Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc se chystá na kulturní bombu. Přednášet tu bude Noam Chomsky

  14:46aktualizováno  14:46
Olomoucí v červnu otřese kulturní bomba, přijede Noam Chomsky. Světoznámý lingvista, filozof a politický aktivista proslulý mimo jiné tím, že nerad cestuje, přislíbil účast na lingvistické konferenci, kterou pořádá tamní Univerzita Palackého. Olomouc tak bude první město v Česku, kam Chomsky zavítá.

Americký lingvista a aktivista Noam Chomsky | foto: Wikipedia.org

Otec moderní lingvistiky a ikona levicových politických aktivistů se od 5. do 7. června stane hlavní hvězdou lingvistické konference, kterou univerzita pořádá každoročně. Její pořadatelé přitom dnes, po potvrzení účasti Chomského v Olomouci, skromně tvrdí, že nehledali za každou cenu celebritu.

"Když zvete hosta na konferenci, tak vždy hledáte toho nejlepšího možného. A proč začínat odspodu," usmívá se vedoucí katedry anglistiky a amerikanistiky Ludmila Veselovská, která Chomského na konferenci pozvala.

Bylo to podle ní prosté. "Řekli jsme si, že se zkusíme zeptat. Kdy jindy bychom to měli zkusit, když ne teď. Překvapivé na tom bylo, že dřív Chomsky nerad cestoval a bylo těžké jej dostat z Ameriky. V poslední době se to ale změnilo a poslední tři roky se objevuje v Evropě," popisuje Veselovská.

Chomského se poté zeptali, jestli ho takové cestování neunavuje. "Odpověděl že ne, že v tom naopak poté, co odešel do důchodu, nachází určité zalíbení. A pak zazněla důležitá věta. Řekl, že do Československa jej vlastně ještě nikdo na lingvistiku nepozval. Což nás překvapilo," vysvětluje Veselovská.

Přesto není úplná náhoda, že olomoucké lingvisty lákalo mít na konferenci jako hosta právě Chomského.

"Já sama jsem v zahraničí studovala jeho generativní gramatiku, viděla jsem několik jeho přednášek, a dokonce jsme se setkali na večeři. Také můj partner byl studentem Chomského," popisuje šéfka katedry, jak k pozvání vlastně došlo.

Právě profesor Joseph Embley Emonds, partner Veselovské, který rovněž působí na katedře anglistiky a amerikanistiky. Při jednom ze setkání s Chomským nadhodil, že nyní přednáší právě v Olomouci.

"Baví se spolu tak, jak se lidé bavívají, když jsou absolventy. A protože profesor Emonds pracuje v oboru, tak o sobě nepochybně vědí, setkávali se v průběhu celého dlouhého života. Takže když padla zmínka o Olomouci, Emonds se zeptal, jestli by k nám nepřijel na konferenci," poodhaluje zákulisí vyjednávání Veselovská.

Pak už šlo vše ráz na ráz a e-mailem se už pouze dolaďují detaily. "Začali jsme udržovat kontakt a ptali se na termín. A co takhle červen? Hodily by se tyto dny? V říjnu jsme pak řekli, že už potřebujeme definitivní ano, nebo ne, a on řekl definitivní ano. Chtěl přijet. Osobně rád cestuje, Ameriku nikdy zvlášť nemiloval a co je v důchodu, má více času," uzavírá Veselovská.

"Jiné univerzity nám ho chtějí přetáhnout"

Zpráva o příjezdu významného filozofa způsobila doslova poprask nejen ve vědeckých kruzích. Okamžitě se tak vyrojily nabídky i z jiných koutů České republiky, kde by si jeho přednášku chtěli poslechnout také.

"Je to až ohromující zájem, kolegové z jiných univerzit nám ho chtějí přetáhnout. Chomsky už přislíbil přednášku například v Praze, zájem projevil i parlament," popisuje Petr Bilík, proděkan olomoucké univerzity pro vnější vztahy a projektové řízení.

Paradoxně ale takový zájem může být komplikace. Univerzita Palackého by totiž chtěla Chomského přemluvit i k politické přednášce, o kterou je mezi studenty, odborníky i veřejností mnohonásobně vyšší zájem než o tu lingvistickou. A se stoupajícím tlakem okolí se teď univerzita bojí, že Chomsky vše nestihne.

"Z minulosti víme, že on považoval za svou lidskou povinnost dělat politické přednášky. Mají i větší úspěch než ty lingvistické. Ale tím, že se v průběhu jednání ozvala i Praha, se nám to trošku zkomplikovalo. A my teď nevíme, zda Chomsky stihne udělat ještě další přednášky," vysvětluje Veselovská.

Přesto univerzita dopředu s takovou možností počítá a snaží se politickou přednášku zajistit.

"Ještě je příliš brzo cokoliv potvrzovat a říkat, jak to bude, nebo nebude. Ale můžu říct, že se snažíme už nyní zajistit prostory až pro tisíc lidí," prozrazuje Bilík. V případě, že by Chomsky na přednášku kývnul, mohlo by se podle něj jednat o formát řízené diskuse.

"V takovém případě bychom zřejmě předem vyzvali lidi, aby nám posílali své dotazy. Ty bychom potom protřídili a pokládal by je moderátor, kterého bychom vybrali. I tady už uvažujeme o některých jménech. Tu přednášku bychom u nás opravdu rádi měli, ale záleží na okolnostech a především na Chomském," upozornil Bilík a dodává, že zájem je až neskutečný.

"Ještě jsme se s něčím takovým nesetkali. Už nyní nám volají bývalí absolventi i odborníci ze zahraničních univerzit s dotazy, zda si mohou dopředu koupit lístky," dodal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Najdete na iDNES.cz