Obce chtějí získat kontrolu nad cenou vodného a stočného. (Ilustrační snímek)

Obce chtějí získat kontrolu nad cenou vodného a stočného. (Ilustrační snímek) | foto: Žluté týdny

Obce z Jesenicka si na pitnou vodu dohlédnou samy, chtějí hlídat ceny

  • 1
Zásadní změnu ve vodárenství na Jesenicku připravuje společnost Vodovody a kanalizace Jeseník (VaK), jejímiž akcionáři jsou obce Jesenicka. Od července už nebude jejich vodárenskou infrastrukturu provozovat privátní firma JVS, ale přímo VaK, a tedy obce. Má to přinést lepší kontrolu nad cenami a úsporu až 2,5 milionu ročně.

V polovině roku totiž končí smlouva mezi oběma společnostmi a představenstvo a dozorčí rada VaK chtějí změnu. Nový model by měl také zajistit, že za vodné a stočné nebudou lidé v budoucnu platit víc, než je nutné.

"Věřím, že to bude mít pro obce jako akcionáře a hlavně pro odběratele vody pozitivní efekt. Pokud si budou vlastníci infrastruktury sami zajišťovat provoz, budou mít přesný přehled o nákladech, odpadnou marže provozovatelům a bude možné lépe kontrolovat cenu vodného a stočného," míní starosta Lipové-lázní a předseda dozorčí rady VaK Lubomír Žmolík.

Nejde o ojedinělý případ, kdy se vlastníci vodárenské infrastruktury rozhodnou změnit dosavadní model. Podle odborníků jde o stále častější jev.

"Dá se říct, že jde o trend. Vlastníci vodárenské infrastruktury si uvědomují, že je dobré mít pod přímou kontrolou také její provoz a smlouvy s provozovateli už neobnovují a snaží se provoz sítí zajistit sami," řekl náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek.

Změna by měla ušetřit dva a půl milionu korun ročně

Vedení společnosti VaK očekává od změny úspory. "Z předběžných kalkulací vyplývá, že pokud si budeme zajišťovat provoz sami, ušetříme ročně zhruba 2,5 milionu korun," řekla ředitelka VaK Ivana Güttnerová.

Firma už přijala technického ředitele, který bude provoz řídit, a zaměstná také odborníky na vodárenské práce a odstraňování poruch z privátní firmy JVS. "Samozřejmě budeme muset koupit novou techniku, ale tu jsme schopni splácet z úspor. Provoz vodárenské sítě zajistíme se vším všudy," dodala Güttnerová.

VaK Jeseník

Akcionáři VaK Jeseník jsou Jeseník, Česká Ves, Lipová-lázně, Bělá pod Pradědem, Písečná a Hradec-Nová Ves

Nový model by měl podle vedení VaK také zajistit, že se vodné a stočné nebude v budoucnu zvedat víc, než je nutné. Letos lidé platí v Jeseníku a v dalších pěti obcích, které jsou akcionáři společnosti VaK, celkem 64 korun za kubík vodného a stočného dohromady.

Už dříve padla možnost spojení obou společností s tím, že by VaK měly v nové firmě podíl 70 procent a JVS třicet procent. JVS měla také převést do nové společnosti veškerou techniku. "To jsme odmítli, protože to vedlo k postupné likvidaci zavedené firmy," sdělil ředitel JVS Jiří Kouřil.

Neprošla ani varianta hledat nového provozovatele formou výběrového řízení. "Zkušenosti obcí se soutěžemi na provozování vodárenské infrastruktury nejsou dobré. Vodné a stočné potom roste často víc, než když si vlastníci zajišťují provoz sami," řekl Radek Brnka, člen představenstva VaK Jeseník.