Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O výrobu luxusních obleků značky OP Prostějov se hlásí první zájemce

  9:52aktualizováno  9:52
Zkrachovalý oděvní gigant OP Prostějov má prvního zájemce o poslední lukrativní část firmy - výrobu luxusních obleků na míru. Takzvané měřenky včetně strojů, technologií i zaměstnanců společnost prodá ve výběrovém řízení v polovině března tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu. Odhadovaná hodnota je 170 milionů.

Oděvní podnik Prostějov. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prodej "zlatého vejce" OP Prostějov zajišťuje insolvenční správkyně společnosti, která nabídku rozeslala přibližně 150 firmám. Podle ní se již přihlásil první zájemce, očekává se, že postupně dorazí další přihlášky.

"Jedna firma již složila poplatek a přihlásila se tak do výběrového řízení na prodej měřenek. Kdo to je, to nevím. Každopádně jeden zájemce už je jistý. Předpokládám, že ostatní zájemci se budou přihlašovat zejména ke konci stanoveného termínu," uvedla insolvenční správkyně Miloslava Horská. Uzavírka přihlášek je v polovině března.

Kupec získá stroje i zaměstnance

Podle asistentky insolvenční soudkyně Krajského soudu v Brně Barbory Tiché bude základním kritériem pro vítěze výše nabídnuté kupní ceny. "O vítězi rozhodne nejvyšší cenová nabídka," řekla již dříve.

Ke koupi jsou stroje, výrobní linky, technologická část, know-how a na vítěze přejdou i zaměstnanci. O dílnu na výrobu obleků na míru a o značku OP měly podle dřívějších zpráv zájem tuzemské i zahraniční společnosti vesměs z branže.

Poslední znalecký posudek ohodnotil měřenky, které jsou soběstačné, vydělají si na sebe a zaměstnávají zhruba 300 lidí, asi na 170 milionů korun. Své pohledávky však podle insolvenčního rejstříku po OP nárokuje přes 500 věřitelů, kteří žádají přes dvě miliardy korun. Mimo jiné jde také o desítky bývalých švadlen, kterým podnik dluží desítky tisíc na odstupném.

OP Prostějov rozprodá i 9,5 tisíc emisních povolenek

Insolvenční správkyně Horská nyní požádala soud o souhlas také s prodejem devíti a půl tisíc emisních povolenek, které již podnik nepotřebuje. "Odpovědný pracovník mě ujistil, že tyto emisní povolenky již podnik nebude potřebovat, máme rezervu, tak proč je neprodat. Věřitelský výbor prodej schválil," uvedla Horská.

"Prodávat je budeme za tržní cenu na burze. Podle oslovených odborníků lze v současné době na přelomu února a března získat pravděpodobně nejlepší cenu," dodala správkyně.

Kolik peněz může OP za povolenky získat, bude záviset na situaci na trhu. Zprostředkovatel má provizi 0,10 eura za jednu povolenku, celkový výtěžek by se tak mohl vyšplhat na desítky tisíc eur.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Jesenicko dalo Evropě „citrony severu“, po odsunu Němců upadly v zapomnění

Historický snímek jednoho z nejstarších stromů moravského sladkoplodého jeřábu,...

Před 200 lety vyšlechtili sadaři na Jesenicku unikátní moravský sladkoplodý jeřáb. V 19. století se rozšířil do celé...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Najdete na iDNES.cz