Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Obce u Šumperka si mohou dovolit levnější vodu. Nechaly si potrubí

  • 0
Lidé kteří bydlí v Novém Malíně nebo Libině, platí za vodu a stočné o polovinu méně peněz než v Šumperku. A to přesto, že žijí v těsném sousedství města. Obce totiž těží z toho, že neprodaly vodovody velkým vodárenským společnostem.

"Od roku 1994, kdy jsme vodovod zprivatizovali, si všechno, co je spojené s pitnou vodou, zajišťujeme sami. Včetně administrativy," řekl starosta Nového Malína na Šumpersku Josef Minář. Podle něj města a obce, které vložily majetek do Vodohospodářských zařízení Šumperk, neudělaly dobře, protože teď prakticky nemají šanci kontrolovat vývoj cen vody.

V Novém Malíně se platí za kubík vodného a stočného dohromady třicet korun, což není ani polovina toho, co zaplatí lidé v Šumperku. Opravy a údržbu si obec zajišťuje sama prostřednictvím obecní Malínské provozní společnosti. "Jsme schopni dělat vše výrazně levněji, včetně stavby kanalizace," vysvětlil malínský starosta.

Podobně si nechává hospodaření s vodou na sobě například Libina. "Vlastníme a provozujeme jak vodovod, tak kanalizaci a čističku. Jak administrativu, tak údržbářské práce zajišťují zaměstnanci obce. O změně neuvažujeme," řekl starosta Libiny Tomáš Kobza.

Kubík vodného a stočného přijde bez daně na šestačtyřicet korun. "Vodovod je soběstačný, kanalizaci mírně dotujeme. Nejde ale o žádné horentní sumy z obecního rozpočtu," sdělil Kobza.

Lidé z osady si vodovod postavili sami a starají se o něj

Zajímavý model mají například v Rudě nad Moravou. V centrální části obce se o vodovod a kanalizaci stará Šumperská provozní vodohospodářská společnost a vlastní ji Vodohospodářská zařízení Šumperk, v osadách Hrabenov a Hostice se o vodárenskou síť stará obecní firma a obec.

"Tamní lidé si to tam přáli. Oni si tam vodovod vybudovali na brigádách. V zastupitelstvu jsme jejich přání ponechat vodovod obci respektovali," řekl starosta Rudy Oldřich Tanert. Podle něj je systém v centrální Rudě jednodušší. "Přece jen s tím obec nemá starosti," řekl Tanert.

Nedávno se rozhodli vložit vodovodní síť do majetku Vodohospodářských zařízení zastupitelé v Loučné nad Desnou. "Oni se o vodovod postarají lépe než my. Nemá cenu, aby obec dělala něco, k čemu nemá aparát a ani nemůže mít žádné rezervy, které jsou potřeba například při havárii," sdělil starosta Loučné Pavel Martínek. Kanalizaci si vesnice zatím nechává. Zatímco vodné tam stojí 43 korun jako v Šumperku, stočné, které si stanovuje obec, přijde na pouhých šestnáct korun za kubík.