Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky obcí Olomouckého kraje mohou přijít o pošty. Podepisují petice

  15:25aktualizováno  15:25
Obyvatelé mnoha převážně menších obcí by brzy mohli přijít o komfort v podobě pobočky pošty přímo ve vesnici. Vláda bude totiž brzy rozhodovat o tom, zda se minimální počet poboček v Česku sníží o více než tisíc. Proti plánu se ale obce už dopředu brání, za zachování poboček se na vesnicích podepisují petice.
Především menší obce se nyní bojí, zda nepřijdou o pobočku pošty. Vláda bude totiž jednat o snížení jejich minimálního počtu. Ilustrační snímek

Především menší obce se nyní bojí, zda nepřijdou o pobočku pošty. Vláda bude totiž jednat o snížení jejich minimálního počtu. Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Ačkoliv sama Česká pošta zatím možné rušení komentovat příliš nechce, připouští, že řada poboček je pro ni ekonomicky nevýhodná. V minulosti už dokonce některé zavřela, v Olomouckém kraji to byly například pošty v Branné na Šumpersku nebo v přerovské místní části Penčice. A další malé obce se nyní bojí, že o své pošty přijdou, týkat by se to totiž mohlo až desítek poboček v kraji.

Jednou z nich je i Týn nad Bečvou, malá obec pod hradem Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou. Starosta Týna Josef Vaculin neskrývá své obavy a zároveň rozhořčení.

"Týká se nás to a rozhodně s tím nesouhlasíme. Hodně obyvatel obce je přestárlých a na poštu někam dál se nedostanou," vysvětlil, proč obec nechce dopustit, aby lidé museli na poštu dojíždět. Právě senioři jsou podle organizátora petice Sdružení místních samospráv jednou z nejohroženějších skupin.

"Obáváme se, že zrušení provozoven České pošty povede k prohloubení úpadku života na venkově a k další diskriminaci občanů zde žijících. Likvidací sítě provozoven by venkov obdržel další ránu," uvádí v petici, kterou lidé podepisují od poloviny prosince a kterou nyní chtějí předložit vládě.

"Je nutné si uvědomit, že zvláště v menších obcích se neustále zvyšuje podíl sociálně slabých skupin obyvatel, hlavně seniorů. Zrušené provozovny však způsobí problémy i dalším - matkám s dětmi, zdravotně postiženým či nezaměstnaným," stojí dále.

Pošta prý s obcemi jedná. O ničem nevíme, oponuje starosta

Vláda by měla svým nařízením brzy podle novely poštovního zákona rozhodnout o minimálním počtu poboček pošty. Na stole jí totiž už nyní leží návrh Českého telekomunikačního úřadu, podle kterého by bylo zhruba o 1 100 poboček méně než nyní. Počet by tak klesl na 2 100.

Zda snížení minimálního počtu povede k uzavření nebo přeměně několika set poboček, zatím pošta prozradit nechce.

"Česká pošta mění poštovní síť pozvolna již od roku 2009. Snažíme se jít evropskou cestou a nahradit část vlastních poboček takzvanými franšízami," řekla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. Podle ní se však v Česku na rozdíl od vyspělých evropských států prosazuje systém franšíz vcelku obtížně.

"V každém případě jakoukoli změnu v síti s předstihem předem oznamujeme Svazu měst a obcí a v dotyčném místě hledáme ideální řešení s místní samosprávou," upozornila.

S tím však nesouhlasí Josef Vaculín, starosta Týna nad Bečvou. "Na České poště mi vadí, že dělá jednostranné kroky. Neustále mluví o tom, že je naše pobočka ztrátová, ale ještě ty ztráty nikdo nevyčíslil. Uvítali bychom, kdyby s námi jednali a například se zeptali, zda chceme na ztrátovost doplácet. To se ale neděje," zlobí se.

Nepřihlížíme jen k ekonomické stránce, brání se pošta

Selicharová však oponuje s tím, že prodělečnost poboček není jediným důvodem při jejich rušení.

"Je pravda, že řada malých pošt je využívaná minimálně a jsou ekonomicky problematické. Ekonomický parametr však není jediným hlediskem, dle kterého Česká pošta se změnou sítě pracuje. Proto lze těžko očekávat, že se v blízkých letech dostaneme k číslu 2 100. Je třeba zohlednit také společensko-politické hledisko, proto o možných změnách povedeme diskusi s vlastníkem, tedy státem," dodala.

Petici na protest proti možnému rušení poboček mohli lidé podepisovat také v Litovli, kde pod hlavní poštu spadá i několik menších v okolních obcích.

"Zatím nám sice nikdo nedal vědět, že by nějaké zavírání poboček hrozilo, ale petici jsme tu vystavili, aby měli lidé možnost ji podepsat. Rozumím jim, bojí se, aby zůstala zachovaná dostupnost služeb," poznamenal Radovan Vašíček, tajemník litovelské radnice.

Zároveň však dodává, že pochopení má i pro plány České pošty. "Někdy se bojí lidé změny, ale když přijde, vlastně nakonec ani nic nepoznají. Před rokem a půl jsme řešili podobnou situaci s telefonním automatem, který se měl zrušit," popsal Vašíček.

"Vzbudilo to velkou vlnu emocí, takže jsme se s jeho provozovatelem domluvili, že zůstane na místě a město na něj bude měsíčně doplácet. A dnes mám trochu pocit, že jej ve skutečnosti nikdo příliš nevyužívá a šlo spíše o strach ze změny. Sami si budeme dělat průzkum, nakolik se nám to vyplatí," dodal tajemník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Najdete na iDNES.cz