Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Sedmdesátka absolventů si po půl století zopakovala promoci

  16:03aktualizováno  16:03
Po padesáti letech si absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali promoci, tentokrát zlatou. Na svou alma mater se vrátil rekordní počet dnes už více než sedmdesátiletých chemiků, matematiků, fyziků i biologů. A neváhali přijet i z Německa.

Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Nikdy se během těch čtyř let, co zlaté promoce pořádáme, tolik absolventů daného ročníku nesešlo. Obvykle jich jezdí kolem čtyřiceti až padesáti. Teď jich bylo více než sedmdesát," uvedla za organizátory Dagmar Petrželová.

Právě přírodovědecká fakulta zlaté "znovupromování" zavedla. K tomu, aby ovšem mohli někdejší studenty pozvat, museli získat jejich aktuální adresy.

Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.

Adresu mají na třetinu studentů

"Seznamy absolventů jsou samozřejmě po letech neaktuální," vysvětluje Petrželová. Fakulta se proto snaží získat současné spojení na všechny, kteří ji ve vzdálenější i nedávné minulosti vystudovali. Bylo jich už celkem kolem dvanácti tisíc. "Aktivních kontaktů už máme 37 procent. Některé najdeme, jindy se nám absolventi ozvou sami," popsala Petrželová.

Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.

Obdobné databáze již začali vytvářet také na olomoucké filozofické a lékařské fakultě. Adresáře pomáhají udržet spojení s lidmi, kteří školu vystudovali a mnohdy pak uspěli v nejrůznějších profesích v tuzemsku i v cizině.

"Zlaté promoce nám umožňují zpětnou vazbu. A jsou i určitým poděkováním," míní děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík.

Příjemné byly obě promoce, vzpomínají studenti

Setkání s dávnými spolužáky při opakování promoční slavnosti bylo příjemným zážitkem i pro Marii Bajgarovou z Brna: "V roce 1960 byla promoce také moc pěkná. Jen jsme byli strašně vykulení. Bratr se mi smál, že co chvíli zakopnu o talár," usmívá se středoškolská učitelka v důchodu.

Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.

Nikdy nelitovala, že si vybrala obor matematika-fyzika. Jednak šla ve stopách svého otce a také před rokem 1989 nemusela při každodenní práci dělat ústupky režimu. "Můj obor mě bavil. Navíc nešlo o ideologickou vědu, což byla výhoda," dodala.

Z ročníku už 32 studentů nežije

Na studiích v Olomouci se potkala se svým manželem Lubomírem. Jsou spolu dodnes. Oba po skončení vysoké učili. Ona na brněnském gymnáziu. On na vysoké.

Absolventi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci z roku 1960 si po padesáti letech slavnostně zopakovali promoci.

V roce 1960 na olomoucké přírodovědecké fakultě odpromovalo 224 chlapců a dívek. Dvaatřicet z nich se včerejšího setkání s bývalými spolužáky už nedožilo.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Najdete na iDNES.cz