Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zatím hotel, na jaře už i lázně. Nový majitel vrací Lipové slavnou tradici

  11:54aktualizováno  11:54
Před třemi lety slavné Schrothovy lázně v Lipové na Jesenicku zkrachovaly. Teď se je pokouší oživit nový majitel, který už začal s nákladnými opravami. Ačkoliv ambiciózní plán vzkřísit vodoléčebnou tradici už na podzim nestihne, termín na jaře 2017 je dle něj reálný. Do té doby lázně poslouží aspoň jako hotel.

Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se příští rok mají po více než tříleté pauze vrátit pacienti. Nový majitel už pracuje na obnově areálu. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

„Chtěli jsme obnovit lázeňský provoz už na podzim, ale budeme rádi, když se to podaří na jaře příštího roku. Letos otevřeme ubytovací kapacity a stravovací provoz, takže zatím budou lázně sloužit jako hotel,“ nastínil jednatel Michal Dyntera.

Podle něj jsou lázně po dlouhé době mimo provoz ve špatném stavu a je třeba udělat víc, než s čím společnost Lipová lázně původně počítala.

„V řadě objektů bylo poškozené topení a rozvody vody, je potřeba udělat nové elektroinstalace, vyměnit okna a dva lázeňské domy musíme odizolovat proti spodní vodě,“ popsal.

Práce pokračují naplno, přesto nákladná rekonstrukce není ten hlavní důvod, proč se lázeňský provoz nepodaří spustit už letos.

„Stavební práce zvládneme, ale nestihneme náročný schvalovací proces. Z tohoto pohledu je reálné až jaro příštího roku,“ upozornil Dyntera. Do složité byrokracie má totiž co mluvit ministerstvo zdravotnictví, hygiena i krajský úřad.

Lázně už se pustily do hledání zaměstnanců

Společnost Lázně Lipová se už pustila také do hledání zaměstnanců, kteří v obnoveném lázeňském komplexu najdou práci. Zájem má především o odborný zdravotnický personál.

„Odborné garanty lázeňské péče už máme, hlásí se nám i sestry, ale také lidé, které můžeme zaměstnat jako pomocný personál. Někteří z nich tady před lety pracovali, takže bude možné využít jejich zkušeností,“ sdělil Dyntera.

Některé profese však stále chybí. „Potřebujeme hlavně fyzioterapeuty. Věřím však, že do jara se potřebný personál podaří včas zajistit,“ řekl.

Lázně zaměstnají v první fázi zhruba čtyřicet lidí a zpočátku budou léčit najednou přibližně 120 pacientů.

„Lidé, kteří se tu léčili v minulosti, se u nás už informují. Je vidět, že lázně měly v léčbě dobré výsledky,“ pochvaluje si Dyntera.

Starosta: Lázně a obec byly spojené nádoby, bude to vzpruha

Čilý stavební ruch v lázeňském areálu přivítali i v Lipové, kde se netrpělivě čeká, kdy vyhlášený léčebný ústav znovu začne fungovat.

„Lázně a obec byly, a doufám, že zase budou, spojené nádoby. Vždycky výrazně ovlivňovaly život v obci, jak z pohledu zaměstnanosti, tak cestovního ruchu. Věřím, že nový majitel lázeňský provoz obnoví, i když o něco později, než si představoval. Pro obec to bude velká vzpruha,“ těší se starosta Lipové Lubomír Žmolík.

Společnost Lázně Lipová vznikla právě kvůli projektu obnovy lázní. Společníkem je renomovaná pražská firma Clitia, která se zabývá nakupováním, rekonstrukcemi a pronájmem zanedbaných nemovitostí, ale podniká i v hotelnictví, v oblasti wellness a lázeňství.

Schrothovy lázně v Lipové založil v roce 1829 Johann Schroth, současník slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat. V roce 2012 už měly pouze polovinu z více než stovky zaměstnanců, rostly i dluhy. Nakonec firma neplatila ani mzdy. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli léčebný areál uzavřít, aby dál nezvyšovali dluhy, později lázně skončily v konkurzu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz