Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová výstava ukazuje olomouckou šibenici i místní zločince a strážníky

  12:50aktualizováno  12:50
Příběhy zločinců působících v minulosti na Olomoucku, model místní šibenice nebo uniformy, zbraně a doplňky, které oblékali četníci a policisté v dobách monarchie, první republiky i protektorátu. To čeká návštěvníky výstavy O moravských zločinech a trestech, která začala ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Jde o dosud největší expozici na toto téma.

Model šibenice, která stála na olomouckém Šibeničním vrchu, je jedním z exponátů nové výstavy olomouckého Vlastivědného muzea nazvané O moravských zločinech a trestech. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"První nápady přišly při loňských oslavách dvacátého výročí novodobé policie," řekl k impulsu pro vznik největší dosavadní expozice k tomuto tématu ředitel muzea Břetislav Holásek.

Výstava má dvě části, a na své si přijdou milovníci moderních dějin i starších časů. Pro ty druhé, a návštěvníky, které zajímá především zločinnost v historii města, je připravena expozice Z moravského pitavalu.

"Lidé se seznámí například s různými způsoby tortury. Právě té se užívalo k vynucení přiznání pachatelů i nevinných prakticky až do čtyřicátých let 19. století. Teprve pak se rozvinuly vědecké metody, třeba toxický rozbor pro zjištění jedu v těle. V případě tortury se však člověk za nevinného považoval až tehdy, vydržel-li tři stupně mučení," uvedl historik Jiří Fiala, který je autorem expozice.

"Snažili jsme se obecně postihnout zločin a jeho potrestání od středověku až do konce třicátých let dvacátého století. Bude k vidění například model slavné olomoucké šibenice, která do roku 1750 stávala v místě dnešní tramvajové refýže na Šibeníku a byla zbořena kvůli vystavění městských hradeb," popisuje historik.

Model šibenice, která stála na olomouckém Šibeničním vrchu, je jedním z...
Palečnice, která je jedním z exponátů nové výstavy olomouckého Vlastivědného...

Nová expozice ukazuje i pojetí práva v dřívějších dobách. Tedy včetně použití palečnice (vpravo) a věšení na šibenici. Ta stávala na místě, které tak dodnes nese název Šibeník.

"Později se popravovalo na svahu Tabulového vrchu, a to veřejně, až do šedesátých let devatenáctého století. Teprve později se výkon popravy přesunul mezi čtyři zdi," dodal Fiala.

Výstava připomíná i posledního olomouckého popraveného

V expozici si návštěvníci přečtou i informace a dokumenty týkající se čarodějnických procesů na Šumpersku, či zločinů a vražd, které se zapsaly do historie města. "V Olomouci byl oficiálně poslední člověk popraven v roce 1927, jednalo se o kasaře a vícenásobného vraha," nastínil Fiala.

Ukázka z nové výstavy

Další část výstavy, nazvaná Z historie policie a četnictva, ilustruje především vznik a vývoj bezpečnostních a četnických sborů od dob Rakouska Uherska po konec Protektorátu Čechy a Morava. "Podařilo se nám shromáždit více než čtyři sta sbírkových předmětů," poznamenal ředitel Holásek.

Ve výstavním sále svaté Kláry si lze tedy prohlédnout jak historické uniformy a přilby, tak i sbírku zbraní, které příslušníci těchto sborů využívali.

"Zajímavý je třeba pohled na vývoj četnické uniformy v průběhu několika desetiletí. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se totiž právě četnický úbor hodně podobá uniformám říšské policie. Uniforma protektorátních policistů se však nezměnila," uvádí podplukovník Miroslav Spurný, který se podílel na této části výstavy.

Četníci kdysi kromě udržování pořádku vyšetřovali i zločiny

Vystaveny jsou i skutečné rarity, jakou je například čepice jednoho ze zakladatelů četnictva Řezáče, která pochází ze soukromé sbírky.

"Chceme upozornit i na rozdíl mezi četníkem a policistou. To, že četníků bylo mnohem víc a měli na starost pořádek v obcích a vyšetřování zločinů. Teprve pokud s řešením případu neuspěli, předávali ho policii, například kriminálce. Policistů působilo podstatně méně. Zabývali se spíš případy souvisejícími třeba se státními a politickými záležitostmi," vysvětlil kurátor sbírky Karel Podolský.

Vlastivědné muzeum také hostí výstavní projekt Četnické humoresky. Na něm si návštěvníci mohou prohlédnout jak uniformy a kostýmy ze seriálu, tak i vybavení četnické stanice, obchodu nebo kadeřnictví.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz