Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo zpřísnilo podmínky pro výstavbu u Vřesové studánky

  5:49aktualizováno  5:49
Plány na výstavbu kaple a turistické chaty u Vřesové studánky v Jeseníkách se komplikují. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž došlo k závěru, že obnova poutního místa může ohrozit životní prostředí v ekologicky cenné lokalitě.

Vizaualizace lokality Vřesová studánka. Tuto podobu chce prosadit Spolek na obnovu poutního místa Vřesová studánka. | foto: http://vresovastudanka.cz/

Projekt tak musí podstoupit proces posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), který státní úředníci dosud nepožadovali. Ochranáři toto rozhodnutí vítají. Podle nich projekt na Vřesové studánce přináší řadu rizik a ohrožuje evropsky výjimečnou přírodu ve vrcholových partiích Jeseníků.

Výhrady k proměně sdělilo sedm ekologických organizací, Česká inspekce životního prostředí a Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky. Připomínky došly i z řad veřejnosti.

Fotogalerie

Projekt, jehož investorem je Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka, má však i řadu příznivců.

„Těžko se dá věřit tvrzení, že projekt je citlivý k životnímu prostředí, respektuje přírodní hodnoty a vytváří s krajinou harmonický celek. Zajít na občerstvení je možné nedaleko na Červenohorském sedle, ale zažít klid a duchovní harmonii hor můžeme právě na Vřesové studánce,“ uvedl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Podle něj je nepředstavitelné už jen to, že by se v evropsky cenné lokalitě mělo po desítkách let stavět.

Své vyjádření poslala ministerstvu více než stovka lidí

„Pro přírodu by to představovalo enormní zátěž po dobu zhruba tří let. Zcela zásadní je ovšem vliv trvalého osídlení, dramatického zvýšení návštěvnosti a konání různých akcí a poutí, které by v podstatě vedly k zániku evropsky významné lokality a dnešního harmonického rozměru místa,“ dodal Bačík.

Poutní místo

Vřesová studánka se stala poutním místem už v 17. století, kdy zde vyrostl první dřevěný kostelík. Později zde byla postavena i útulna a hostinec. Poslední kostelík tu stál do roku 1946, zchátralá chata byla zbourána v roce 1988. Poutní místo dnes připomíná železný kříž, jenž zde před 23 lety vztyčili sochař Otmar Oliva a malíř Jan Jemelka.

„Sám jsem byl letos svědkem rozmnožování silně ohroženého druhu živočichů v těsné blízkosti přístupové cesty na Vřesovou studánku. Doprava při výstavbě by tuto populaci zlikvidovala,“ přidal předseda Českého svazu ochránců přírody Marcel Minář.

Plán vzbudil i velký zájem veřejnosti. Na MŽP poslalo svá vyjádření více než sto lidí.

„Je třeba poděkovat kolegům z neziskových organizací a veřejnosti, že věnovali v době dovolených svůj čas a úsilí ochraně přírody a odeslali v takovém počtu své názory na MŽP. Pro ochranu přírody v Jeseníkách to má velký význam,“ řekl Jiří Beneš z Hnutí Duha.

Zástupci Spolku pro obnovu poutního místa Vřesová studánka, k nimž patří i sochař Otmar Oliva či malíř Jan Jemelka, argumenty ochránců přírody odmítají. Rozhodnutí MŽP posuzovat projekt podle zákona o EIA je však vzhledem k tomu, že se plán týká CHKO Jeseníky, nepřekvapilo.

Investor: EIA projekt výrazně zpomalí, ale neohrozí

„MŽP vyhodnotilo zásah jako natolik významný, že je potřeba posouzení vlivů na životní prostředí. My zpracujeme dokumentaci, kde bude vše podrobně popsáno tak, aby byla objektivním podkladem pro rozhodnutí o akceptovatelnosti stavby,“ sdělil šéf spolku Pavel Holubář.

Podle MŽP bude nutné doplnit například biologický nebo hydrogeologický průzkum v okolí, protože chata má být zásobována pitnou vodou. Investor míní, že proces EIA projekt výrazně zpomalí, ale neohrozí, protože míru jeho dopadu lze eliminovat.

Kaple a chata na Vřesové studánce byly součástí této lokality po staletí. „Náš návrh se jen vrací ke kořenům, ke kulturní, religiózní a turistické tradici místa a navazuje na tuto tradici podporou takzvané měkké turistiky. Tato forma turistiky, na rozdíl od výstavby velkých hotelů, sjezdovek a lanovek, podstatně významněji přispívá k poznání a pochopení nejcennějších částí přírody a tím i k ekologickému vzdělávání a výchově veřejnosti,“ uzavírá Holubář.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Arsenal ho vyfoukl Barceloně, teď „Šavu“ sfoukl olomoucký bek Sladký

Andrej Aršavin

Španělský trenér fotbalistů kazašského týmu Kajrat Almaty Carlos Alós Ferrer už čeká, kdy ta otázka padne. Dostává ji...

Z klubového vedení se mnou nikdo nemluvil, říká Polák o konci v Brně

Brněnský fotbalista Jan Polák je zklamaný z porážky se Zlínem.

Když v květnu 2016 fotbalová Zbrojovka ohlašovala jeho příchod, byla to velká událost. K odchodu Jana Poláka naopak...

Další z rubriky

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci

Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou...

Vyhozená mluvčí žaluje Olomoucký kraj, výpověď je podle ní neplatná

Bývalá tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová, kterou úřad...

Okresní soud v Olomouci se začal zabývat sporem bývalé tiskové mluvčí Kamily Navrátilové s Olomouckým krajem....

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz