Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obézních lidí už je v kraji téměř 51 tisíc. Navíc stále přibývá i morbidně obézních

  11:51aktualizováno  11:51
Obézních v Olomouckém kraji stále přibývá. Podle zdravotnických statistik evidovali loni lékaři v regionu téměř 51 tisíc dospělých s obezitou, v roce 2009 navíc přibylo téměř čtyři tisíce nových pacientů. Nadměrně otylí už jsou navíc i někteří předškoláci, životní styl dětí je totiž stále horší.
V Olomouckém kraji žije už více než padesát tisíc lidí s obezitou, jen za poslední rok přitom přibyly téměř čtyři tisíce nových případů. Ilustrační foto

V Olomouckém kraji žije už více než padesát tisíc lidí s obezitou, jen za poslední rok přitom přibyly téměř čtyři tisíce nových případů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Jen v roce 2009 lékaři zjistili na 3 720 nových případů," konstatovala Blažena Kozlíková z ostravské pobočky Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Nejvíc nemocných, téměř polovina, bylo ve věku mezi pětačtyřiceti až čtyřiašedesáti lety. V ordinacích se navíc minulý rok léčilo také 2 186 dětí a mladých do 18 let. Nejvíc jich bylo z Olomoucka, a to 993.

"Trend odráží situaci ve vyspělých zemích. Světová zdravotnická organizace vyhlásila obezitu epidemií 21. století," poznamenal primář Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice Dalibor Pastucha. Otylé lidi lze přitom najít v každé věkové kategorii. A ve všech - vyjma adolescentních dívek - obézních přibývá.

Nejde přitom o lidi, kteří by měli jen pár kilo navíc. Těmto jedincům už obezita, v závislosti na jejím stupni, může nastartovat zdravotní problémy. Podle odborníků roste i počet osob s nejvyšším a nejrizikovějším typem, takzvanou morbidní obezitou.

"Ta už je spojená se závažnými metabolickými komplikacemi," dodal Pastucha. Kromě sociálních a společenských omezení stojí nadváha a především vyšší stupně obezity na začátku cévních onemocnění nebo cukrovky II. typu.

Obezita vede i k rakovině

Může také spustit onemocnění ledvin a jater, poškození pohybového aparátu nebo vést k poruchám zraku a dalším obtížím. Obézní pacienti mohou trpět i poruchami metabolismu lipidů a s tím spojenými onemocněními oběhového systému. Některé i více ohrožuje rakovina.

"V tukové tkáni v břiše se totiž tvoří takzvané působky, které mají potencionální vliv na vznik zhoubných nádorů -především zažívacího traktu. Rovněž výsledky léčení obézních nemocných se zhoubnými nádory jsou kvůli větší náchylnosti ke komplikacím výrazně horší," vysvětlil primář chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov Adolf Gryga.

PACIENTI S OBEZITOU v roce 2009

Lékaři zaznamenané případy: pacienti / nové případy.

Jeseník.......4 422 / 229 Olomouc...15 134 / 1 603 Prostějov.10 572 / 558 Přerov......11 054 / 841 Šumperk....9 740 / 489 celý kraj.. 50 922 / 3 720

Ne vždy si ale za kyprou postavu může člověk sám nadměrnou konzumací jídla a nedostatkem pohybu. Někteří dospělí mají poruchy funkce štítné žlázy a jiné zdravotní komplikace vedoucí k "nabírání kil". U žen pak hraje svou roli i menopauza a s ní spojené hormonální změny.

Ovšem tlusté dítě je podle Pastuchy obvykle vizitkou rodiny, jejích stravovacích zvyků a způsobů trávení volného času. Zdravotní komplikace tu stojí jen za několika málo procenty případů.

"Až v 97 procentech případů je důvodem nevhodný životní styl. Tedy dlouhodobá nerovnováha v energetickém příjmu a výdeji," dodal Pastucha.

Děti sedí u počítačů více než jejich rodiče v práci

Podle posledních výzkumů stráví některé dnešní děti až 44,5 hodiny týdně u počítače, televize či hraním virtuálních her. Což je víc než pracovní týden dospělého. "Mění se i stravovací návyky. Stále víc rodin jí v restauracích, rychlých občerstveních," poznamenal Pastucha.

Obézní jsou dnes oproti minulosti stále častěji i předškoláci. "Nejkrizovějším obdobím je ale věk kolem sedmého roku, kdy děti přecházejí ze školky do školy a prudce jim klesá množství pravidelného pohybu," mínil Dalibor Pastucha.

Vzhledem k tomu, že jde nejen o zdravotní, ale i psychologický problém, od ledna do týmu dětské obezitologické poradny ve fakultní nemocnici přibude klinický psycholog. "Řada dětí totiž své starosti a stres zajídá," uzavřel Pastucha.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz