Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

O pohozenou stříkačku se v Olomouci zranil během měsíce už druhý člověk

  • 1
V rozmezí jednoho měsíce se v Olomouci stal už druhý případ, kdy se člověk poranil o injekční stříkačku. Tentokrát je zraněným pracovník technických služeb, který se o ni píchl při sběru listí.

Městská policie, která pohozené injekční stříkačky sbírá a převáží k likvidaci, dostala hlášení o celé události ve čtvrtek v patnáct hodin.

"Čtyřiatřicetiletý pracovník technických služeb se o injekční stříkačku poranil při sběru listí poblíž Klášterního Hradiska. Strážníci mu vysvětlili nutnost vyhledat lékaře a pro případné testy mu stříkačku v bezpečné nádobě nechali," shrnula mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Případ se stal prakticky přesně měsíc poté, kdy se na začátku listopadu zranila o injekční stříkačku obyvatelka jednoho z bytů v olomoucké čtvrti Holice. Stříkačka byla zastrčená v její poštovní schránce a žena ji přehlédla.

Jen o pár dní později přitom náhodný kolemjdoucí strážníkům nahlásil hromádku injekčních stříkaček, která ležela na sídlišti ve čtvrti Neředín v křoví nedaleko autobusové zastávku. Když je pak v olomoucké fakultní nemocnici, kam je strážníci odvezli k likvidaci, spočítali, došli k číslu dvě stě (více čtěte zde).

Zraněného čeká řada testů a dlouhé období nejistoty

Zraněného muže nyní čeká řada vyšetření a především dlouhé období nejistoty, zda se nenakazil nějakou nemocí. "Bezprostředně po takové události je nutné podstoupit vyšetření krve na virové žloutenky typu A, B a C a také vyšetření na infekci virem HIV a syfilis," popsala postup před měsícem na případu zraněné ženy mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská.

Ten v regionu provozuje například prostějovskou nemocnici, kde je infekční oddělení.

"Výsledky těchto vyšetření jsou známy maximálně do týdne, vyloučí ale přítomnost virů v těle před incidentem. Tedy prakticky potvrdí, že před poraněním byl konkrétní člověk zcela zdravý. To pro případ, že kdyby se později po uplynutí inkubační doby potvrdila přítomnost těchto virů v těle, bude z výsledků patrné, že k nákaze došlo nechtěným vpichem," nastínila Szotkowská.

"Vzhledem k inkubační době pak dotyčný podstoupí v průběhu půl roku vždy každé tři měsíce několik dalších testů, které vyloučí přítomnost virů v těle. Zároveň odborníci doporučují očkovat se ihned proti žloutence typu B. Celá věc se také hlásí hygienické stanici," dodala.