Obrovský propad zažívá letos bytová výstavba v Olomouckém kraji, hůř už bylo jen v polovině 90. let. Ilustrační snímek

Obrovský propad zažívá letos bytová výstavba v Olomouckém kraji, hůř už bylo jen v polovině 90. let. Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Lidé nedosáhnou na hypotéky, bytů se v kraji staví o polovinu méně

  • 0
Obrovský propad zažívá letos bytová výstavba v Olomouckém kraji, hůř už bylo jen v polovině 90. let. Nízký zájem o nové byty vedl k propadu počtu těch dokončených na 756, což je o 22 procent méně než za srovnatelná tři čtvrtletí loňského roku. Zvlášť výrazný propad zaznamenaly okresy Jeseník a Přerov.

"Negativní vývoj sice zasáhl většinu regionů, ale v Olomouckém kraji byl pokles oproti celorepublikovému průměru přibližně dvojnásobný," uvedl Jiří Frelich z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.

Byty v číslech

Dokončené byty za leden až září 2013

okres Jeseník: 25 (-55 %)

okres Olomouc: 369 (-21 %)

okres Prostějov: 186 (+12 %)

okres Přerov: 82 (-47 %)

okres Šumperk: 94 (-24 %)

celkem kraj: 756 (o 22 % méně než loni)

Dokončené nové byty

v rodinných domcích: 553

v bytových domech: 82

zbytek:
úpravami stávajících bytů,

např. rozdělení na dva byty, střešní

vestavby, přestavby nebytových

prostor atd.

Zdroj: ČSÚ OLOMOUC

Podle něj v prokazatelně slabší kondici byla bytová výstavba v regionu naposledy v polovině 90. let minulého století.

Nejhorší je situace na severu kraje a na Přerovsku. Na Jesenicku bylo dokončeno za letošních devět měsíců jen 25 nových bytů, což je ve srovnání s loňskem necelá polovina. Na Přerovsku znamená pouhých 82 dokončených bytů pokles o 47 procent.

"Lidé nedosáhnou na hypotéky, protože mzdy jsou tady velmi nízké, a naopak je vysoká nezaměstnanost. Takže nové byty se staví minimálně," uvedla majitelka jesenické realitní kanceláře Eleni reality Eleni Vaníčková.

Na Jesenicku je tak podle ní víc než jinde patrný příklon k pronájmům. "Právě kvůli tomu, že lidé nedosáhnou na hypotéky, volí nájemní bydlení. Když máme v nabídce byt k pronájmu, je vždy rychle obsazený," doplnila.

Na Přerovsku se staví nadstandardní rodinné domy

Výrazná většina dokončených bytů v regionu se nachází v nových rodinných domech, celkem je jich 553. V bytových domech je jich pouze 82 a zbytek je v různých nástavbách či vestavbách.

"Developerská výstavba je u nás v současnosti velmi omezená. Navíc obsadit developersky postavené byty je stále složitější," potvrdil spolumajitel přerovské realitní kanceláře Nemo Alexandr Beták.

Zvlášť Přerov je podle něj dnes pro lidi jen málo zajímavou lokalitou. "Ve městě není vyřešena doprava, chybí 'průpich' a dálnice, která vyvede z města tranzitní dopravu. Proto je Přerov nezajímavý pro investory, a pokud není zajímavá nabídka pracovních příležitostí, nikdo se do města stěhovat nebude," shrnul.

Že vývoj u bytů je velmi špatný, potvrzuje i ředitel stavební firmy Středomoravské stavby Přerov Pavel Zubík. "Staví se pořád méně a u bytové výstavby je to obzvlášť viditelné," řekl.

Podle něj se ale na Přerovsku ukazuje nový trend. "Zatímco ubývá dokončovaných rodinných domků v běžných cenových relacích kolem tří milionů korun, stavíme víc nadstandardních rodinných domů. V poslední době jsme jich dokončili šest. Lidé, kteří mají hodně peněz, teď zřejmě vidí nejvhodnější příležitost, protože ceny jsou velmi nízko," řekl Zubík.

V prvních devíti měsících letošního roku také výrazně poklesl počet zahájených bytů. V kraji to bylo o 14 procent.

"Máme připravené developerské projekty i v našem regionu, ale letos jsme žádný nezahájili, situace na zdejším trhu opravdu není dobrá. Proto teď stavíme tam, kde je po bytech hlad," uvedl ředitel šumperské společnosti San JV Josef Vymazal.