Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky obcí Olomouckého kraje mohou přijít o pošty. Podepisují petice

  15:25aktualizováno  15:25
Obyvatelé mnoha převážně menších obcí by brzy mohli přijít o komfort v podobě pobočky pošty přímo ve vesnici. Vláda bude totiž brzy rozhodovat o tom, zda se minimální počet poboček v Česku sníží o více než tisíc. Proti plánu se ale obce už dopředu brání, za zachování poboček se na vesnicích podepisují petice.
Především menší obce se nyní bojí, zda nepřijdou o pobočku pošty. Vláda bude totiž jednat o snížení jejich minimálního počtu. Ilustrační snímek

Především menší obce se nyní bojí, zda nepřijdou o pobočku pošty. Vláda bude totiž jednat o snížení jejich minimálního počtu. Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Ačkoliv sama Česká pošta zatím možné rušení komentovat příliš nechce, připouští, že řada poboček je pro ni ekonomicky nevýhodná. V minulosti už dokonce některé zavřela, v Olomouckém kraji to byly například pošty v Branné na Šumpersku nebo v přerovské místní části Penčice. A další malé obce se nyní bojí, že o své pošty přijdou, týkat by se to totiž mohlo až desítek poboček v kraji.

Jednou z nich je i Týn nad Bečvou, malá obec pod hradem Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou. Starosta Týna Josef Vaculin neskrývá své obavy a zároveň rozhořčení.

"Týká se nás to a rozhodně s tím nesouhlasíme. Hodně obyvatel obce je přestárlých a na poštu někam dál se nedostanou," vysvětlil, proč obec nechce dopustit, aby lidé museli na poštu dojíždět. Právě senioři jsou podle organizátora petice Sdružení místních samospráv jednou z nejohroženějších skupin.

"Obáváme se, že zrušení provozoven České pošty povede k prohloubení úpadku života na venkově a k další diskriminaci občanů zde žijících. Likvidací sítě provozoven by venkov obdržel další ránu," uvádí v petici, kterou lidé podepisují od poloviny prosince a kterou nyní chtějí předložit vládě.

"Je nutné si uvědomit, že zvláště v menších obcích se neustále zvyšuje podíl sociálně slabých skupin obyvatel, hlavně seniorů. Zrušené provozovny však způsobí problémy i dalším - matkám s dětmi, zdravotně postiženým či nezaměstnaným," stojí dále.

Pošta prý s obcemi jedná. O ničem nevíme, oponuje starosta

Vláda by měla svým nařízením brzy podle novely poštovního zákona rozhodnout o minimálním počtu poboček pošty. Na stole jí totiž už nyní leží návrh Českého telekomunikačního úřadu, podle kterého by bylo zhruba o 1 100 poboček méně než nyní. Počet by tak klesl na 2 100.

Zda snížení minimálního počtu povede k uzavření nebo přeměně několika set poboček, zatím pošta prozradit nechce.

"Česká pošta mění poštovní síť pozvolna již od roku 2009. Snažíme se jít evropskou cestou a nahradit část vlastních poboček takzvanými franšízami," řekla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. Podle ní se však v Česku na rozdíl od vyspělých evropských států prosazuje systém franšíz vcelku obtížně.

"V každém případě jakoukoli změnu v síti s předstihem předem oznamujeme Svazu měst a obcí a v dotyčném místě hledáme ideální řešení s místní samosprávou," upozornila.

S tím však nesouhlasí Josef Vaculín, starosta Týna nad Bečvou. "Na České poště mi vadí, že dělá jednostranné kroky. Neustále mluví o tom, že je naše pobočka ztrátová, ale ještě ty ztráty nikdo nevyčíslil. Uvítali bychom, kdyby s námi jednali a například se zeptali, zda chceme na ztrátovost doplácet. To se ale neděje," zlobí se.

Nepřihlížíme jen k ekonomické stránce, brání se pošta

Selicharová však oponuje s tím, že prodělečnost poboček není jediným důvodem při jejich rušení.

"Je pravda, že řada malých pošt je využívaná minimálně a jsou ekonomicky problematické. Ekonomický parametr však není jediným hlediskem, dle kterého Česká pošta se změnou sítě pracuje. Proto lze těžko očekávat, že se v blízkých letech dostaneme k číslu 2 100. Je třeba zohlednit také společensko-politické hledisko, proto o možných změnách povedeme diskusi s vlastníkem, tedy státem," dodala.

Petici na protest proti možnému rušení poboček mohli lidé podepisovat také v Litovli, kde pod hlavní poštu spadá i několik menších v okolních obcích.

"Zatím nám sice nikdo nedal vědět, že by nějaké zavírání poboček hrozilo, ale petici jsme tu vystavili, aby měli lidé možnost ji podepsat. Rozumím jim, bojí se, aby zůstala zachovaná dostupnost služeb," poznamenal Radovan Vašíček, tajemník litovelské radnice.

Zároveň však dodává, že pochopení má i pro plány České pošty. "Někdy se bojí lidé změny, ale když přijde, vlastně nakonec ani nic nepoznají. Před rokem a půl jsme řešili podobnou situaci s telefonním automatem, který se měl zrušit," popsal Vašíček.

"Vzbudilo to velkou vlnu emocí, takže jsme se s jeho provozovatelem domluvili, že zůstane na místě a město na něj bude měsíčně doplácet. A dnes mám trochu pocit, že jej ve skutečnosti nikdo příliš nevyužívá a šlo spíše o strach ze změny. Sami si budeme dělat průzkum, nakolik se nám to vyplatí," dodal tajemník.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz