Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci dál mizí z centra Olomouce. Sami se vrátí, tvrdí radnice

  16:41aktualizováno  16:41
Dvacítka zavřených obchodů v centru Olomouce a v dalších zboží nižší kvality. Střed města je podle odborníka Zdeňka Szczyrby citelně zasažený otevřením nedaleké Galerie Šantovka. Je to podle něj problém, který je třeba řešit. Stačí počkat, oponuje však primátor.

Obchodníci z centra Olomouce mizí, řada prodejen zůstává prázdná nebo často mění nájemce. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Poslední průzkum ukázal, že z centra Olomouce zmizely zhruba dvě desítky obchodů, poklesla i kvalita zboží. Řešení je podle Zdeňka Szczyrby, který je  vedoucím katedry geografie na olomoucké Univerzitě Palackého a dlouhodobě se zabývá analýzami obchodní sítě, ve spolupráci.

„Fungovalo by zde něco, co by sdružovalo samostatné podnikatele napříč obory. Šlo by o celek pod jednotnou reklamou se společnými promoakcemi. Klasickým příkladem je například Pařížská ulice v Praze,“ říká Szczyrba.

Důležitou roli by tu podle něj měl hrát i magistrát coby správce středu města. Primátor Martin Major ovšem tuto Szczyrbovu vizi nesdílí. Město podle něj nemá být sociálním inženýrem.

Centru Olomouce ovšem dle Szczyrby chybí jednotná koncepce fungování služeb.

„Každý tu dělá na sebe. Vedení města pak sice centrum oživuje mimo jiné různými kulturními akcemi, to ale nestačí na udržení jeho nadlokální maloobchodní funkce,“ říká odborník.

Podle něj nevyhnutelné řešení by Olomouc mohla nalézt například ve Velké Británii a v Německu, kde celé hlavní obchodní ulice a centra měst sdílí principy podnikání.

„Tady je to otázka času, prozatím nám to chybí,“ dodává Szczyrba. Krom prázdných výloh opuštěných obchodů pak v jeho očích centrum Olomouce charakterizuje i pokles kvality zboží. Odmítá však, že za vše může pouze velká nákupní Galerie Šantovka, která od loňského října funguje u srdce města.

 „Olomouc má i jiná nákupní centra. Šantovka ovšem všechny dřívější problémy centra zkumulovala a urychlila jejich projevy. Teď to vyvrcholilo,“ upozorňuje odborník.

Primátor věří, že se podnikatelé do centra vrátí

Olomoucký primátor Martin Major je větším optimistou. Podnikatelé a také další kvalitní zboží se podle něj do centra v nejbližších měsících či několika málo letech zase vrátí. Uklidňuje ho pohled do zemí na západě.

„Snad ve všech si prošli fází, kdy se řada podnikatelů nechala nalákat do velkých obchodních řetězců či domů. Postupem čase se ale vrací do centra měst,“ říká Major. Příklady vidí už i v Olomouci, na jejímž Horním náměstí funguje drogerie či tabák a kde prodejnu sportovního oblečení nahradila sýrárna regionální firmy.

„Nemyslím si, že je potřeba nějaká speciální koncepce. Magistrát nemá být sociálním inženýrem, který bude stanovovat, kdo má v centru existovat a kdo má naopak jít podnikat na periferii,“ míní Major.

Situace se týká i dalších nákupních center

Kromě centra města se Szczyrba zabývá i situací některých olomouckých nákupních center na okraji města. I ta Galerie Šantovka ovlivnila. Některé značky proto už své prodejny na periferii zrušily či zruší a budou fungovat jen v Šantovce.

Situace se podle Szczyrby nelepší například v Olomouc City. Připomíná, že jde o vůbec první centrum v republice, jež bylo prodáno v dražbě.

„Je tam řada volných prodejen, jimž chybí nájemníci. Samozřejmě je to velmi dobře zamaskované barevnými polepy s rozesmátými nakupujícími lidmi. Anebo je tady malá galerie s obrazy. Jaký má ale pro to centrum ekonomický přínos? Je to jen další maskování. Nebo tu máte dětskou zónu, dle billboardů největší na Moravě. To je zase prodejní plocha, která nevydělává,“ vypočítá znalec.

„Na druhou stranu ani v Šantovce nejsou obsazené všechny obchody.“

Manažer Olomouc City Zdeněk Volf připouští, že po otevření Šantovky klesla návštěvnost jeho centra o zhruba deset procent. I tak ho ročně navštíví na pět milionů zákazníků. Jednoznačně ale odmítá, že by dražba Olomouc City byla v roce 2012 vyvolána nezájmem zákazníků či nízkými tržbami.

„Šlo o důsledek ekonomických problémů jeho vlastníka - britského fondu investujícího do nemovitostí. Agresivně investoval v době ekonomického boomu před začátkem hypoteční krize. Následně ale ztratil schopnost financovat své závazky, výsledkem byl prodej jeho aktiv. Mezi jinými i Olomouc City,“ vysvětluje Volf.

Ubezpečuje, že jím spravované centrum ekonomické problémy nemá, obsazení obchodů je podle něj stejné jako na konci roku 2012. Polepy na prázdných obchodech Volf neoznačuje jako maskování, ale jako způsob zlepšení vzhledu vnitřních prostor. Dětské centrum pak jako důvod pro návštěvu zákazníků.

„Za posledních dvanáct měsíců jsme o čtyřicet procent rozšířili plochu prodejce sportovního zboží, otevřeli jsme velkoformátovou prodejnu knih. Do konce letošního roku pak budeme ještě otevírat dvě nové prodejny s módou,“ popisuje rozvoj centra Volf. Zmiňuje se i o výstavbě nové prodejny nábytku.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Třída pro předškoláky nesehnala děti, nahradí ji školka pro znevýhodněné

(Ilustrační snímek)

Jediná přípravná třída pro předškoláky v jesenickém okrese končí, v září už znovu neotevře. Rozhodlo o tom vedení...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz