:18aktualizováno  16:56
Přerovský okresní soud otevřel spor týkající se diskvalifikace vítězného koně loňského ročníku Velké pardubické Nikase kvůli dopingu. Majitel koně podal společně s trenérem a žokejem žalobu na společnost Troubecká hospodářská. Podle nich byly zakázané látky v krmivu, společnost to ale popírá.

Vítězný kůň Velké Pardubické 2015 Nikas s majitelem Petrem Kupkou (vlevo) a trenérem Stanislavem Popelkou. Kvůli nepovoleným látkám Nikas o titul nakonec přišel, podle žalujících byly v krmivu. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Nikase kvůli dopingu v lednu diskvalifikovala pořádková komise Jockey Clubu České republiky. Po loňském říjnovém dostihu měl kůň v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Poprvé v historii slavné steeplechase tak přišel nejrychlejší kůň o triumf kvůli užití dopingových látek (více o případu čtěte například zde).

Vedle Nikase se žaloba týká ještě dalšího koně Čáriraye, u kterého se našly stejné zakázané látky. Kůň proto přišel o vítězství v Křišťálovém poháru.

Majitel koně Petr Kupka kvůli tomu žádá po výrobci dva miliony korun za majetkovou újmu, zhruba čtvrt milionu požaduje trenér Stanislav Popelka a 100 tisíc korun žokej Marek Stromský. Jsou přesvědčeni, že zakázané látky pocházely z krmiva, dokazují to rozborem potravy. Pochybila tak podle nich společnost Troubecká hospodářská.

„Kdybychom nebyli přesvědčeni a nevěřili tomu, že to bylo v tom krmivu, tak tady nejsme. Jsme tady kvůli Nikasovi. Loni vyhrál, je to vítěz a my jsme mu to dlužni,“ řekl novinářům Kupka.

„Chceme, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. My jsme žádnou chybu neudělali, někdo ji udělal a my jsme na ni těžce doplatili. Měli jsme z toho velké nepříjemnosti a traumata, proto jsme se rozhodli pro tuto cestu,“ doplnil Popelka.

Znalkyně zakázané látky ve vzorcích krmiva našla

Zástupci společnosti však pochybení odmítají. Hájí se tím, že testovaný vzorek krmiva nebyl standardní a neodpovídal předpisům. Podle nich byl uchováván nevyhovujícím způsobem.

„Naše krmivo je nezávadné, pochybení mohlo vzniknout jiným způsobem. Odpovědnost tohoto druhu nemůže existovat,“ podotkl právní zástupce společnosti. Do stravy koní bylo podle něj něco přidáno, ale z krmiva výrobce to nepocházelo. Ovlivnit výsledky podle něj mohla i podaná tabulka čokolády.

Tvrzení žalobců, že výrobce nedodržel deklarované surovinové složení a tím je uvedl v omyl, v pondělí potvrdila také znalkyně Jana Kalinová. Ve vzorcích krmiva našla vyšší hodnotu theobrominu a v mikrogramech také kofein. Podle ní krmivo nebylo kontaminované, splňovalo limity a nebylo pro zvířata nebezpečné, ale neodpovídalo surovinovému složení.

„Podle surovin na etiketě tam nebyla uvedena žádná surovina, kde by se dal theobromin očekávat. Je to alkaloid, který produkuje jen několik málo rostlin,“ uvedla znalkyně.

Soudkyně Daniela Ševelová kauzu kvůli dalším výslechům svědků a posudkům odročila na 1. února. Není však vyloučeno, že se obě strany dohodnou mimosoudně, o což se bez úspěchu pokoušely již v minulosti.

Zakázané látky nemohly podle Jockey Clubu ovlivnit výkon

Právě posudek Kalinové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského už jednou pomohl alespoň částečně očistit jméno Nikase i celé stáje Na srdéčku z Ludmírova na Prostějovsku a při řízení u pořádkové komise Jockey Clubu.

Té trenér Popelka předložil zmíněný posudek. Znalkyně zkoumala zapečetěný vzorek krmiva, které koně dostali zhruba dva týdny před dostihem, a který si převzala za přítomnosti zástupce výrobce.

„Ve složení nebyla uvedena žádná surovina, u které by se dal obsah theobrominu a kofeinu předpokládat. Analyzovaný vzorek tyto látky obsahoval, u theobrominu v množství přesahujícím maximální přípustný obsah stanovený Evropskou unií,“ sdělil předseda pořádkové komise Otakar Nový.

Komise pro antidopingovou kontrolu koní Jockey Clubu pak také konstatovala, že s ohledem na výsledky nejrůznějších farmakologických studií lze předpokládat, že přítomnost kofeinu a theobrominu s ohledem na zjištěné množství v tělech Nikase a Čáriraye nemohla ovlivnit jejich výkon.

Na základě dostihového řádu nicméně komise musela oba koně diskvalifikovat. Dospěla však současně k závěru, že trenér jim zakázané látky nepodal úmyslně.

„Vzhledem k okolnostem případu a zejména ke skutečnosti, kdy dlouhodobě spolehlivý dodavatel krmiva trenérovi dodá doplňkové krmivo, jehož faktické složení neodpovídá složení výrobcem deklarovanému, což potvrzuje odborný posudek, nelze u trenéra Popelky dovodit zavinění,“ uvedl k rozhodnutí předseda komise Nový.

„Po trenérovi nelze spravedlivě požadovat, aby například po každé dodávce krmiva prováděl analýzu jeho složení. Pořádková komise se proto rozhodla trenéru Popelkovi neudělit žádnou sankci,“ dodal.

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz