Architektonická studie Středoevropského fóra, které mělo vzniknout v Olomouci. V popředí vstupní piazzetta se sochou Aleše Veselého Kaddish – Modlitba za zemřelého.

Architektonická studie Středoevropského fóra, které mělo vzniknout v Olomouci. V popředí vstupní piazzetta se sochou Aleše Veselého Kaddish – Modlitba za zemřelého. | foto: Muzeum umění Olomouc

Nový ředitel Muzea umění v Olomouci chce stavbu Středoevropského fóra

  • 7
Aktualizovat webové stránky, zlepšit kontakt s návštěvníky, intenzivně spolupracovat se školami a především znovu oživit projekt Středoevropského fóra. To jsou cíle nového ředitele olomouckého Muzea umění Michala Soukupa. Ten přiblížil své plány a představil výstavní plán na tento rok.

"Středoevropské fórum považuji za svůj osobní úkol, jemuž se budu věnovat s maximálním úsilím," řekl o svém hlavním plánu Soukup, který v čele muzea vystřídal Pavla Zatloukala.

"Bohužel se nám stále nepodařilo vykoupit poslední dvě parcely, což byla a stále je jedna z hlavních podmínek ministerstva kultury, aby se v projektu mohlo pokračovat," vysvětlil Soukup s tím, že právě výkup pozemků by rád vyřešil do konce tohoto roku.

Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie)
Středoevropské fórum Olomouc (architektonická studie)

Vizualizace budovy Středoevropského fóra. Na místě pěti zmizelých historických domů mělo v podstatě vzniknout pět domů nových a zaplnit tak nyní prázdnou proluku.

"Osobně bych se pak přikláněl k tomu, abychom projekt morálně očistili, aktualizovali zadání a začali znovu včetně architektonické soutěže," dodal.

Volné vstupy ve středy a neděle zůstanou, vstupné se nezmění

Kromě Středoevropského fóra se chce nový ředitel zaměřit především na lepší kontakt s návštěvníky.

"Rádi bychom zachovali volné vstupy ve středy a neděle, které se osvědčily. Zároveň se chceme zaměřit na změnu podoby webových stránek, zlepšit podmínky pro rodiny s dětmi a intenzivněji spolupracovat se školami. Zvýšení vstupného nechystáme," popsal Soukup.

A na jaké výstavy se mohou návštěvníci muzea v tomto roce těšit? První výstavou v Olomouci bude na konci dubna expozice Mezi Východem a Západem k 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu, v květnu pak na milovníky umění čeká například přehlídka tvorby režiséra Jana Švankmajera.

"Dalším zcela zásadním projektem je výstava Magdaleny Jetelové, autorky, která ze země odešla v 80. letech a po letech se k nám vrací," přiblížila výstavní plán Štěpánka Bieleszová, vedoucí Uměleckohistorického oddělení muzea. Umělkyně si podle ní Olomouc vybrala hned z několika důvodů.

"Jedním z nich jsou i prostory trojlodí našeho největšího výstavního sálu, pro který vytvoří projekt Desorientation," doplnila.