Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová olomoucká koalice si rozdělila křesla, program přitom ještě nemá

  4:53aktualizováno  4:53
Necelých 24 hodin po sečtení hlasů už ohlásili politici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dohodu o společné koalici v Olomouci. Vítězné ANO čeká opozice. Podle informací ze zákulisí mimo jiné sehrála roli jeho osudová chyba i fakt, že nová vláda města prvně řešila rozdělení křesel a ne program.

Na olomoucké radnici bude nakonec vládnout koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Posty radních a náměstků už si dohodla, teprve teď se bude zabývat programem. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Neděle kolem sedmé hodiny večer. Vedení olomoucké ČSSD ukončuje bez výsledku vyjednávání s hnutím ANO o možné koalici. Na stole teď před sociálními demokraty leží možnost ovládnout město bez něj s lidovci, ODS a TOP 09.

„Po sedmé hodině jsme se setkali a začali jednat,“ vzpomíná lídr ČSSD a příští primátor Olomouce Antonín Staněk.

Přesně ve 21:14 pak přistává novinářům v e-mailových schránkách oficiální oznámení dohody o koaliční spolupráci. Vznikla tak rychle, že to překvapilo třeba i politologa Pavla Šaradína.

„Byla to jedna z variant, byť možná méně pravděpodobná. Očekával jsem delší jednání,“ říká ke čtyřkoalici.

Politici napříč stranami se o ní samozřejmě jako o jedné z možností bavili již v sobotu v závěru voleb. Rozhodující však pro její zrození byl až nedělní večer.

Řešit program před rozdělením křesel? „To je jen váš názor.“

Budoucí nový primátor Staněk se nicméně nad krátkými finálními jednáními nepozastavuje.

„Není ani hotová koaliční smlouva. Je třeba brát v potaz, co se podařilo vytvořit. A to je dohoda o fungování rady a zastoupení jednotlivých stran a jejich představitelů,“ zdůrazňuje.

O jménech primátora, radních a také náměstků včetně rozdělení magistrátních odborů tak mají strany už jasno. Sám Staněk připouští, že sestavení společného programu na další čtyři roky je teprve čeká. Věří, že do pátku bude hotovo. Nevylučuje ale ani to, že se vše může protáhnout.

Zákulisí olomouckých jednání hodinu po hodině

Budoucnost Olomouce ovlivnilo v neděli odpoledne a večer pouhých pár hodin, během nichž proběhla finální jednání o nové čtyřkoalici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Strany se i o ní bavily už od soboty, vše se ale rozhodlo o den později. Řada politiků to až do večera maskovala rozporuplnými a neurčitými vyjádřeními, MF DNES přináší přehled stěžejních okamžiků.

16:00
Na čtvrtou hodinu svolala v neděli své vedení olomoucká ČSSD. Ve volbách skončila překvapivě druhá, lídr ČSSD Antonín Staněk tak už několikrát jednal s vítězným hnutím ANO o případné trojkoalici. Právě tu místní špičky sociálních demokratů probírají, nakonec ale definitivně řeknou ne. „Byli jsme pověřeni naším výborem k zahájení jednání o čtyřkoalici,“ dodal Staněk.

17:00
Vedení olomoucké TOP 09 se sešlo o hodinu později. Lídr Aleš Jakubec mu předložil k posouzení dvě nabídky, které strana podle jeho slov dostala. „Jedna byla o koalici čtyř stran, druhá na uskupení ANO, ČSSD a my,“ popsal Jakubec. Vedení topky poté jednomyslně schválilo účast ve čtyřkoalici.

18:00
Za zhruba další hodinu měli o účasti ve čtyřkoalici podle lídra Ladislava Šnevajse definitivně jasno lidovci. „Nemysleli jsme si, že je možné se tak rychle shodnout na podrobnostech, které už jsou v naší dohodě,“ řekl Šnevajs.

19.00
Klíčovou hodinou byla dle ze dvou zdrojů ověřených informací sedmá večerní. ČSSD uzavřela rokování svého vedení, jež odmítlo svazek s ANO. Jeho lidé se o tom dozvídají před půl osmou. To už se setkaly týmy budoucí čtyřkoalice, jednání jsou v plném proudu.

20.00
Po osmé hodině účast ve čtyřkoalici schvaluje definitivně a jednohlasně i místní vedení ODS.

21:14
Těsně před čtvrt na deset nová olomoucká vláda rozesílá médiím dohodu o koaliční spolupráci. Politici ji podepsali na radnici.

Úvahu, že politici měli začít jednáním o programu, odmítá. „To je váš názor. My jsme začali z jiné strany. V tuto chvíli jsme chtěli dát jasně najevo, kterým směrem se ubíráme,“ odvětil Staněk.

Fakt, že program musí nová koalice ještě vyladit, potvrzuje i končící primátor a zároveň nový Staňkův náměstek za ODS Martin Major.

„Své programy známe, četli jsme je, už když jsme vedli kampaň. Není to o tom, že by se potkali úplně neznámí lidé,“ vysvětluje rychlý průběh jednání.

Lidé z ANO údajně kladli nepřijatelné podmínky a byli arogantní

Především ODS, TOP 09 a ČSSD se při nich také snadno vyrovnaly s tím, že stojí na opačných stranách politické barikády mezi pravicí a levicí. Staněk je přesvědčen, že se mu případné nespokojené voliče podaří přesvědčit, že se zachoval správně, Major v rozdílných ideových základech nevidí na komunální úrovni problém.

To lídr TOP 09 a další z nových náměstků Aleš Jakubec s nevolí voličů počítá. „Budeme to muset před nimi obhajovat. Ale myslím, že jsou ochotni respektovat, že jsme podpořili koalici stran, které jsou stabilní a mají pevné hodnotové základy, což bych si o ANO netroufal říct,“ podotýká Jakubec.

Výrazným prvkem, který cestu ke vzniku čtyřkoalice otevřel, ale byly podle informací MF DNES i chyby hnutí ANO. Navzdory výsledkům voleb požadovalo pro ostatní nepřijatelnou většinu v radě města. Nemělo ani jasnou představu o konkrétních podmínkách dohody a z pohledu zástupců dalších stran se jeho vyjednavači chovali arogantně.

Hřebínek ANO spadl v momentě, kdy zjistilo, že je ve hře i čtyřkoalice, která by pro něj znamenala odsun do opozice. Jeho zástupci se vše snažili zachránit postem primátora, oproti původními scénáři ho nabídli Staňkovi. Neuspěli, měl už post jistý ve „své“ čtyřkoalici.

Olomoucký lídr hnutí ANO Milan Feranec zaváhání odmítá. „Chybu v našem vyjednávání nevidím,“ uvedl.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vojenští lesníci budou na Libavé pomáhat hnízdění orlů

Francouzská armáda cvičí orly pro lov zbloudilých dronů (10. února 2017)

Pracovníci Vojenských lesů a statků (VLS) budou v libavských lesích pomáhat s ochranou a péčí o hnízdiště orla...

Olomoucká fakultní nemocnice staví první úspornou kliniku v Česku

Vizualizace nové kliniky fakultní nemocnice.

Z nejstarší a nejzastaralejší do nové a přelomové budovy se na sklonku léta budou ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL)...

Jesenickou školu povede ředitel, který nikdy neučil. Má to být jeho výhoda

Nový ředitel Základní školy Jeseník Dominik Liberda.

Novým ředitelem jediné základní školy v Jeseníku se od února stane jednatřicetiletý Dominik Liberda, který v konkurzu...

Najdete na iDNES.cz