Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zatím hotel, na jaře už i lázně. Nový majitel vrací Lipové slavnou tradici

  11:54aktualizováno  11:54
Před třemi lety slavné Schrothovy lázně v Lipové na Jesenicku zkrachovaly. Teď se je pokouší oživit nový majitel, který už začal s nákladnými opravami. Ačkoliv ambiciózní plán vzkřísit vodoléčebnou tradici už na podzim nestihne, termín na jaře 2017 je dle něj reálný. Do té doby lázně poslouží aspoň jako hotel.

Do zkrachovalých lázní Dolní Lipová se příští rok mají po více než tříleté pauze vrátit pacienti. Nový majitel už pracuje na obnově areálu. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

„Chtěli jsme obnovit lázeňský provoz už na podzim, ale budeme rádi, když se to podaří na jaře příštího roku. Letos otevřeme ubytovací kapacity a stravovací provoz, takže zatím budou lázně sloužit jako hotel,“ nastínil jednatel Michal Dyntera.

Podle něj jsou lázně po dlouhé době mimo provoz ve špatném stavu a je třeba udělat víc, než s čím společnost Lipová lázně původně počítala.

„V řadě objektů bylo poškozené topení a rozvody vody, je potřeba udělat nové elektroinstalace, vyměnit okna a dva lázeňské domy musíme odizolovat proti spodní vodě,“ popsal.

Práce pokračují naplno, přesto nákladná rekonstrukce není ten hlavní důvod, proč se lázeňský provoz nepodaří spustit už letos.

„Stavební práce zvládneme, ale nestihneme náročný schvalovací proces. Z tohoto pohledu je reálné až jaro příštího roku,“ upozornil Dyntera. Do složité byrokracie má totiž co mluvit ministerstvo zdravotnictví, hygiena i krajský úřad.

Lázně už se pustily do hledání zaměstnanců

Společnost Lázně Lipová se už pustila také do hledání zaměstnanců, kteří v obnoveném lázeňském komplexu najdou práci. Zájem má především o odborný zdravotnický personál.

„Odborné garanty lázeňské péče už máme, hlásí se nám i sestry, ale také lidé, které můžeme zaměstnat jako pomocný personál. Někteří z nich tady před lety pracovali, takže bude možné využít jejich zkušeností,“ sdělil Dyntera.

Některé profese však stále chybí. „Potřebujeme hlavně fyzioterapeuty. Věřím však, že do jara se potřebný personál podaří včas zajistit,“ řekl.

Lázně zaměstnají v první fázi zhruba čtyřicet lidí a zpočátku budou léčit najednou přibližně 120 pacientů.

„Lidé, kteří se tu léčili v minulosti, se u nás už informují. Je vidět, že lázně měly v léčbě dobré výsledky,“ pochvaluje si Dyntera.

Starosta: Lázně a obec byly spojené nádoby, bude to vzpruha

Čilý stavební ruch v lázeňském areálu přivítali i v Lipové, kde se netrpělivě čeká, kdy vyhlášený léčebný ústav znovu začne fungovat.

„Lázně a obec byly, a doufám, že zase budou, spojené nádoby. Vždycky výrazně ovlivňovaly život v obci, jak z pohledu zaměstnanosti, tak cestovního ruchu. Věřím, že nový majitel lázeňský provoz obnoví, i když o něco později, než si představoval. Pro obec to bude velká vzpruha,“ těší se starosta Lipové Lubomír Žmolík.

Společnost Lázně Lipová vznikla právě kvůli projektu obnovy lázní. Společníkem je renomovaná pražská firma Clitia, která se zabývá nakupováním, rekonstrukcemi a pronájmem zanedbaných nemovitostí, ale podniká i v hotelnictví, v oblasti wellness a lázeňství.

Schrothovy lázně v Lipové založil v roce 1829 Johann Schroth, současník slavnějšího léčitele Vincenze Priessnitze, který zbudoval lázeňský ústav v nedalekém Jeseníku. Schrothovy metody se stejně jako procedury Vincenze Priessnitze používají ve světě dodnes.

Lázně zažívaly nejlepší časy v 90. letech. Po změnách úhrad lázeňské péče však začaly upadat. V roce 2012 už měly pouze polovinu z více než stovky zaměstnanců, rostly i dluhy. Nakonec firma neplatila ani mzdy. V říjnu roku 2013 se společníci rozhodli léčebný areál uzavřít, aby dál nezvyšovali dluhy, později lázně skončily v konkurzu.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh střídá déšť s oblevou, lyžování v nížině se kvůli počasí prodraží

Ilustrační snímek

Z udržování sněhových podmínek v lyžařských střediscích se s neustálými výkyvy počasí stal spíše boj, než rutinní...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Najdete na iDNES.cz