Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce z Jesenicka si na pitnou vodu dohlédnou samy, chtějí hlídat ceny

  8:01aktualizováno  8:01
Zásadní změnu ve vodárenství na Jesenicku připravuje společnost Vodovody a kanalizace Jeseník (VaK), jejímiž akcionáři jsou obce Jesenicka. Od července už nebude jejich vodárenskou infrastrukturu provozovat privátní firma JVS, ale přímo VaK, a tedy obce. Má to přinést lepší kontrolu nad cenami a úsporu až 2,5 milionu ročně.
Obce chtějí získat kontrolu nad cenou vodného a stočného. (Ilustrační snímek)

Obce chtějí získat kontrolu nad cenou vodného a stočného. (Ilustrační snímek) | foto: Žluté týdny

V polovině roku totiž končí smlouva mezi oběma společnostmi a představenstvo a dozorčí rada VaK chtějí změnu. Nový model by měl také zajistit, že za vodné a stočné nebudou lidé v budoucnu platit víc, než je nutné.

"Věřím, že to bude mít pro obce jako akcionáře a hlavně pro odběratele vody pozitivní efekt. Pokud si budou vlastníci infrastruktury sami zajišťovat provoz, budou mít přesný přehled o nákladech, odpadnou marže provozovatelům a bude možné lépe kontrolovat cenu vodného a stočného," míní starosta Lipové-lázní a předseda dozorčí rady VaK Lubomír Žmolík.

Nejde o ojedinělý případ, kdy se vlastníci vodárenské infrastruktury rozhodnou změnit dosavadní model. Podle odborníků jde o stále častější jev.

"Dá se říct, že jde o trend. Vlastníci vodárenské infrastruktury si uvědomují, že je dobré mít pod přímou kontrolou také její provoz a smlouvy s provozovateli už neobnovují a snaží se provoz sítí zajistit sami," řekl náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek.

Změna by měla ušetřit dva a půl milionu korun ročně

Vedení společnosti VaK očekává od změny úspory. "Z předběžných kalkulací vyplývá, že pokud si budeme zajišťovat provoz sami, ušetříme ročně zhruba 2,5 milionu korun," řekla ředitelka VaK Ivana Güttnerová.

Firma už přijala technického ředitele, který bude provoz řídit, a zaměstná také odborníky na vodárenské práce a odstraňování poruch z privátní firmy JVS. "Samozřejmě budeme muset koupit novou techniku, ale tu jsme schopni splácet z úspor. Provoz vodárenské sítě zajistíme se vším všudy," dodala Güttnerová.

VaK Jeseník

Akcionáři VaK Jeseník jsou Jeseník, Česká Ves, Lipová-lázně, Bělá pod Pradědem, Písečná a Hradec-Nová Ves

Nový model by měl podle vedení VaK také zajistit, že se vodné a stočné nebude v budoucnu zvedat víc, než je nutné. Letos lidé platí v Jeseníku a v dalších pěti obcích, které jsou akcionáři společnosti VaK, celkem 64 korun za kubík vodného a stočného dohromady.

Už dříve padla možnost spojení obou společností s tím, že by VaK měly v nové firmě podíl 70 procent a JVS třicet procent. JVS měla také převést do nové společnosti veškerou techniku. "To jsme odmítli, protože to vedlo k postupné likvidaci zavedené firmy," sdělil ředitel JVS Jiří Kouřil.

Neprošla ani varianta hledat nového provozovatele formou výběrového řízení. "Zkušenosti obcí se soutěžemi na provozování vodárenské infrastruktury nejsou dobré. Vodné a stočné potom roste často víc, než když si vlastníci zajišťují provoz sami," řekl Radek Brnka, člen představenstva VaK Jeseník.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Školák se vydal za otcem napříč Českem. Prababička spustila pátrání

(Ilustrační snímek)

Na dlouhou cestu se vypravil třináctiletý chlapec z Jeseníku, který se rozhodl setkat se svým otcem, s nímž se nestýká....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz