Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mluvčím mohelnické radnice se stal člen TOP 09, opozice to kritizuje

  13:12aktualizováno  13:12
Novým tiskovým mluvčím radnice v Mohelnici na Šumpersku není nestraník, jak by se od takové funkce dalo očekávat. Jan Krůza je členem TOP 09, tedy strany, která patří do "vládnoucí" radniční koalice. Navíc své politické názory prezentuje na internetových stránkách mohelnické TOP 09. Opoziční zastupitelé s tím nesouhlasí.
Na mohelnické radnici se dostala koalice s opozicí do dalšího sporu. Důvodem je nový tiskový mluvčí, který je členem strany TOP 09 (ilustrační snímek).

Na mohelnické radnici se dostala koalice s opozicí do dalšího sporu. Důvodem je nový tiskový mluvčí, který je členem strany TOP 09 (ilustrační snímek). | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Vzhledem k tomu, že mluvčí má i jakýsi 'cenzorský' dohled nad diskusí na městských internetových stránkách, je naprosto nepřijatelné, aby to dělal aktivně politicky angažovaný člověk a ještě k tomu z koaliční strany," uvedla opoziční zastupitelka Martina Jeřábková (Nezávislí).

Starosta Aleš Miketa (Věci veřejné) uvedl, že nepovažuje za správné obsadit takové citlivé místo členem politické strany. "K tomu by nemělo docházet," řekl. Při konkurzu přitom sice na problém sám upozornil, nakonec ale pro Krůzu hlasoval.

"Výběrová komise řešila otázku odbornosti a ne politickou příslušnost. Protože byl pan Krůza nejlepší, zvedl jsem pro něj nakonec ruku i já," vysvětlil starosta.

Následně odmítl, že pro Krůzu hlasoval proto, že je TOP 09 jednou z "vládnoucích" stran ve městě a Věci veřejné jsou s ní v koalici. "Možnou kolizi si měl spíš uvědomit uchazeč," uvedl.

Místostarosta: Vyřazení kvůli politické příslušnosti není možné

Podle místostarosty za TOP 09 Antonína Navrátila není možné u výběrového řízení posuzovat politickou příslušnost uchazeče.

"Jde o citlivou osobní věc a zákon to neumožňuje. Přesto všichni členové komise tuto informaci měli a rozhodli jednomyslně pro něj. Nešlo o žádné protežování. On byl z uchazečů skutečně nejlepší. Vyřadit jej na základě stranické příslušnosti by bylo diskriminační," konstatoval Navrátil.

Nový mluvčí Mohelnice vystudoval politologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Sám nevnímá své členství v TOP 09 jako překážku, proč by nemohl na radnici pracovat.

Nový mluvčí uvažuje o pozastavení členství ve straně

"Pro tuto práci mám vzdělání. Moje politická příslušnost v tom nehraje roli. Jasně jsem řekl, že ve své práci budu dodržovat princip politické nestrannosti," vysvětlil Krůza.

Nevylučuje nicméně, že po dobu svého působení na radnici přeruší členství ve straně. "Pokud by byly takové tendence z okolí, nevidím v tom žádný problém," dodal Krůza.

Politolog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín nevidí v politické angažovanosti mluvčího radnice zádrhel. Tedy pokud bude dodržovat určité zásady. "Na radnicích v Česku to není ojedinělé. Jeho členství v TOP 09 nevadí, ale jen v případě, že nebude funkci zneužívat ve prospěch 'své' strany," sdělil Šaradín.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Najdete na iDNES.cz