Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obec dotuje byty i svou firmu. Pomáháme mladým, obhajuje krok starosta

  • 2
Stavět draze, prodávat levně. Tak lze ve zkratce shrnout strategii radnice v Novém Malíně na Šumpersku, která buduje takzvané startovací byty. Zakázku v hodnotě 14 milionů korun svěřila bez výběrového řízení obecní firmě, která však staví výrazně dráž, než za kolik pak bude obec bydlení prodávat.

Ceny nových bytů v Novém Malíně se podle realitních kanceláří pohybují mezi 19 až 21 tisíci za metr čtvereční. Firma Provozní Nový Malín (PNM), kterou založila a stoprocentně vlastní obec, však staví podstatně dráž. Z podkladů zakázky vyplývá, že PNM staví za téměř 26 tisíc korun za metr čtvereční.

Radnice přitom byty poté prodává za odsouhlasenou cenu 21 500 korun za metr. Byty tak přímo dotuje z obecního rozpočtu.

„Rozdíl kryje obec. Z toho vlastně část ve výši asi 1 200 korun na metr čtvereční je dotace přímo pro nové majitele. Jde o to, že obec zaplatila pozemky, sítě a projekty, které v prodejní ceně nejsou. Je tu však ještě skrytá dotace od obce pro obecní firmu ve výši tři tisíce korun na metr čtvereční bytové plochy,“ upozorňuje opoziční zastupitel Martin Langer (Za zdravou obec).

Zatímco dotaci pro nové majitele i opozice považuje v rámci snah udržet v obci zejména mladé lidi za přijatelnou, s dotací pro firmu už nesouhlasí.

„Není možné dotovat firmu, která neumí stavět levněji, byť tak obec dotuje svou vlastní společnost,“ říká Langer.

„Pokud to shrneme, musíme dojít k závěru, že PNM buď neumí, nebo ani nechce stavět domy ekonomicky a účelně, protože obec jí ztrátu uhradí,“ přidává se další opoziční zastupitel Jiří Schubert (Za zdravou obec).

„Nikdy se nedozvíme, za kolik by se zde vlastně dalo stavět“

Obec tak podle opozice zadotuje osm startovacích bytů se souhrnnou rozlohou 564 metrů čtverečních dohromady částkou 2,1 milionu.

„Jinak by se staly neprodejnými,“ doplnil Schubert. Podle Langera by se zakázka měla soutěžit ve výběrovém řízení. Jenže stejně jako všechny ostatní v obci ji získala víceméně automaticky bez soutěže firma PNM.

Jde o takzvaný in-house systém, jenž takový postup umožňuje - podle zákona o zadávání veřejných zakázek totiž není veřejný zadavatel povinen zadat zakázku ve veřejné soutěži, pokud je předmětem zakázky dodávka služeb či prací firmou, která podstatnou část své činnosti vykonává ve prospěch tohoto veřejného zadavatele a kterou tento zadavatel stoprocentně vlastní.

Nový Malín systému využívá prakticky ve všech veřejných zakázkách stavebního charakteru.

„My se tak vlastně nikdy nedozvíme, za jakou cenu by se dalo v Novém Malíně skutečně stavět, protože chybí jakékoli srovnání v podobě veřejné soutěže,“ kritizuje Langer.

Starosta: Je to podpora rozvoje i zaměstnanosti v obci

Starosta Josef Minář (KDU-ČSL), který je zároveň jednatelem PNM, systém hájí.

„Jde o naprosto legální systém, nic v rozporu se zákonem a využili jsme ho i v případě zakázky na stavbu bytů v lokalitě u Poldru,“ říká. Na dotaci obce, která umožňuje prodávat byty levněji, nevidí nic špatného.

„Ty peníze jsou dobře vynaložené. Je to pomoc mladým obyvatelům, kteří tu chtějí zůstat nebo sem přijít. Jde tak o podporu rozvoje Nového Malína,“ říká a odmítá rovněž názor, že PNM staví příliš draho.

„Staví za náklady vypočítané projektantem, tedy reálné ceny. Tržní ceny jsou bohužel nižší, takže je musíme dotovat. Je pravda, že v soutěžích se ceny investic snižují, ale velmi často je snaha získat zakázku za jakoukoli cenu na úkor kvality. My tímto směrem jít nechceme,“ prohlásil.

Ani v budoucnu tak nechce vybírat dodavatele v soutěžích. „Pokud půjde o zakázky, na které PNM stačí, bude je dělat ona,“ uvedl. Systém navíc obhajuje i tím, že obec podle něj neřeší zakázkami pro PNM jen samotnou výstavbu, ale také zajišťuje práci pro místní obyvatele.

„Jde nám také o zaměstnanost v obci. V PNM pracuje osmdesát lidí, převážná většina je místních. Ti lidé tady žijí a utrácejí peníze,“ dodal.