Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová podoba olomouckého Prioru má kořeny z roku 1943, říká architekt

  10:29aktualizováno  10:29
Dělníci začali proměňovat jednu z nejznámějších staveb Olomouce. Obchodní dům Prior, na jehož podobu převládají negativní názory, se po desítkách let zbaví těžkých betonových bloků a oblékne lehký skleněný kabát. Architekt Miroslav Pospíšil z Ateliéru-r pro MF DNES nastínil, jak nová podoba vznikala.

Návrh prosklené budovy z roku 1943 pro ASO, která měla nahradit starý Anderův obchodní dům, na jehož místě dnes stojí Prior | foto: reprofoto: Ateliér-r

Jak vypadal váš úplně původní návrh nového Prioru?
Studie, kterou jsme poslali do soutěže o tuto zakázku, byla velmi jednoduchá. Na plášť nynějšího Prioru jsme překopírovali fotografie fasád domů, které stojí proti němu. Ve výsledku tak zmizel. Říkali jsme si, to je ono. Na začátku byla základní úvaha: Ten dům tady nemá co dělat. Je přerostlý a těžký. Zkusme si zahrát na Copperfielda. Byl jsem dost v šoku, když náš návrh vybrali. Poté jsme samozřejmě tuto prvotní odlehčenou myšlenku dali do serióznější podoby.

Co jste především chtěl s Priorem udělat?
Kromě celkového odlehčení stavby nám šlo hlavně o prostor mezi samotným obchodním domem a gotickým chrámem svatého Mořice. Architektura současného Prioru je průměrná, jeho největším neštěstím je poloha.

Architekt Miroslav Pospíšil z Ateliéru-r, autor nové podoby olomouckého

Architekt Miroslav Pospíšil z Ateliéru-r, autor nové podoby olomouckého Prioru.

Nemá tak parcela, na níž olomoucký Prior stojí, zůstat prázdná? V anketě serveru iDNES.cz tuto možnost zvolil druhý největší počet čtenářů.
To místo bylo vždy zastavěné. Je to velmi významná a pietní lokalita v centru Olomouce. U svatého Mořice byl městský hřbitov, kde je podle matrik pochováno kolem sta tisíc lidí. Byla tu i mořická škola, archeologové z ní našli učební pomůcky, břidlicové tabulky či rákosky. Chceme prostranství mezi kostelem a Priorem vrátit jeho důstojnost. Nyní tudy chtějí všichni jen co nejrychleji projít.

Jak se to díky vašim plánům změní?
Vznikne zde komorní náměstíčko. Nejdůležitější je, aby odsud zmizelo zásobování Prioru. Kvůli tomu to tu teď patří především odpadkům a nákladním autům. Není to zřejmě náhoda, že je zadní, provozní část socialistického obchodního domu natočená k církevní stavbě. V minulosti se objevila úvaha, že by byl Prior zásobovaný přes tunel vedený pod tramvajovou tratí od Sokolské ulice. To by však bylo velmi nákladné. Do Galerie Moritz budou auta jezdit určitou nálevkou, malým tunelem, který je od nového náměstí oddělí.

Místo v historii a budoucnu

Jeden z hlavních rozdílů mezi novou galerií a starým Priorem bude fasáda. Nepřemýšleli jste, že byste jeden či dva původní betonové bloky zachovali?
Takové úvahy byly. Dokonce nejsou ještě ani teď úplně mimo hru. Mně osobně by se případně líbila kombinace nové fasády a těch původních bloků na celé ploše Prioru. Ale to není technicky možné. Ukotvení některých bloků není již ve stavu, kdy by vydrželo další desítky let.

Takže všechny ty betonové desky zmizí?
Objevila se i myšlenka, že by fasáda na všech stranách Prioru byla úplně nová, jen v ulici Úzká by zůstala původní. Mně se tam ty panely zrovna velice líbí, ale připadá mi to jako takové řešení typu "nechme to torzo tam, není na něj tolik vidět". Když už tak razantní změna, tak kompletní.

Proměna Prioru na Galerii Moritz

Nová Galerie Moritz s kabátem ze skla a oceli a s prosvětleným atriem uvnitř otevře v listopadu, aby si zde lidé stihli vyřídit vánoční nákupy. Rekonstrukce Prioru obloženého mohutnými betonovými deskami, který byl otevřený poprvé 1. prosince 1976, bude stát zhruba 150 milionů. Nynější vchod z ulice 8. května zmizí, hlavní vstup bude po opravách z ulice 28. října. Nový vzhled získá i prostor mezi obchodním domem a olomouckým gotickým chrámem svatého Moritze. Z nevzhledné lokality na ukládání zboží či odpadků se má stát oblíbená a čistá odpočinková zóna, kde budou Olomoučané trávit čas a posedět mohou i na lavičkách. Objeví se zde i další stromy.

Takže na původní plášť žádná památka nezůstane?
Něco přece. Budou ho jednak připomínat hladké betonové plochy v nové fasádě a také zachováme motiv čárového kódu z nynějších panelů. Objeví se na některých skleněných plochách. Část z nich bude samozřejmě čirá, ale jiné budou mít čárový kód jako polep. Zároveň ale budou i odrážet protější domy. Použitím skleněných ploch jsme navázali na plány Lubomíra Šlapety ze čtyřicátých let na nový obchodní dům, který měl vyrůst zhruba v místech dnešního Prioru.

Můžete tyto plány nějak přiblížit?
Šlapeta pro tehdejšího velkoobchodníka Josefa Andera a jeho společnost ASO navrhnul sedmipatrovou budovu s kompletně prosklenou fasádou. Měla nahradit Anderův starý obchodní dům, který zde tehdy stál snad od dvacátých či třicátých let. Baťa za první republiky postavil svoji velkou prodejnu při ústí Riegrovy ulice na Horní náměstí. Je dost možné, že se firma Ander a syn nechtěla nechat zahanbit.

Proč se tak nakonec nestavělo?
Po válce se k moci postupně dostali komunisté a na plány soukromého podnikatele tak již nedošlo. Dosluhoval ten původní obchodní dům. Pamatuji si ho ještě jako dítě. V Olomouci se říkalo, že se jde do ASA, i když to už s tou firmou za socialismu nemělo už nic společného. Skleněné plochy jsme na Galerii Moritz umístili i díky prostudování těchto historických materiálů.

Budova olomouckého obchodního domu Prior s charakteristickým betonovým...
Plánovaný vzhled olomouckého obchodního domu Prior po rekonstrukci....
Návrh prosklené budovy z roku 1943 pro ASO, která měla nahradit starý Anderův

Starý a nový Prior. Tuny betonu má nahradit vzdušnější řešení oceli a skla. To je přitom inspirováno návrhem budovy, který vznikl v roce 1943 jako nová podoba starého Anderova obchodního domu.

Mohou tak lidé na novém Prioru najít ještě nějaký odkaz a připomínku minulosti?
Na stěně do ulice 28. října uspořádání betonových ploch na fasádě připomene pět domů, které zde v minulosti stály. Stěnu oné zásobovací nálevky bychom pak rádi využili pro umístění informací o této historicky cenné a významné lokalitě. Právě kvůli ní jsme vlastně do této zakázky nakonec šli.

Copak jste někdy váhali?
Je to tak. Bylo nám jasné, že to bude poměrně kontroverzní úkol. Vždyť se týká budovy, kterou všichni Olomoučané znají a jsou na ni zvyklí. Každý tak má názor na to, co by s ní mělo být dál. Což je v pořádku. Hlavním důvodem, proč jsme zde i přesto nesli kůži na trh, je, a to musím znovu zdůraznit, snaha o revitalizaci prostoru mezi Priorem a svatým Mořicem. Pokud se nám toto povede, budu velice spokojený.

Jaký je váš názor na přestavbu olomouckého Prioru?

celkem hlasů: 2763

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. března 2012. Anketa je uzavřena.

Nová podoba je určitě lepší 988
Budova by se měla zbourat a místo nechat nezastavěné 848
Nová podoba je lepší, ale podloubí u zastávky mělo zůstat 546
Ať zůstane Prior takový, jaký je 381Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz