Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noc kostelů otevře i běžně nepřístupné kaple, věže či krypty

  9:13aktualizováno  9:13
Celkem 109 kostelů a modliteben v Olomouckém kraji otevře odpoledne v rámci celostátní akce Noc kostelů své brány, lidé si je mohou užít i v noční atmosféře. Na prohlídku navíc mohou vyrazit i do objektů, které jsou běžně pod zámkem, a prohlédnout si tam krypty, věže či kůry.

Prohlédnout si lidé mohou například Baziliku Navštívení Panny Marie, která stojí na Svatém Kopečku u Olomouce. Ilustrační snímek | foto: Muzeum umění Olomouc

V Olomouckém kraji se do Noci kostelů letos zapojí na 109 kostelů osmi církví, v celé olomoucké arcidiecézi jich pak bude 213, což je o 16 památek více než v loňském roce. Jen v samotné Olomouci se "noční poutníci" mohou vydat po 25 zastávkách, podívají se i do kaplí, které nebývají běžně přístupné.

Program

Podrobný program společně se seznamem kostelů, které se letos veřejnosti otevírají, naleznete na www.nockostelu.cz

"Jedná se například o kapli svatého Jeronýma v budově radnice či kapli Božího těla na Konviktu. Sporadicky bývá otevřena i biskupská kaple v Arcibiskupském paláci a v pátek lze navštívit také školní kapli na církevním gymnáziu,“ vyzdvihl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Řada památek si pro návštěvníky připravila i něco navíc. Zavítat bezplatně můžete například do míst, kde se psaly dějiny Olomouce - do areálu národní kulturní památky Přemyslovský hrad, jehož součástí se stal románský palác moravských biskupů. Při příležitosti Noci kostelů si zájemci mohou projít celou prohlídkovou trasu Arcidiecézního muzea.

"Její součástí je například Kočárovna s honosným kočárem biskupa Troyera, Klenotnice, které vévodí Monstrance Zlaté slunce Moravy zdobená 1 480 diamanty a 18 smaragdy, expozice unikátních gotických Madon se slavnou Madonou ze Šternberka nebo dva sály Obrazárny s reprezentativními příklady výsledků sběratelského zájmu olomouckých biskupů a arcibiskupů," vyjmenoval některá lákadla ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Zdarma lidé zhlédnou i aktuální výstavu Tajemství skrytá pod zemí o archeologických vykopávkách na olomouckém Dolním náměstí a Hlavním náměstí v Krakově.

V sousední katedrále svatého Václava začíná program již v 16 hodin a na své si přijdou i menší děti, na programu je i několik koncertů. Podívat se zájemci mohou i do chrámu svatého Michala, prohlídky se konají v 18, 20 a 22 hodin.

"V mezičase je možné zhlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu, který začne ve 21 hodin," dodal Gračka.

Kostely otevřou i v Přerově, Prostějově či Šumperku

Lidé o Noci kostelů nejsou podle něj odkázáni jen na centrum Olomouce. "Vydat se mohou i do dalších městských částí, do Hejčína, na Novou ulici nebo Svatý Kopeček, k dispozici je jim rovněž řada nekatolických kostelů a modliteben," upozornil Gračka.

Na Prostějovsku se do akce zapojí na dvě desítky kostelů a kaplí ve dvanácti městech, na Přerovsku jich bude osmnáct.

Například v přerovském kostele svatého Vavřince se lidé mohou těšit na komentovanou mši, hudební vystoupení či střípky z historie kostela. Šestadvacet památek se otevře v osmnácti městech a obcích na Šumpersku.

"Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele na Kostelním náměstí zahájí v 17:50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá. Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo zhlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Nebude chybět čtení Bible při svíčkách od 20:30," popsal Gračka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Najdete na iDNES.cz