Olomoucko bude v následujících šesti zastupovat kandidát lidovců Lumír Kantor.

Olomoucko bude v následujících šesti zastupovat kandidát lidovců Lumír Kantor. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Nový senátor Kantor se pustí do boje s internetovými „šmejdy“

  • 4
Nový lidovecký senátor za Olomoucko Lumír Kantor se nevzdá své dosavadní kariéry lékaře, jako primář bude dál řídit novorozenecké oddělení. „Dokáže plnohodnotně fungovat i v době mé nepřítomnost, ověřil jsem si to v praxi,“ říká. V Senátu se chce věnovat mimo jiné i takzvaným „šmejdům“.

První pocity vítěze voleb?
Byly to docela nervy, nečekal jsem, že to budu tak prožívat. Teď jsem přirozeně šťastný a vděčný, že to tak dopadlo. Ten rok a půl, kdy jsem se věnoval kandidatuře vedle své práce, byl nesmírně namáhavý, poslední měsíc mi připomínal revoluční období roku 1989, kdy jsem byl studentem. Šťastný jsem i za svůj tým, který nachodil, protože náš rozpočet byl omezený, stovky kilometrů při roznášení volebních materiálů.

Výsledky senátních voleb na Olomoucku najdete zde

Čekal jste, že zvítězíte?
Ve svůj úspěch jsem věřil víc před druhým kolem voleb, než před prvním. Všichni čekali, že z něj postoupí kandidáti ANO a ČSSD, se mnou ani nepočítali. Mě to ale nevadilo, protože jsem z práce zvyklý bojovat do poslední chvíle, i když se to zdá být ztracené. Před druhým kolem jsem už měl důvěru lidí, kteří psali mi třeba na Facebook.

Co podle vás rozhodlo?
Zřejmě jsem se dobře prezentoval před voliči. Svoji roli určitě sehrály také krajské volby a vznik nové koalice, která není přijímána jednoznačně. Dále mi pomohlo to, že se ke mně přidaly některé strany, hnutí a známé osobnosti. Za neméně důležité považuju i skutečnost, že mi vyjádřili podporu občanské složky společnosti například Konfederace politických vězňů, mnohé neziskové organizace nebo skauti.

Možná vám nahrála i nízká volební účast, k urnám přišlo jen necelých 19 procent lidí.
Radost z nízké volební účasti určitě nemám a pokusím se něco udělat, aby tomu tak v příštích volbách nebylo. Možná by stačila tak jednoduchá věc, jako je roznos letáků s informacemi, že se druhé kolo bude konat tehdy a tehdy, že ve volebních místnostech budou připraveny hlasovací lístky. Spousta lidí totiž vůbec nevěděla, že se volí ve druhém kole.

Čemu se chcete v Senátu věnovat?
Vzhledem ke své profesi bych se rád stal členem výrobu pro zdravotnictví a sociální politiku. Jsem si ale vědom, že o tento výbor bývá velký zájem, a pokud se do něj nedostanu, nebudu se bránit ani práci v jiném výboru. Užitečný bych mohl být třeba ve výboru pro vzdělávání a školství nebo v komisi pro krajany v zahraničí, ve které bych mohl využít zkušenosti člověka, kterému emigroval v roce 1968 strýc.

Křišťálová Lupa 2016

Za co budete v Senátu bojovat ve vztahu ke svému volebnímu obvodu? Za vybudování nové olomoucké porodnice, která by měla být nejmodernější v zemi, či za domácí hospicovou péči, která se v Olomouci rozbíhá. Nejde ale o to, že bych na ně sliboval peníze, svoji roli vidím v legislativní rovině. Podílet se také chci na nastavení pravidel a zákonů, které zvýší ochranu dětí a seniorů před internetovými „šmíráky a šmejdy“. Jako soudní znalec jsem na téma tohoto typu zneužívání dělal několik posudků.

Už před volbami jste říkal, že zůstanete primářem i po případném vítězství v nich. Platí to?
Ano platí. Jsem přesvědčený, že obě funkce lze skloubit. Přesvědčily mě o tom zejména schůzky se senátory, kterých jsem ptal na jejich zkušenosti. To, že moje oddělení dokáže plnohodnotně fungovat i v době mé nepřítomnosti, jsem si navíc ověřil i v praxi. Poslední měsíc před volbami jsem si musel vzít dovolenou a na chodu oddělení se to nijak neprojevilo. Není to tak, že by mí kolegové pracovali pro šéfa, ale proto, že tu práci mají rádi. Lidé se opravdu nemusejí obávat toho, že by se moje absence způsobená prací v Senátu nějakým způsobem promítla to práce oddělení.