Dlouhé Stráně. Ilustrační foto

Dlouhé Stráně. Ilustrační foto | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Nová lanovka zaveze turisty kousek od unikátní vodní elektrárny Dlouhé Stráně

  • 7
K horní nádrži přečerpávající vodní elektrárny Dlouhé Stráně je nyní nově možné vyjet i lanovkou. I méně zdatní chodci se tak mohou podívat na impozantní dílo. Cyklistům v létě navíc dopraví na vrchol i kolo.

"Hledáme možnosti, jak zpřístupnit elektrárnu a její nádrže co největšímu počtu zájemců," říká Zdeněk Saturka, ředitel vodních elektráren Skupiny ČEZ, mezi než elektrárna patří.

fakta

Cíl na vrcholu

Dlouhé Stráně leží u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk.

Elektrárna má tři "nej":

Největší reverzní vodní turbína v Evropě – 325 MW

Elektrárna s největším spádem v České republice – 510,7 metru 

Největší instalovaný výkon v ČR – dvakrát 325 MW.

K horní nádrži je nyní možno také vyjet lanovkou. Exkurze se objednávají na telefonních číslech 602 322 244 nebo 585 438 100 v pracovních dnech od 8.00 do 16.00 nebo po předchozí domluvě.

Lanovka začala fungovat 4. 12. 2010. Na délku měří téměř dva kilometry a překonává převýšení 500 metrů. Vzdálenost překoná za necelých sedm minut.

Za hodinu dopraví na vrchol 3 200 osob. Zpáteční jízdenka vyjde na sto korun.

Dříve šlo elektrárnu individuálně navštívit jen pěšky nebo na kole. "To není pro každého. Dnes sednete na lanovku v Koutech nad Desnou a za sedm minut jste dva a půl kilometru od koruny horní nádrže," popisuje možný výlet ředitel.

V zimě na běžkách, v létě na kole, lanovkou za sedm minut

Varianta je i zimní i letní: "Nasadíte běžky a upravená stopa vás zavede až k nádrži. V létě můžete jít pěšky nebo na kole, lanovka vám jej vyveze. Z horní nádrže pak sjedete zpátky do Koutů, nebo využijete pohodlí lanovky," dodává Saturka.

Počet exkurzí v elektrárně je omezen na osm výjezdů autobusu za den. Na mnohé se tak nedostane. Lanovka tak alespoň zpřístupní horní nádrž přečerpávací elektrárny, ze které je za příznivého počasí výhled na Jeseníky a Praděd.

Večerní exkurze i panoramatické tabule

"Pro lepší orientaci budou v na letní sezonu instalovány v prostoru horní nádrže panoramatické tabule, které byly připraveny ve spolupráci s pracovníky Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ve hře jsou také večerní exkurze, bude-li o ně zájem," prozrazuje plány ředitel.

Elektrárna se rozkládá na ploše 95 hektarů a je citlivě začleněna do přírody Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ohled na životní prostředí dokládá i umístění její technologie do podzemí.

Elektrárna je obrovská, ale v podzemí

Největší podzemní stavbou byla strojovna elektrárny. Prostory, které v nitru skály zabírá, jsou impozantní i v evropském měřítku. Kaverna pro obě soustrojí má výšku 50 metrů a zaujímá plochu 87,5 metru krát 25,5 metru.

Šesti set tunové stroje mají na výšku 24 metrů a jejich hlavní části jsou skryty pod podlahou strojovny. Dostat se až na dno ke dvěma Francisovým turbínám znamená zdolat osm podlaží.

Další velkou kavernou, kterou bylo nutno vylámat, byla komora transformátorů o rozměrech 117 metrů krát 16 metrů krát 21,7 metru. Podzemní systém elektrárny zahrnuje také 8,5 kilometru tunelů a štol.

Dlouhé stráně

Impozantní vodní dílo loni navštívilo 47 099 návštěvníků. Mohli si nejen prohlédnout útroby přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, ale také obdivovat přírodní krásu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.