Lipnická kopie obrazu Madony, jehož originál je v italském Frascati.

Lipnická kopie obrazu Madony, jehož originál je v italském Frascati. | foto: Pavel Tomáš

Lipník si připomene řád, který pro Moravu „objevil“ bezplatné školství

  • 0
Na příběhu dvou obrazů si obyvatelé Lipníku nad Bečvou v pátek připomenou 400 let od vzniku řádu piaristů. Ti ve městě po 250 let provozovali kolej se školou, která byla významným centrem vzdělanosti a kultury pro celý region. Akce se koná u příležitosti celorepublikové Noci kostelů.

V Lipníku bude zpřístupněn kostel sv. Františka Serafínského, jedna z památek, které v Lipníku po piaristech zůstaly. Prvním z obrazů, který zde chtějí organizátoři veřejnosti představit, je podobizna Josefa Kalasánského, dnes už světce narozeného na území dnešního Španělska, jenž školský řád piaristů založil.

I když jeho životopis je starý už 460 let, ani dnešní posluchač se u něj nebude nudit.

„Je to příběh románového hrdiny,“ tvrdí jeden z organizátorů akce a varhaník Pavel Tomáš.

Josef Kalasánský byl současníkem Jana Amose Komenského. Zasloužil se především o to, že v průběhu třicetileté války vyrůstaly jako houby po dešti v Itálii, na Moravě a v Polsku bezplatné katolické školy pro děti z chudých rodin, které si nemohly dovolit soukromého učitele nebo placené školy.

Italská škola poslala do Lipníku videozdravici

První taková škola vznikla v listopadu roku 1597 v Římě. Rok předtím, než řád v roce 1616 uznal papež, vznikla další škola ve městě Frascati poblíž Říma. Ta je v provozu doposud.

Lipnickému varhaníkovi Tomášovi se s ní podařilo navázat kontakt a návštěvníci Noci kostelů tak budou mít možnost zhlédnout asi sedmiminutové video, v němž ředitel italské školy pozdravuje farníky v Lipníku a ukazuje jim originál obrazu Panny Marie zbožných škol.

Lipnický kostel má tři kopie tohoto díla. Právě nápis na nich přivedl Tomáše na italskou stopu.

„Nápis v překladu zní: ‚Věrný obraz zázračné Madony zbožných škol ve Frascati‘. Vygoogloval jsem piaristy ve Frascati a napsal jim. Od té doby si vzájemně posíláme obrázky o našich farních akcích,“ shrnul.

Obraz samotný je starší než řád piaristů, vznikl zhruba v polovině 16. století a Josefu Kalasánskému ho darovala rodina Bonarelli v Římě. Kalasánský obraz zase věnoval škole ve Frascati.

Pro klášter se už několik let marně hledá využití

Do Lipníku se piaristé dostali v roce 1634 díky kardinálu Františku Dietrichsteinovi, osobnímu příteli Josefa Kalasánského, kterému imponovala myšlenka bezplatného základního školství.

„Protože patřil do vítězného katolického tábora po Bílé hoře, připadlo mu helfštýnské panství s Lipníkem jako konfiskát. Jeho zásluhou začaly vznikat první piaristické koleje mimo území Itálie. Nejprve v Mikulově, pak ve Strážnici a jako třetí v Lipníku nad Bečvou,“ vysvětlil varhaník Tomáš.

Kolej i samotný Lipník piaristé opustili v roce 1884. V bývalé škole pak byly byty, mateřská škola, policejní stanice nebo okresní archiv. Posledních pět let je klášter prázdný a město pro něj hledá využití.

Krátké přednášky k výročí piaristů začnou v lipnickém kostele sv. Františka v pátek v 19.30 hodin.