Prohlédnout si lidé mohou například Baziliku Navštívení Panny Marie, která stojí na Svatém Kopečku u Olomouce. Ilustrační snímek

Prohlédnout si lidé mohou například Baziliku Navštívení Panny Marie, která stojí na Svatém Kopečku u Olomouce. Ilustrační snímek | foto: Muzeum umění Olomouc

Noc kostelů otevře i běžně nepřístupné kaple, věže či krypty

  • 0
Celkem 109 kostelů a modliteben v Olomouckém kraji otevře odpoledne v rámci celostátní akce Noc kostelů své brány, lidé si je mohou užít i v noční atmosféře. Na prohlídku navíc mohou vyrazit i do objektů, které jsou běžně pod zámkem, a prohlédnout si tam krypty, věže či kůry.

V Olomouckém kraji se do Noci kostelů letos zapojí na 109 kostelů osmi církví, v celé olomoucké arcidiecézi jich pak bude 213, což je o 16 památek více než v loňském roce. Jen v samotné Olomouci se "noční poutníci" mohou vydat po 25 zastávkách, podívají se i do kaplí, které nebývají běžně přístupné.

Program

Podrobný program společně se seznamem kostelů, které se letos veřejnosti otevírají, naleznete na www.nockostelu.cz

"Jedná se například o kapli svatého Jeronýma v budově radnice či kapli Božího těla na Konviktu. Sporadicky bývá otevřena i biskupská kaple v Arcibiskupském paláci a v pátek lze navštívit také školní kapli na církevním gymnáziu,“ vyzdvihl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Řada památek si pro návštěvníky připravila i něco navíc. Zavítat bezplatně můžete například do míst, kde se psaly dějiny Olomouce - do areálu národní kulturní památky Přemyslovský hrad, jehož součástí se stal románský palác moravských biskupů. Při příležitosti Noci kostelů si zájemci mohou projít celou prohlídkovou trasu Arcidiecézního muzea.

"Její součástí je například Kočárovna s honosným kočárem biskupa Troyera, Klenotnice, které vévodí Monstrance Zlaté slunce Moravy zdobená 1 480 diamanty a 18 smaragdy, expozice unikátních gotických Madon se slavnou Madonou ze Šternberka nebo dva sály Obrazárny s reprezentativními příklady výsledků sběratelského zájmu olomouckých biskupů a arcibiskupů," vyjmenoval některá lákadla ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Zdarma lidé zhlédnou i aktuální výstavu Tajemství skrytá pod zemí o archeologických vykopávkách na olomouckém Dolním náměstí a Hlavním náměstí v Krakově.

V sousední katedrále svatého Václava začíná program již v 16 hodin a na své si přijdou i menší děti, na programu je i několik koncertů. Podívat se zájemci mohou i do chrámu svatého Michala, prohlídky se konají v 18, 20 a 22 hodin.

"V mezičase je možné zhlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu, který začne ve 21 hodin," dodal Gračka.

Kostely otevřou i v Přerově, Prostějově či Šumperku

Lidé o Noci kostelů nejsou podle něj odkázáni jen na centrum Olomouce. "Vydat se mohou i do dalších městských částí, do Hejčína, na Novou ulici nebo Svatý Kopeček, k dispozici je jim rovněž řada nekatolických kostelů a modliteben," upozornil Gračka.

Na Prostějovsku se do akce zapojí na dvě desítky kostelů a kaplí ve dvanácti městech, na Přerovsku jich bude osmnáct.

Například v přerovském kostele svatého Vavřince se lidé mohou těšit na komentovanou mši, hudební vystoupení či střípky z historie kostela. Šestadvacet památek se otevře v osmnácti městech a obcích na Šumpersku.

"Program v šumperském kostele sv. Jana Křtitele na Kostelním náměstí zahájí v 17:50 slavnostní zvonění a po něm mše svatá. Návštěvníci si poté mohou individuálně prohlédnout kostel, vystoupit na věž nebo zhlédnout výstavu ornátů a bohoslužebných předmětů. Nebude chybět čtení Bible při svíčkách od 20:30," popsal Gračka.