Aktuální nárůst počtu obézních dětí, a dokonce i mladých diabetiků je celorepublikovým a celoevropským trendem. (Ilustrační snímek)

Aktuální nárůst počtu obézních dětí, a dokonce i mladých diabetiků je celorepublikovým a celoevropským trendem. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Děti tloustnou i kvůli hubeným mzdám. Sport už je pro rodiny moc drahý

  • 77
Jedny z nejnižších mezd a nárůst počtu obézních dětí či malých diabetiků. To je podle posledních analýz a dat obrázek z Olomouckého kraje. Na sport už nejsou peníze, možnosti pro bezplatný pohyb podle aktuálních analýz a Centra pro léčbu diabetu a obezity mizí.

Aktuální trend nebezpečný pro zdraví dětí a mládeže potvrzuje jak poslední výzkum Místo pro život, tak i olomoucké Centrum pro léčbu diabetu a obezity a agentura Datank.

Nejnovější data ukázala, že pokud už se dnešní děti dostanou ke sportu, tak ve většině případů pouze v oddílech, kde jsou vedeni až k profesionálním výkonům. Ne každá rodina si ale něco takového může dovolit.

A to zvláště v Olomouckém kraji, v němž je podle včera zveřejněných dat statistiků čtvrtá nejnižší průměrná mzda v republice.

Sport se tak jako odpočinková, volnočasová součást každého dne ze života dětí vytrácí. Svoji roli zde hraje i jejich dnešní životní styl spojený s počítači a také zaneprázdněnost rodičů.

Výzkum Místo pro život a agentura Datank dokládají, že minimálně dvakrát týdně sportuje jen polovina dětí a necelá třetina dospělých. Čtvrtina dětí pak ovšem nesportuje vůbec.

"Předešlá generace byla zvyklá sportovat více. Nyní se často stává, že děti, které sportují, jsou vázány v nějakém oddílu. Dochází tak trochu k profesionalizaci, k orientaci na výkon. Mizí obrázek dětí hrajících si na hřišti třeba kopanou. Děti si vyberou jeden sport a rodiče očekávají, že dosáhnou vysoké úrovně. Ztrácí se tak skupina lidí, pro které je sport součástí života," popsal analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.

Mizí bezplatné možnosti chodit si jen tak zasportovat

S tím souhlasí také Tomáš Brychta, lékař z olomouckého Centra pro léčbu diabetu a obezity.

"Sport se vytratil z běžného života mladé generace. A především proto, že zmizela sportoviště a hlavně bezplatná možnost někam chodit sportovat," doplňuje Brychta.

Varuje také před celorepublikovým a celoevropským aktuálním nárůstem počtu obézních dětí, a dokonce i mladých diabetiků.

Plat v Olomouckém kraji je 22.263 korun. Čtvrtý nejnižší

Zaměstnanci v Olomouckém kraji si nosí domů z práce v peněženkách čtvrtou nejnižší průměrnou mzdu v České republice. Musí vyjít s částkou 22 263 korun. Navíc je jasné, že ne každý člověk v regionu na tuto průměrnou mzdu vůbec dosáhne.
Kraj patří k regionům s nejnižšími mzdami dlouhodobě. Potvrzují to i ve středu zveřejněná data Českého statistického úřadu. Hůř než tady na tom jsou už jen zaměstnanci v Karlovarském, Zlínském a Pardubickém kraji. 
Nelichotivé umístění téměř na chvostu žebříčku si kraj drží i přesto, že průměrná mzda ve třetím čtvrtletí roku 2013 vzrostla o 0,6 procenta na současných 22 263 korun - oproti stejnému období loňského roku se tak mzdy v regionu zvýšily o 143 korun. Po odečtení inflace ale reálná mzda klesla. Lidé z Olomouckého kraje tak ve třetím letošním čtvrtletí pobírali platy stále výrazně pod celostátním průměrem, který činil 24 836 korun.
Zdroj: (mip, ČTK)

"Situace je ovšem horší i tím, jak je daný kraj sociálně slabý. Třeba na Ostravsku je to doslova katastrofa. Olomouc sama o sobě je na tom ještě relativně dobře, ale celý Olomoucký kraj je na tom z tohoto hlediska špatně," upozorňuje Brychta.

Profesionalizace dětského sportu tak uzavírá cestu ke zdravému pohybu těm, kteří na to zkrátka nemají finance.

Výjimkou není ani Olomoucký kraj, který dlouhodobě patří k regionům s nejnižšími mzdami. Potvrzují to i ve středu zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Pro rodiče je jednodušší koupit počítač, míní lékař

Podstatný díl viny na obezitě dětí a mladých lidí Brychta přikládá i současnému životnímu stylu, kdy má mládež i jiné možnosti trávení volného času než jen sport.

"Pro rodiče je jednodušší koupit jednou počítač, než děti vozit do atletiky či gymnastiky," upřesňuje lékař.

Narůstající zaneprázdněnost rodičů zmiňuje i agentura Datank. Její výzkum totiž dokládá, že mezi dětmi a mládeží zájem o sport klesá.

"Potvrzuje to většina rodičů, učitelů tělesné výchovy i vedoucích sportovních oddílů. Výsledky výzkumu přitom ukazují, že to není zapříčiněno nedostatkem sportovišť. Na vině jsou především nové možnosti trávení volného času, jako jsou sociální sítě nebo počítačové hry, a také vzrůstající časová zaneprázdněnost rodičů. Ta jim zabraňuje, aby své děti ve sportu aktivně podporovali," říká za analytiky mluvčí Helena Pirnerová.